Ceska Pozice

ČEPS zasáhlo personální zemětřesení. Skončil i šéf Kalina

Energetická společnost ČEPS zažila velký třesk. Dozorčí rada firmy odvolala nejvyššího šéfa Jana Kalinu. Jeho odvolání někteří pozorovatelé hodnotí jako ukázku síly ze strany premiéra Andreje Babiše vůči Danielu Benešovi, neboť Kalina byl považován za blízkého spojence generálního ředitele ČEZ.

Michal Pavec 26.10.2018

Jan Kalina, šéf ČEPS. foto:  Dan Materna, MAFRA

Jan Kalina, šéf ČEPS.

Státní firma, o niž se v tuzemsku trvale zajímají nejvyšší politici, zažila 17. října personální zemětřesení. O místo ve vedení energetické společnosti ČEPS, která spravuje elektrická vedení v Česku, přišli dva vrcholní manažeři. Po dvou a půl letech skončila mise nejvyššího šéfa Jana Kaliny, odvolala jej dozorčí rada firmy.

Pokračovat nebude ani další člen představenstva Jakub Skavroň, který platil za favorita premiéra Andreje Babiše (ANO). Dozorčí rada si zároveň zvolila nového předsedu, jímž se stal náměstek ministryně průmyslu a obchodu René Neděla.

Zkušenost z Benziny

Vrcholný management ČEPS získal téhož dne za odvolané manažery alespoň jednu náhradu. Novým členem představenstva se stal zkušený manažer Martin Durčák. V minulosti působil pět let jako šéf sítě čerpacích stanic Benzina, později pracoval také v představenstvu její mateřské společnosti Unipetrol, kde měl na starosti bezpečnost a ochranu životního prostředí. Jedenapadesátiletý Durčák uspěl ve výběrovém řízení. Naposledy působil jako krizový manažer ve firmě Pilsen Steel, zkušenosti má také z vedení sítě čerpacích stanic Aral.

Strategická firma, jejíž zkratkový název vychází ze slov česká přenosová soustava, spravuje páteřní elektrické sítě a rozvodny v zemi. Jde zároveň o společnost, v níž se výrazně promítají politické vlivy a zájmy. Zatím není zcela jasné, jak změny ve vedení podniku interpretovat.

Strategická firma, jejíž zkratkový název vychází ze slov česká přenosová soustava, spravuje páteřní elektrické sítě a rozvodny v zemi. Jde zároveň o společnost, v níž se výrazně promítají politické vlivy a zájmy. Zatím není zcela jasné, jak změny ve vedení podniku interpretovat. Možné to bude ve chvíli, kdy bude představenstvo plně obsazeno, neboť nyní je jedna židle prázdná. Jisté je, že v zákulisí byl padlý šéf ČEPS považovaný za blízkého spojence vedení polostátního energetického obra ČEZ pod taktovkou generálního ředitele Daniela Beneše. Kalinovo odvolání tudíž někteří pozorovatelé hodnotí jako ukázku síly ze strany premiéra Babiše vůči šéfovi ČEZ. Uplynulé měsíce však zároveň ukázaly, že předseda vlády se do otevřeného sporu s ředitelem české energetické jedničky nijak nehrne a spíše jde jen o kolíkování hřiště.

Cesta se nemění

U menšího energetického hráče ČEPS by personální třesk neměl na jeho fungování, majetkové struktuře a směřování v podstatě nic změnit.

Vedle předsedy představenstva Kaliny končí v nejvyšším vedení také Jakub Skavroň, který tam strávil necelých pět měsíců. Šlo o člověka, který měl důvěru premiéra Babiše, postupem času však jeho pozice oslabovala.

Změny se dotkly i samotné dozorčí rady, která jmenuje a odvolává představenstvo. Jejím novým předsedou se stal náměstek ministryně průmyslu a obchodu René Neděla.

Změny se dotkly i samotné dozorčí rady, která jmenuje a odvolává představenstvo. Jejím novým předsedou se stal náměstek ministryně průmyslu a obchodu René Neděla.

„Střednědobým cílem společnosti bude příprava na začlenění nových technologií a aktivní budování chytrých sítí včetně dostatečné datové sítě. ČEPS by měl být i klíčovým partnerem pro vysoké školy při realizaci výzkumných a vývojových úkolů,“ popsal Neděla. Podnik působí v Česku jako výhradní provozovatel přenosové soustavy na základě licence od Energetického regulačního úřadu. Udržuje, obnovuje a provozuje 42 rozvoden se 75 transformátory a vedení o celkové délce přes 5600 kilometrů.

Firmě loni meziročně stoupl zisk před zdaněním o 39,8 procenta na 2,9 miliardy korun. Celkové výnosy vzrostly o 5,7 procenta na 20,1 miliardy korun.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.