Cena Via Chemu je zhruba pět set milionů. Dluží dvě miliardy.

Dlouho očekávaný posudek v ostře sledované kauze je na světě. Výsledek je až nápadně podobný dva roky starému posudku, který provedla společnost Bohemian Appraisal.

Úsměv. Petr Sisák po zadržení policií. foto:  Petr Topič, MAFRA

Úsměv. Petr Sisák po zadržení policií.

Via Chem Group. Tři slova, která označují prakticky prázdnou společnost. Dříve sídlila v Ústí nad Labem, dnes v Českých Budějovicích. Nemá žádné zaměstnance a již několik let je v úpadku. Přesto poutá pozornost médií, policie a státních zástupců. Podle všeho je totiž ovládána kontroverzním podnikatelem Petrem Sisákem, který byl v lednu obviněn z organizování zločinecké skupiny, která měla manipulovat insolvenčními soudy. Mimo jiné právě tím, který řešil úpadek společnosti Via Chem Group.

A právě toto řízení se nyní dočkalo dlouho očekávaného zlomu. Po dvou a půl letech byl konečně před soudem zveřejněn znalecký posudek, který stanovuje, jakou má firma vlastně hodnotu. To je klíčové pro její věřitele, mezi které stále ještě (byť ne na dlouho) patří městská část Praha 6, Prahy 10 a další radnice.

Znalecká společnost A-Consult Plus, která posudek vypracovala, si dala pořádně načas a několikrát požádala soud o prodloužení termínu.

Znalecká společnost A-Consult Plus, která posudek vypracovala, si dala pořádně načas a několikrát požádala soud o prodloužení termínu. Teď konečně přišla s finální sumou. Via Chem má podle ní hodnotu maximálně 548 milionů korun, přitom svým věřitelům dluží zhruba dvě miliardy.

„Závěrem lze podnik ve stavu do data ocenění hodnotit jako finančně nezdravý a neperspektivní, jak potvrzoval stav úpadku. Jeho vývoj nesplňoval požadavek na nepřetržité trvání v budoucnosti. Společnost byla krátkodobě i dlouhodobě velmi nestabilní,“ uzavírá posudek ve finanční analýze.

Na více než šedesáti stránkách znalecký ústav popisuje, proč má Via Chem vzhledem ke svým dluhům jen zanedbatelnou hodnotu. Takový výsledek se přitom může zdát překvapivý hned z několika důvodů. Společnost A-Consult Plus je již třetím znaleckým ústavem, který českobudějovický soud oceněním krachujícího holdingu pověřil. Tím prvním byla společnost Bohemian Appraisal, která byla později odvolána pro podjatost. Jak dokázali advokáti Prahy 6, firma měla vazby na zkrachovalého brokera Key Investments, který byl s Via Chemem v několika ohledech propojen (přinejmenším prodával jeho dluhopisy). Ještě předtím ale stačil posudek vypracovat a došel k velmi podobnému číslu, konkrétně k 570 milionům korun. Na tom by na první pohled nemuselo být nic zvláštního, vždyť posudky se vypracovávají ke stejnému datu a je jen logické, že dva znalci dojdou k podobné hodnotě.

Jenže to jediné, co má ve Via Chemu pořád ještě cenu, je jeho majetkový podíl v ústecké chemičce Spolek pro chemickou a hutní výrobu (Spolchemie). Ta vykazuje tržby přes pět miliard korun, a loni dokonce dosáhla zisku. A mezi oběma posudky se navíc leccos změnilo. K tomu se ale musíme vrátit o pár kroků do minulosti. Sisákův holding Via Chem původně vlastnil dvě třetiny akcií lukrativní chemičky. Jenže v roce 2013, krátce předtím než zadlužená firma spadla do insolvence, se jedna třetina ztratila. Později vyšlo najevo, že je odkoupila kyperská firma Kingwater Holdings Limited, spojená s podnikatelem Karlem Pražákem, která je zase odkoupila dál. Právě tato série transakcí byla v centru zájmu protikorupční policie a žalobců. A po jejich lednovém zásahu se zmizelá třetina vrátila zpět do majetkové podstaty Via Chemu (byť nyní probíhají ještě soudy), který tak má opět majoritu a z ní by se hypoteticky mohli uspokojovat věřitelé.

Zatímco první posudek do částky 570 milionů korun započítal jen jednu třetinu akcií Spolchemie, ten druhý na 548 milionů korun počítal s šedesáti procenty akcií.

Takže zatímco první posudek do částky 570 milionů korun započítal jen jednu třetinu akcií Spolchemie, ten druhý na 548 milionů korun počítal s šedesáti procenty akcií. Dodejme, že společnost A-Consult Plus, která nejnovější posudek vypracovala, by se teoreticky měla v kauze vyznat. Před pěti lety ji totiž protikorupční policie v rámci vyšetřování pověřila, aby vyhodnotil působení dnes již zkrachovalého brokera Key Investments. Ten, jak už bylo řečeno, prodával dluhopisy Via Chemu a do portfolia je nakoupil též Praze 6 a Praze 11.

Kolem nejnovějšího znaleckého posudku ale na rozdíl od těch předchozích nelze čekat žádný velký povyk. Praha 6, která byla v minulosti nejaktivnějším věřitelem, totiž nedávno rozhodla, že své pohledávky prodá, a to přibližně za třicet procent hodnoty.

Počet příspěvků: 1, poslední 3.8.2016 08:53 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.