Centrálním bankám nejlépe šéfují v Asii

Mezi sedmi nejlepšími centrálními bankéři světa je z Evropy jen šéf ECB Trichet, zbytek jsou lidé ze zemí na východ od EU

Evropská centrální banka a její šéf Jean-Claude Trichet zvládají podle časopisu Global Finance globální krizi na jedničku. foto: © ReutersČeská pozice

Evropská centrální banka a její šéf Jean-Claude Trichet zvládají podle časopisu Global Finance globální krizi na jedničku.

Prestižní časopis Global Finance zařadil do letošního žebříčku sedmi nejlepších centrálních bankéřů světa pouze jediného Evropana, šéfa Evropské centrální banky Jean-Clauda Tricheta. Zbylou „top sedmičku“ tvoří šéfové národních bank Austrálie, Izraele, Malajsie, Jižní Koreje, Tchaj-wanu a Turecka.

V loňském roce zastupoval Evropu ještě tehdejší guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. Letos se ale vzdal funkce, v podzimních volbách kandidoval za TOP 09 na pražského primátora, ale nakonec se stal pouze zastupitelem. Nynějšího šéfa ČNB Miroslava Singra časopis Global Finance zatím nehodnotil s poukazem na to, že je „příliš brzy“.

Do elitní sedmičky letos místo Tůmy pronikl guvernér turecké centrální banky Durmuş Yilmaz, ostatní si prestižní ocenění udrželi.

V hodnocení „Central Banker Report Card“, což je jakési vysvědčení centrálních bankéřů, uděluje časopis známky od A (vynikající výkon) do F (totální selhání) guvernérům národních bank 30 klíčových zemí a ECB. Mezi kritéria patří úspěch v takových oblastech, jako jsou řízení inflace a úrokových sazeb, naplňování cílů hospodářského růstu a měnová stabilita.

Podle vydavatele časopisu Global Finance Josepha Giarraputa se uplatňují i subjektivní kritéria, například schopnost centrálních bankéřů odolat politickým tlakům, což je v dnešní době obzvlášť aktuální téma. Patrně nejvlivnější centrální bankéř světa, šéf amerického Fedu Ben Bernanke, si vysloužil známku C, tedy „za lidovku“.

TOP 7 centrálních bankéřů

(bez rozlišení pořadí, s hodnocením A)

  • EU: Jean-Claude Trichet
  • Austrálie: Glenn Stevens
  • Izrael: Stanley Fischer
  • Malajsie: Zeti Akhtar Aziz
  • Jižní Korea: I Song-tche
  • Tchaj-wan: Faj-Nan Perng
  • Turecko Durmuş Yilmaz

Pramen: Global Finance