Minulý týden se v Londýně konalo vyhlašování právních cen British Legal Awards 2010. Trofeje v téměř třech desítkách kategorií si rozdělily převážně ostrovní advokátní kanceláře, které v České republice pobočky nemají, a jejich jména proto nijak zvlášť povědomá nejsou. V jednom případě ale při pročítání výsledků zbystří i tuzemský čtenář, kterému je jinak právní trh ukradený.
V kategorii „Právní oddělení roku“, v níž se utkávají právní týmy velkých korporací, zvítězili juristé z britské zbrojovky BAE Systems. Podle magazínu legalweek.com, který zprávu přinesl, to bylo hlavně díky tomu, jak „prospěšnou roli hráli v zásadní revizi etických standardů společnosti“. Firma BAE Systems byla v minulých letech spojována s mamutí korupcí v řadě zemí světa. Češi si její jméno zapamatovali v souvislosti s kauzou stíhaček Gripen, která přes občasné chabé pokusy o resuscitaci vyšetřování neomylně spěje do ztracena.
Pro ty, kdo celou záležitost považují za vtip: Pokud dali znalci práva z BAE Systems opravdu dohromady taková pravidla, že své nejvyšší šéfy odradí od nekalostí v šedé zóně zbrojního průmyslu, je pro ně British Legal Award spíš neduživou trofejí. Nobelova cena, Oscar či povýšení do šlechtického stavu by takovému úspěchu možná odpovídaly víc.