Ceska Pozice

Češi mizí z venkova. Odcházejí za pohodlím

Na mapě republiky vznikají bílá místa, hlavně v pohraničí. Stát spřádá plány, jak zanedbané okresy zatraktivnit Společným jmenovatelem problému je chybějící dopravní infrastruktura a spojení.

Český venkov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český venkov. | foto: Lidové noviny
Český venkov.

Známá hláška praví, že umírající obec se pozná podle čtyř věcí. Zavře hospoda a obchod, v místě není vlastní škola a do kostela nikdo nechodí. V zanedbaných okresech podél hranic se tento bonmot mění ve smutnou realitu. Nejdramatičtější úbytek za posledních deset let zaznamenal Moravskoslezský kraj. Opustilo ho více než 34 tisíc lidí, zvláště z okresu Karviná.

„Každý rok z našeho kraje odejdou tři tisíce mladých lidí. Mé dceři je sedmnáct a rozhodně nechci, aby šla žít jinam. Ona ani ostatní mladí lidé,“ říká Jakub Unucka (ODS), místostarosta Klimkovic na Novojičínsku. Jeho region ze severu Moravy ještě patří k těm, odkud je exodus nejpozvolnější – za poslední dekádu odtamtud odešlo osm set lidí.

Vedle pohraničí se úbytek obyvatel začíná týkat také okrajů jednotlivých okresů – lidé mají tendenci stěhovat se do jejich středu.

Důvody, proč se Češi stahují do větších měst či jejich okolí, jsou vesměs stejné po celé zemi, s místy, kde je práce a komfort. Vedle pohraničí se úbytek obyvatel začíná týkat také okrajů jednotlivých okresů – lidé mají tendenci stěhovat se do jejich středu.

Politici si začínají vylidňování více uvědomovat, letos se poprvé výrazně akcentuje coby téma krajských voleb. S obzvláštním nasazením se ho ujali zejména lidovci.

„Je nutné ponechat v odlehlejších lokalitách infrastrukturu. Téma jsou třeba lékárny. Řetězce na sebe stahují velké objemy léků a venkovským lékárníkům se obtížně konkuruje. Když pak rychle potřebujete léky, jet desítky kilometrů do supermarketu je někdy složité,“ popisuje předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, podle něhož to mohou kraje ovlivnit. „Také musejí být ochotné vstupovat do věcí, jako jsou pojízdné prodejny. Jde o to, aby servis byl takový, že si neřeknete: Tady nic není, sem má smysl jezdit maximálně na chalupu,“ dodává.

Lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka už začal připravovat opatření, kterými by se dal v zapomenutých koutech země udržet život. Cílí na malé obce do pěti set obyvatel. Těch jsou přibližně dva tisíce a stěhování národa se jich markantně dotýká.

Mezi lety 2001 a 2014 zaniklo skoro dvě stě padesát takových vísek a ty zbývající opustilo na 36 tisíc lidí. Je to vlastně kruh – lidé odcházejí, protože v takových místech je méně pracovních příležitostí, příšerná dopravní dostupnost, do obchodů, škol i k lékařům je daleko. A čím méně lidí v místě žije, tím méně je tam peněz na udržení občanské vybavenosti či pracovních příležitostí.

Mezi lety 2001 a 2014 zaniklo skoro dvě stě padesát malých vísek a ty zbývající opustilo na 36 tisíc lidí.

Smyslem Jurečkova balíčku je podpora podnikání v postižených oblastech. Pro byznysmeny by se měly nachystat zvýhodněné úvěry. Na rozvoj firmy by dostali až dva miliony korun s možností snížení jistiny úvěru až o čtyři sta tisíc – neboli vrátit o tolik méně oproti půjčené částce. Nárok by byl jen v obcích, které podle metodiky ministerstva pro místní rozvoj dosahují podprůměrného hodnocení. Druhým stimulem pro podnikatele by měla být státní dotace do čtyř procent úroků u maximálně desetimilionového úvěru.

Na zaměstnance z malých vesnic by se pak vztahovala pětistovková úleva ze sociálního odvodu měsíčně. „Nárok by ale měli pouze lidé, jejichž vyměřovací základ je nižší než jedenapůlnásobek průměrné mzdy. Předpokládáme, že by se to mohlo týkat více než 386 tisíc obyvatel ze dvou tisíc obcí,“ uvádí Jurečka.

Babiš: Nejdřív dostavme dálnice

Úlevami na daních nebo odvodech stimulují udržení života v odlehlých částech některé státy, podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) by to ale měl být až druhý krok v řadě. Nejdříve je potřeba dostavět páteřní dálniční síť, což je třicet let nedokončený úkol, a modernizovat trati tak, aby se na ně daly pustit rychlovlaky. „Pak by se lidé nestěhovali pryč a investoři se nevyhýbali Karlovarskému a Ústeckému kraji nebo Bruntálu. Základem řešení je dopravní infrastruktura, nejdřív se do těch míst musíte mít jak dostat. Tenhle handicap daňová úleva nepřebije,“ míní Babiš.

Děravá silniční síť pár investorů a pracovní místa s nimi už odehnala. Například automobilku Jaguar, která chtěla v České republice postavit výrobní halu, ale kvůli chybějícímu dálničnímu spojení kolem Přerova se fabrika buduje na sousedním Slovensku.

V celkových číslech o pohybu Čechů nejsou zahrnutí ti, kdo se sice odstěhují za prací a pohodlnějším životem, ale trvalé bydliště si nechají v původní domovině.

Zrovna Přerovu by se přitom zatraktivnění hodilo, v rámci Olomouckého kraje patří k nejopouštěnějším okresům, za posledních deset let se s ním rozloučilo 3096 lidí. A dalších skoro pět tisíc obyvatel odešlo z podhorských lokalit na Šumpersku a Jesenicku. „Přitom je tam zdravější prostředí a atraktivní příroda. Můžeme zvýšit přitažlivost těchto území investicemi do infrastruktury, rychlého dopravního spojení, kvality života nebo podmínek pro podnikání,“ vypočítává Oto Košta, olomoucký lékař, který v nynějších krajských volbách kandiduje za hnutí ANO.

V celkových číslech o pohybu Čechů nejsou zahrnutí ti, kdo se sice odstěhují za prací a pohodlnějším životem, ale trvalé bydliště si nechají v původní domovině, což také nebudou malé počty. Nicméně i bez tohoto vlivu jako pětice nejpostiženějších okresů vycházejí Karviná, Ostrava-město, Děčín, Bruntál a Most.

Naopak nejvíc lidí se nahrnulo do prstence kolem Prahy – za poslední dekádu se rozhojnil o více než 47 tisíc obyvatel.

Noví lidé sice regionu přinášejí peníze, které utratí a odvedou na daních, ale masivní přísuny mají i negativa. Například se skokově vytvoří vyšší poptávka po místech ve školkách, které na to nejsou připraveny, ale co hůř – aglomerace se rozrůstá do krajiny, ukusuje z polí a sceluje území mezi Prahou a okolními okresy.

Přírůstky/úbytky obyvatelstva v krajích

Příbytky:

Středočeský kraj +79 324

Jihomoravský kraj +23 315

Praha +18 423

Plzeňský kraj +4772

Liberecký kraj +612

Jihočeský kraj +191

Úbytky:

Pardubický kraj –180

Královéhradecký kraj –2981

Vysočina –5517

Zlínský kraj –6366

Olomoucký kraj –7321

Karlovarský kraj –9832

Ústecký kraj –13 348

Moravskoslezský kraj –34 062

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.