CEPem do hlavy aneb Proč think tank Václava Klause mlčí o Key Investments

Kde se vzala důvěra Klausova vzdělávacího institutu k firmě s neznámými vlastníky na off-shorech? Takto investují pravicoví konzervativci?

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Key Investments prý během pár týdnů vrátí všechny peníze, které pravicový think tank Centrum pro ekonomiku a politiku (CEP) u této kontroverzní firmy investoval. Tvrdí to ředitel CEP Jan Skopeček. Takže už jen pár týdnů a předseda správní rady CEP Václav Klaus spolu s dalšími členy tohoto orgánu – s politickým poradcem prezidenta Ladislavem Jaklem a komentátorem MF Dnes Karlem Steigerwaldem – budou moci otevřít šampaňské a oslavit vrácení peněz. Podaří se přece úspěšně vyčistit portfolio plné rizikových junk-bondů, tedy prašivých dluhopisů, které firma Key Investments za peníze CEPu pořídila. Skvělá práce!

Jenže oslava bude mít pachuť, protože kolem kauzy zůstalo mnoho otázek, které CEP nechce zodpovědět. Skopeček na dotazy ČESKÉ POZICE odpovídat odmítá, protože CEP je podle něj soukromá organizace a nehospodaří s veřejnými penězi. To je sice pravda, jenže šéfem tohoto think tanku je prezident Václav Klaus a kolem CEP se objevuje mnoho politicky exponovaných lidí. A veřejnost chce jednoduše vědět, jak se Klausovým lidem v CEP podařilo přesvědčit Key Investments, aby jim peníze vrátil.

Proč vrací Key Investments  peníze soukromému občanskému sdružení a proč nevrací veřejné peníze?Městské části Prahy 6 a Prahy 10, ale i město Sokolov, které mají u Key Investments (KI) stále dohromady přes půl miliardy, se již skoro rok snaží o totéž, ale nedostaly nic. Přitom peníze byly vloženy do stejných – neobchodovaných – dluhopisů! Proč vrací Key Investments peníze soukromému občanskému sdružení a proč nevrací veřejné peníze? Jen proto, že hlavou tohoto sdružení je zrovna prezident republiky? Řečeno klasikem: Všichni klienti jsou si rovní, ale někteří jsou si rovnější.

Více o investicích Centra pro ekonomiku a politiku u KI si přečtete v článku: Think tank Václava Klause točí peníze u Key Investments

Kdo poslal CEPu peníze?

CEP odmítá odpovědět i na další otázku. Od koho dostalo nyní peníze? Přišly z účtu Key Investments, nebo to byl zase advokát Jan Pacovský, který sehrál při vrácení 200 milionů korun Praze 13 klíčovou, dosud nevysvětlenou roli? CEP odmítá sdělit také to, kdo koupil velice rizikové dluhopisy, které měl tento think tank v portfoliu. Extrémně by to zajímalo městské části Praha 6 a Praha 10, ale i město Sokolov. Rády by totiž tyto investiční skvosty rovněž zpeněžily, aby získaly veřejné prostředky ve výši zhruba půl miliardy zpět. Jak se těchto cenných papírů ti mladí ekonomové z CEP zbavili? Praha 6, Praha 10 a město Sokolov se ničeho zbavit nemohou. Jenže CEP jméno kupce úzkostlivě tají, což je škoda. Je to asi obchodní tajemství. A kdo z nich by si přál, aby se Key Investments dostal do dalších potíží?

Ale zjistit, kdo dluhopisy koupil, by přesto stálo za pokus. Jak na to? Jednoduše. Starostka Prahy 6 Marie Kousalíková (ODS) a starosta Prahy 10 Milan Richter (ODS) ať zvednout telefon a ať zavolají Václavu Klausovi (mobilní číslo na něj mají oba), nebo jeho kancléři Jiřímu Weiglovi (mobilní číslo na něj mají rovněž oba), aby jim řekli, kdo byl ten obětavec, který i za cenu finanční ztráty vytáhl CEPu trn z paty. (Starosta Sokolova Zdeněk Berka má smůlu, je sociální demokrat a mobil na Klause nemá.)

