Česká ekonomika ve 4. čtvrtletí meziročně rostla o 2,9 procenta

Podle ČSÚ se český HDP ve čtvrtém kvartálu zvýšil o 0,5 procenta oproti 3. čtvrtletí, což je více než ve většině zemí EU včetně Německa.

Česká ekonomika v loňském čtvrtém čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,9 procenta. Vyplývá to z dnešních předběžných údajů Českého statistického úřadu. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím činil růst hrubého domácího produktu 0,5 procenta. Výsledky mírně zaostávají za odhady ekonomů.

„Trh očekával růst o tři desetiny procenta vyšší než oznámených 2,9 procenta. V samotném čtvrtém čtvrtletí 2010 HDP vzrostl o 0,5 procenta (tržní očekávání bylo 0,8 procenta),“ uvedl analytik GE Money Bank Petr Gapko. „Nižší růst v závěrečném kvartálu byl pravděpodobně ovlivněn špatným počasím, které způsobilo poměrně strmý pád stavebnictví ke konci roku. Protiváhou byly investice do solárních elektráren a růst průmyslu,“ dodal Gapko.

Podle Pavla Sobíška z UniCredit Bank je v mezičtvrtletním srovnání tempo růstu české ekonomiky za poslední kvartál nejslabší z celého roku 2010. Přesto je však vyšší než ve většině zemí EU včetně Německa (mezičtvrtletní nárůst o 0,4 procenta).

Růst českého HDP v roce 2011 by měl podle Petra Gapka z GE Money Bank mírně zpomalit na 1,9 procenta

HDP, očištěný o cenové, sezonní a kalendářní vlivy, stoupl za celý loňský rok o 2,3 procenta, což odpovídá odhadům analytiků. Růst HDP za letošní rok by měl podle Gapka mírně zpomalit na 1,9 procenta. „Rychlý růst průmyslu z roku 2010 se velmi pravděpodobně nezopakuje a vládní škrty způsobí, že především spotřebitelé (tedy domácnosti) budou muset sáhnout do peněženky o něco hlouběji. Tažná síla ekonomiky tak bude v letošním roce nižší, nicméně pokračující ekonomické oživení ve světě nepustí naši ekonomiku do záporných čísel,“ upřesnil analytik GE Money Bank.

Další experti jsou trochu optimističtější a tipují růst českého HDP v roce 2011 v rozmezí 2,1 až 2,4 procenta.

Svůj odhad k hospodaření eurozóny a celé Evropské unie dnes zveřejnil i evropský statistický úřad Eurostat: v loňském čtvrtém čtvrtletí vzrostla ekonomika eurozóny proti předchozím třem měsícům o 0,3 procenta a v celé EU o 0,2 procenta. Proti stejnému období roku 2009 si ekonomika polepšila o dvě procenta u unijních států platících eurem a u celé EU o 2,1 procenta. Tato data mírně zaostala za očekáváními.