Čerstvý šéf CzechInvestu: Velká neznámá

Rozhodnutí ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka jmenovat Karla Kučeru generálním ředitelem státní agentury pro lákání zahraničních investic překvapilo. Podle některých českých podnikatelů nemá dost manažerských zkušeností..

Nový generální ředitel CzechInvestu Karel Kučera (vlevo) a ministr obchodu a průmyslu Jan Mládek. foto: ČTK

Nový generální ředitel CzechInvestu Karel Kučera (vlevo) a ministr obchodu a...

Hledání druhého Martina Jahna, který státní agenturu pro lákání zahraničních investic v minulosti úspěšně vedl, skončilo překvapením. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) jmenoval šéfem CzechInvestu 33letého Karla Kučeru. Pro zástupce byznysu je čerstvý generální ředitel velkou neznámou.

Největším Kučerovým handicapem je nedostatek manažerských zkušeností a neznalost fungování agentury, v níž pracuje více než dvě stě lidí a zprostředkovává miliardové investice a další miliardy z eurofondů. Mládkova volba překvapila zástupce českých podnikatelů. Mezi nimi i prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka, který seděl ve výběrové komisi, jež hodnotila kandidáty na šéfa agentury.

„Nedostatek zkušeností představuje handicap, protože zastupuje organizaci, která má mezinárodní přesah. Výraznější zkušenosti potřebujete. Ale je rozhodnuto, takže uvidíme, jestli se do toho dostane,“ řekl ČESKÉ POZICI Hanák.

Napjaté vztahy konkurenta

S ještě jasnějším sdělením vystoupil předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček: „Já ho nechci ani neumím hodnotit, protože ho neznám. Mohu hodnotit práci dosavadního pověřeného ředitele Ondřeje Votruby. Jeho výsledky byly kvalitní. Pokud pan ministr dospěl k závěru, že tam má někoho lepšího, je to třeba respektovat. Ponese za to i odpovědnost.“ Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý pak ČESKÉ POZICI sdělil: „Je to pro mne neznámé jméno. Absolutně se k tomu neumím vyjádřit. A to jsem v řídící radě CzechInvestu.“

Pověřenému řediteli agentury Ondřeji Votrubovi v souboji s Karlem Kučerou uškodily napjaté vztahy s poradcem ministra Mládka Janem Amosem Havelkou a exministrem Jiřím Ciencialou

Kučera vystudoval práva a ekonomii a pracoval mimo jiné v postu ředitele kanceláře šéfa České televize. „Měl pod sebou tři sekretářky a dva řidiče. Byl především koordinátorem a tím, kdo komunikoval podstatné věci od šéfa ČT směrem k vedení,“ řekl ČESKÉ POZICI zdroj z televize. Od roku 2012 byl Kučera konzultantem na volné noze.

Jeho nejvážnějším konkurentem v tendru byl pověřený ředitel agentury Votruba. Tomu však v souboji uškodily napjaté vztahy s poradcem ministra Mládka Janem Amosem Havelkou a exministrem Jiřím Ciencialou, nyní vládním zmocněncem pro Moravskoslezský a Ústecký kraj, jak napsala MF DNES. Může však jít o mnohem více než jen o mezilidské vztahy.

Spor o průmyslovou zónu

CzechInvest má být klíčovou převodovou pákou pro výstavbu největší průmyslové zóny v Česku, za niž lobbuje Cienciala, který je zároveň poradcem prezidenta Miloše Zemana. V bývalém dole Barbora v Karviné by měl stát a Moravskoslezský kraj investovat miliardu korun, aby zóna vůbec vznikla. Jenže právě CzechInvest pod vedením Votruby zpochybnil kvalitu posudků o stabilitě podloží Barbory.

Bude zajímavé sledovat, jak se s posouzením vhodnosti areálu Barbora vyrovná nový pán CzechInvestu

„Do průmyslové zóny, kde by hrozily propady či jiné komplikace, investoři nezamíří, taková průmyslová zóna by pak nesplnila svůj účel a prostředky na ni vynaložené by byly zmařeny. Proto si CzechInvest vyžádal podrobnější posudky,“ napsala ČESKÉ POZICI mluvčí agentury Petra Menclová. Kromě nestabilního podloží je v místě ještě jeden problém – „lokální projevy metanu“. „Jsou navázané na výskyt navážek obsahujících mimo jiné organické zbytky, jejichž rozklad uvolňování metanu doprovází,“ dodala Menclová.

Ministr Mládek už před dvěma týdny v ČT jako oficiální důvod oddálení výstavby uvedl, že pro to nejsou ve státním rozpočtu prostředky. Bude proto zajímavé sledovat, jak se s posouzením vhodnosti areálu Barbora vyrovná nový pán CzechInvestu.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.