Česká brána pro Westinghouse?

Potvrzeno: V temelínském tendru předběžně vítězí americko-japonská firma.

Jan Žižka 25.3.2013

foto: Česká pozice

Role favorita pro americkou společnost Westinghouse v tendru na dostavbu jaderné elektrárny v Temelíně je potvrzena. ČEZ už o tom písemně informoval oba zbývající účastníky výběrového řízení, kteří zůstávají ve hře po vyřazení francouzské Arevy. Soupeři Westinghouse, tedy konsorciu MIR.1200 ruského Rosatomu a plzeňské Škody JS prozatím přisoudil úlohu outsidera – či možná černého koně, protože tuzemská elektrárenská jednička chce ještě oba uchazeče donutit k vylepšení nabídek.

Potvrzují se tak informace ČESKÉ POZICE ze začátku března, které ČEZ oficiálně popíral. A i když vyhlášení průběžného výsledku ještě odložil, pořadí se již nezměnilo. Konečné pořadí tendru, které má být oznámeno zhruba za půl roku, se ovšem ještě může lišit. Jde o největší výběrové řízení v české historii, ČEZ by mohl za dostavbu zaplatit zhruba 250 miliard korun.

Průběžné vítězství Westinghouse, jehož majoritním vlastníkem je japonská Toshiba, přijel do Prahy slavnostně oznámit nejvyšší šéf společnosti Danny Roderick. Američané podle všeho berou temelínský tendr vážně, fakticky by pro ně znamenal vstup na trh Evropské unie. Moderní reaktory AP1000, které Westinghouse nabízí, jsou zatím v nejpokročilejším stadiu výstavby v Číně. Další se staví ve Spojených státech.

Pozice průkopníka nové technologie na evropském trhu by mohla přinést výhody i Česku

Pozice průkopníka nové technologie na evropském trhu by mohla přinést výhody i Česku. Američané již dnes výrazně posilují spolupráci s Čechy v oblasti jaderného výzkumu. Reaktor AP1000 je postaven na pasivních systémech bezpečnosti, které nevyžadují přívod elektřiny, a modulární výstavbě – jde vlastně o skládačku z velkých dílů, což by mělo urychlit dobu stavby.

Rusové by na druhé straně zřejmě nabídli vyšší podíl subdodávek na stavbě třetího a čtvrtého bloku Temelína českým firmám. Faktem je, že takzvanou „lokalizaci“ ve prospěch českého průmyslu ČEZ v průběžném pořadí vůbec nezohledňoval. Ani nemohl, protože nejde o oficiální kritérium. Otázkou je, zda ČEZ – nebo spíše jeho majoritní akcionář, kterým je stát – nakonec toto „neoficiální kritérium“ zohlední.

Ve prospěch Westinghouse mohou hrát na druhé straně politické preference českých politiků a jejich obavy z přílišné závislosti tuzemské energetiky na Rusku.

Počet příspěvků: 2, poslední 2.4.2013 08:58 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.