Cenu Zlatý babák 2012 získává bývalý prezident NKÚ František Dohnal

Redakce ČESKÉ POZICE udělila již podruhé prestižní cenu určenou politikovi, který si v krátké době inspirativním způsobem polepšil.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Nikoli pracovními úspěchy (po pravdě, i s nejlepší vůlí si nemůžeme vzpomenout ani na jeden), ale pozoruhodnou sérií afér se do paměti veřejnosti vryl František Dohnal, bývalý prezident Nejvyššího kontrolního úřadu. A to nejen svou urputnou snahou za žádných okolností nenechat zkontrolovat, jak úřad hospodaří s penězi. Neméně „proslaveným“ je další Dohnalův kousek, totiž že spojení dvou luxusních bytů s rozlohou přes dvě stě metrů čtverečních a se stometrovou terasou na Vinohradech, je standardní bydlení, na které měl zkrátka nárok.

Na udělení ceny Zlatý babák by ale zřejmě ani jeden z výše zmíněných Dohnalových počinů nestačil. O tom, že se letos stane oceněným právě František Dohnal, přesvědčila redakci až jeho akce „zlatý padák“.

Ocenění Zlatý babák je určeno politikovi, jemuž se v krátké době podařilo rozšířit vlastní majetkové portfolio či prebendy. Rozhodující není částka, o kterou si dotyčný polepšil, ale inspirativní způsob, jakým toho dosáhl.

Název prestižní ceny, kterou ČESKÁ POZICE poprvé udělila na Svátek práce 1. května loňského roku, se odvíjí pochopitelně od jejího již legendárního otce zakladatele – Michala Babáka (36). Tento finanční guru Věcí veřejných, poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, člen rozpočtového výboru, stálé komise pro kontrolu činnosti vojenského zpravodajství i člen podvýboru pro bankovnictví, pojišťovnictví a finanční trhy dokázal až midasovsky ozlatit a zbytnit své investice ve společnosti Bene Factum. S typickým labilně-lišáckým úsměvem též médiím vysvětloval komplexní stranické off-shoreové transakce, jež vedly k financování dravé politicko-komediální skupiny s písmeny VV ve znaku.

Byť je možné Zlatého babáka i obhájit, finanční čaroděj první kategorie letos bohužel narazil na důstojného soka, jenž jej dohnal, ba předehnal. K tomu, aby si poslanec Babák vyslechl od Istvána Léka, šéfredaktora ČESKÉ POZICE, tklivou větu „And the Golden Babaak goes to...“, mu nepomohlo ani dojemné zamávání mamce z oficiální tiskové konference přenášené ČT24.

Prestižní ocenění, které ČESKÁ POZICE uděluje u příležitosti 1. máje, získává za rok 2012 František Dohnal.

Přeborník mezi ústavními činiteli co do počtu trestních oznámení a žalob si 20. února vyslechl u Městského soudu v Praze pravomocný rozsudek. Tím Dohnalovo angažmá v NKÚ skončilo. Nikoli však příběh.

Dohnal od auditorů pochytil zásadní poučku, totiž že účty dělají dobré přátele. Hned druhý den po vynesení rozsudku napsal Dohnal NKÚ dopis, v němž žádá, aby mu bylo vyplaceno odchodné, na které má ze zákona nárok. Rodinný rozpočet přeci neochudí takřka o 650 tisíc korun. A maličkost, že byl pravomocně odsouzen, v jeho požadavku nesehrála pražádnou roli. Jen uznejte, za právnicky vyladěné domáhání se svých práv a optimální načasování žádosti o padák, si Dohnal Zlatého babáka víc než zaslouží.

Babáci roku 2012

Kromě hlavního ocenění Zlatý babák 2012 byli vyhlášeni i vítězové vedlejších kategorií.

Zlatý Babák

Pravomocně odsouzený František Dohnal, bývalý prezident NKÚ – za promptní a právně nezpochybnitelnou žádost o zlatý padák.

Babákovina roku

Jak přišel Roman Janoušek k majetku? „Jeho kořeny jsou v Německu, kde jsem žil, pracoval, vydělal poměrně dost peněz a především se seznámil s vlivnými německými investory. Zlom nastal, když jsem v době, kdy Češi do Chorvatska nejezdili ani na dovolenou, investoval ve velkém na tamním trhu s realitami. Jinými slovy, pokud jsem na něčem zbohatl, tak na obchodech v zahraničí, které se realizovaly v podnikatelském pravěku,“ vysvětlil v rozhovoru pro časopis Týden nejslavnější pražský lobbista. Cenu udělujeme Romanu Janouškovi za upřímnost a podnikavého ducha.

Sponzor roku

Jaroslav Andres, ústřední tajemník strany Jiřího Paroubka (LEV 21), podnikatel a donedávna neznámý ústecký politik. Cenu udělujeme Jaroslavu Andresovi za velkorysou podporu Paroubkovy nové partaje. ČESKÁ POZICE v lednu napsala, že česká politika našla v Andresovi nového „Babáka“, tedy jakéhosi čaroděje Dobroděje, který sponzoruje svou stranu a není schopen rozumně vysvětlit, odkud tyto peníze pocházejí. Formou daru poskytl straně část prostor v domě, jejž si pronajala jeho bývalá firma Sequest za 300 tisíc korun měsíčně. Tuto poradenskou firmu na přelomu roku překvapivě prodal za 180 tisíc korun; nikdy nechtěl specifikovat, na čem konkrétně Sequest vydělával.    

Babák za celoživotní dílo

Pomyslné žezlo v této kategorii převzal od loňského vítěze JUDr. Stanislava Grosse bývalý pražský primátor MUDr. Pavel Bém. Ocenění si Bém zaslouží:

  • za příkladnou skromnost (Mám strašně malé životní nároky, nehromadím majetek – MF Dnes 22. listopadu 2008);
  • za rozvoj Prahy – MF Dnes v pondělí 30. dubna zveřejnila informaci, jak se čarovalo s územním plánem na pražském magistrátu za panování primátora Pavla Béma aneb Když se chce, z pole i stavební parcela povstane;
  • za zajištění PR hlavnímu městu v zahraničním tisku, a to zcela zdarma (zveřejněným odposlechům mezi lobbistou Janouškem a Pavlem Bémem věnovaly prostor BBC či týdeník Economist).

Počet příspěvků: 3, poslední 4.5.2012 04:59 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.