Udělají to Kousalíková a Richter? Když ne, tak rady Prahy 6 a Prahy 10 by to svým starostům měly dát jednoduše jako úkol, vždyť jde o stamiliony, které jsou stále utopené v dluhopisech firem Via Chem Group a E Side Property. Pokud ale úcta Kousalíkové a Richtra k úřadu prezidenta má vyšší hodnotu než půl miliarda veřejných peněz, tak to ať raději nechají plavat a odstoupí z funkce.

Jak na Key Investments?

CEP by také mohl prozradit know-how, jak na Key Investments! Po dobrém? Nasazením právníků? Nebo jinou cestou? Kdyby CEP odpověděl na otázky ČESKÉ POZICE, veřejnost, ale hlavně subjekty, které se nechaly s „českým Madoffem“ napálit, by konečně mohly zjistit i to velké tajemství, kdo vlastní Key Investments. Bylo by to dobré vědět už jen proto, aby se dotčené radnice mohly obrátit na akcionáře této společnosti, která jim nechce peníze vrátit už více než rok.

Kdo jiný by mohl lépe vědět, kdo vlastní Key Investments, než někdejší ředitel londýnské matky této firmy Jiří Weigl. Ten byl ještě koncem loňského roku členem správní rady CEP. Weigl ale také mlčí. V roce 2002, kdy CEP firmě Key Investments svěřilo peníze, byla na českém trhu řada renomovaných společností. Proč Klausův think tank důvěřoval zrovna firmě s neznámými vlastníky na off-shorech? Takto investují peníze pravicoví konzervativci?

Je náhoda, že ve stejné době zvítězil Key Investments, tehdy ještě pod názvem SI Asset Management, v podivném tendru na obhospodařování finančního majetku Prahy 6 před všemi českými a zahraničními bankami? Starostou Prahy 6 tehdy byl prezidentův oblíbenec, současný ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, v letech 1997 až 1998 mluvčí vlády, v jejímž čele stál Václav Klaus.Kapitálový dohled ČNB už rok a půl (!!!) prošetřuje Key Investments a stále nebyl schopen vypotit rozhodnutí v této celkem triviální záležitosti

Nemůžeme uvěřit, že...

Nechce se nám věřit, že když se před deseti lety rozhodovalo o tom, zdali CEP této firmě svěří svoje nemalé peníze, Václav Klaus se jako předseda správní rady nezeptal: „Synci moji, prozraďte mi, komu ten Key Investments patří?“ Nebo Václav Klaus a jeho lidé v CEPu velice dobře věděli a možná i dodnes vědí, kdo tuto firmu kontroloval a kontroluje? Pravdu se ale nedozvíme, protože všichni dotčení zarytě mlčí a odvolávají se na to, že CEP je soukromé sdružení, tudíž že veřejnost na tyto informace nemá nárok.

Kontroverzní společnost Key Investments, která tají svoje vlastníky, již téměř rok čelí několika trestním oznámením, ale i arbitrážní žalobě u Burzovního rozhodčího soudu v Praze. Protikorupční policie zatím tápe – bohužel. Švýcaři případ nešetří a rozhodčí soud ještě nevynesl verdikt. Kapitálový dohled České národní banky už rok a půl (!!!) prošetřuje Key Investments a stále nebyl schopen vypotit rozhodnutí v této celkem triviální záležitosti.

Nedokážeme ani v nejhorším snu předpokládat, že centrální banka, v jejímž vedení sedí lidé jmenovaní Václavem Klausem, nečeká jen na to, aby CEP v příštích týdnech obdrželo i poslední splátku od Key Investments a až pak s velkou slávou udeří na „českého Madoffa“. Uvidíme, co se v této kauze odehraje například za měsíc.

Počet příspěvků: 4, poslední 12.1.2012 07:25 Zobrazuji posledních 4 příspěvků.