Čepru se daří. Loňský zisk přesáhl miliardu korun.

Bez rozšíření byznysu budou výkony státního distributora pohonných hmot klesat, tvrdili před lety manažeři společnosti Čepro. Jenže teď je vše jinak.

Čepro profituje. Jeho zisk převýšil miliardu. foto: Česká pozice

Čepro profituje. Jeho zisk převýšil miliardu.

Propad cen benzinu a nafty a oživení poptávky už druhým rokem ženou profit Čepra vzhůru. Loni dokonce k číslu 1,2 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 400 milionů. Takový skok firma ještě nikdy nezažila. „Náš loňský hospodářský výsledek je kombinací makroekonomické situace na trhu a efektivní optimalizace. Mám radost za celou společnost,“ vyjádřil se k výsledkům generální ředitel Čepra Jan Duspěva.

Vlivem loňského výrazného propadu cen ropy, a tedy i pohonných hmot, které Čepro skladuje, prodává jako distributor i maloobchodník ve své síti benzinek Euro Oil, spadly tržby z předloňských 71 miliard korun na padesát miliard.

Roste odbyt, roste zisk

Čepro, jedna z firem, co se pravidelně umisťují na předních místech žebříčku Czech TOP 100, už od roku 2007 pravidelně dosahuje trojciferných zisků. Nejvyšší profit dosud vykázala za rok 2010 – tehdy vydělala necelou miliardu hrubého.

Státní „stroj na peníze“ může po případném spojení s další státní ziskovou petrolejářskou firmou – provozovatelem ropovodů MERO – sehrát důležitou roli při nákupu jedné ze dvou rafinerií, které u nás vlastní Unipetrol.

Podrobnější údaje o svém loňském hospodaření zatím Čepro nezveřejnilo. V roce 2014 zvýšilo velkoobchodní prodej (pumpařům a dalším distributorům) o 10 procent a maloobchodní prodej ve vlastních pumpách Euro Oil o 8 procent.

Ukazuje se, že rok 2015 byl ještě lepší. Další příjmy má firma z přepravy paliv a ze skladování – patří jí u nás kolem 80 procent všech skladů na benzin a naftu.

Čepro plně ovládá stát, respektive ministerstvo financí, a firma mu odvádí část zisku prostřednictvím dividend, ale na konci roku 2014 měla na účtu 2,7 miliardy nerozděleného zisku.

Státní „stroj na peníze“ může po případném spojení s další státní ziskovou petrolejářskou firmou – provozovatelem ropovodů MERO – sehrát důležitou roli při nákupu jedné ze dvou rafinerií, které u nás vlastní Unipetrol. V případě, pokud by většinový akcionář Unipetrolu, polský koncern PKN Orlen, kývl na nabídku odkupu aktiv, o která oficiálně usiluje skupina J&T coby menšinový akcionář Unipetrolu, spolu s PPF, mohlo by Čepro (případně se společností MERO) od nových majitelů odkoupit rafinerii v Kralupech. Roky diskutovaná transakce by vyhovovala státu, který by prostřednictvím ministerstva financí v rámci ropné bezpečnosti získal pro sebe celý petrolejářský řetězec od dopravy ropy, výroby pohonných hmot po jejich distribuci a maloobchodní prodej.

Dařilo se nejen Čepru

Výhodné makroekonomické prostředí, především laciná ropa a díky nízké ceně taky vyšší odbyt pohonných hmot loni výrazně vytáhly nahoru hospodaření i dalších petrolejářských firem. Včetně do té doby ztrátového Unipetrolu. Holding po půlmiliardové ztrátě v roce 2014 vydělal loni sedm miliard korun čistého.

Unipetrolu pomohl kromě levné ropy a většího prodeje paliv (tedy vyšších marží) také nákup třetinového podílu v České rafinérské od italské společnosti ENI, a tedy ovládnutí celé produkce a celé kapacity rafinerií v Litvínově a Kralupech.

Unipetrol dosáhl výrazného zisku, přestože loni jeho prodeje směrem dolů tlačily důsledky srpnové havárie litvínovské chemičky.

„Podařilo se nám využít příznivého makroprostředí, především velmi dobrých rafinerských i petrochemických marží, a také zvýšit prodeje rafinerských produktů po dokončení akvizice akciového podílu v České rafinérské,“ uvedl nedávno generální ředitel Unipetrolu Marek Świtajewski.

Unipetrol dosáhl výrazného zisku, přestože loni jeho prodeje směrem dolů tlačily důsledky srpnové havárie litvínovské chemičky, a tím i snížený provoz sousední rafinerie. To na druhé straně mohlo pomoci Čepru, které je ve velkoobchodu s pohonnými hmotami dvojkou na trhu za lídrem Unipetrolem a které řešilo vzniklý nedostatek nafty na českém trhu zvýšeným dovozem a vlastním vyšším prodejem nafty.

Sklady a produktovody Čepra

1945,v tomto roce začala výstavba potrubní sítě

1100 kilometrů rour (většinou pod zemí) dopravuje dnes naftu a benzin po celém Česku

3 rafinerie jsou napojeny na produktovody (Litvínov, Kralupy a bratislavský Slovnaft)

3 miliardy litrů benzinu a nafty přepraví za rok celá síť produktovodů (roční spotřeba pohonných hmot v Česku je 7 miliard litrů)

650 nádrží o celkové kapacitě 1,8 milionu kubických metrů má Čepro k dispozici v 18 skladech po Česku

cca 80% veškerých skladů pohonných hmot v Česku patří Čepru

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.