Cena bydlení roste. Lidé odcházejí do obcí v okolí Prahy či Brna

V Praze se platí za metr čtvereční nového bytu průměrně 72 tisíc korun s DPH. Jen v loňském roce se cena zvýšila o pětinu. Obdobný trend lze vidět i v dalších velkých městech, například v Brně. Kupující, kteří dají přednost okolním obcím před bydlením ve městě, sice za bydlení zaplatí méně, ale musejí se připravit na mnoho negativ.

Projekt bytů Prague Marina. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Projekt bytů Prague Marina. | foto: praguemarina.cz
Projekt bytů Prague Marina.

Cenově přijatelné byty v největších českých městech došly. Ty, které jsou momentálně k mání, jsou už pro nižší a střední příjmové skupiny nedostupné. V Praze se platí za metr čtvereční nového bytu průměrně 72 tisíc korun s DPH, v Brně 60 tisíc. A ceny nadále rostou. Jen za loňský rok o pětinu v Praze a o 12 procent v Brně.

Úplnou změnu poměrů prožívá především hlavní město. Nejlevnější byty, kde metr čtvereční stál kolem 45 tisíc korun, již v nabídce prakticky nejsou. Nad 60 tisíc korun za metr čtvereční už dnes prodejci nabízejí asi 80 procent všech prodávaných bytů. Před rokem to bylo zhruba 40 procent. „Pro střední třídu je v celé Praze dostupných jen asi 700 bytů a to je zcela nedostatečné,“ tvrdí mluvčí developerské společnosti Central Group Marcela Fialková.

Celorepublikový problém

Obdobný trend jako v Praze a jejím okolí lze vysledovat i v dalších velkých městech. „Pokles výstavby a s tím spojený nárůst cen nemovitostí se stává celorepublikovým problémem,“ upozorňuje David Jirušek, mluvčí developerské společnosti Finep. Alternativou pro řadu zájemců o nové bydlení se stávají obce v okolí Prahy či Brna. Jenže na tento trend zase není připravena zejména dopravní infrastruktura. Navzdory tomu developeři již zareagovali a nabídku bytů v okolí velkých měst rozšiřují.

Pokles výstavby a s tím spojený nárůst cen nemovitostí se stává celorepublikovým problémem

„Vyšší stavební aktivita je patrná v řadě menších obcí v suburbánním pásmu měst, například v Brandýse nad Labem, Nehvizdech, Jesenici u Prahy, Říčanech, Hostivicích, Slavkově u Brna, Šlapanicích či v Moravanech,“ uvádí Jiří Pácal v publikaci Trend Report 2017, která mapuje český trh s nemovitostmi.

V porovnání s městy je rozdíl cen stále markantní. „Vidíme, že ceny nového bydlení ve středních Čechách jsou mnohdy na dvou třetinách toho, co je obvyklé v hlavním městě. Navíc zásoba bytů zde v čase posiluje. Očekáváme, že navzdory potížím s parkováním v Praze počet těch, kteří se rozhodnou bydlet v okolí hlavního města, spíše poroste,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva developerské společnosti Trigema.

Zdlouhavé povolování staveb

Důvodem růstu cen je nedostatečná nabídka nových bytů v hlavním městě. „Loni úřady vydaly povolení jen na 1707 bytů, za stejnou dobu se jich ale prodalo 6650,“ dodává Marcela Fialková ze společnosti Central Group. Developeři viní z nesouladu poptávky po novém bydlení a jeho nabídky složité a zdlouhavé povolování staveb, které jim neumožňuje pružně reagovat na zvýšený zájem kupujících. Průměrně uběhne od zahájení práce na projektu po kolaudaci bytu deset let.

Developeři viní z nesouladu poptávky po novém bydlení a jeho nabídky složité a zdlouhavé povolování staveb, které jim neumožňuje pružně reagovat na zvýšený zájem kupujícíc

V prvním letošním čtvrtletí bylo podle statistických údajů developerské společností Trigema na pražském rezidenčním trhu k mání méně než 3500 nových bytů. To představuje meziroční propad o třetinu. V porovnání s rokem 2015 jde dokonce o pokles 50procentní. „V nejbližší době neočekáváme, že by ceny bytů v Praze klesaly,“ doplňuje Fialková.

Kupující, kteří dají přednost okolním obcím před bydlením ve městě, sice za bydlení zaplatí méně, musejí se ale připravit na mnohá negativa. Největší komplikaci představuje dopravní infrastruktura, která není na další obyvatele v okolí velkých měst připravena. Praha nemá dobudován vnější okruh, stále není dořešeno napojení příměstské železnice s pražskou hromadnou dopravou. „Praze schází dostatečná kapacita parkovacích P+R stání,“ dodává Marcel Soural, předseda představenstva Trigemy.

Velcí a malí developeři

Každý den do Prahy přijíždí ze středních Čech okolo 300 tisíc lidí, počet míst na parkovištích P+R je ale jen okolo tří tisíc. Zatímco větší developeři dávají stále přednost výstavbě ve městech, ti menší jsou ochotni nabízet projekty i v okolí. Jedním z důvodů je, že malí developeři nemají ve městech pozemky pro své projekty.

Zatímco větší developeři dávají stále přednost výstavbě ve městech, ti menší jsou ochotni nabízet projekty i v okolí. Jedním z důvodů je, že malí developeři nemají ve městech pozemky pro své projekty.

Například Central Group má v Praze nakoupeny pozemky pro výstavbu 20 tisíc bytů. „Regionální diverzifikaci proto v tuto chvíli řešit nemusí,“ říká mluvčí Marcela Fialková. Šéf Trigemy Marcel Soural dodává, že pokud se již některý z větších developerů rozhodne investovat do projektu mimo metropoli, jde mnohdy o projekty rodinných domů. „Mimo město se pro tyto projekty zpravidla nabízí více vhodných ploch,“ říká.

Bydlení za městem ale má řadu dalších mínusů. A nejde jen o nutnost dojíždění, a tím pádem zvýšené rodinné náklady na vozový park. David Jirušek z Finepu poukazuje i na omezené možnosti kulturního či společenského života. „Ne každá obec ve vzdálenosti zhruba 20 kilometrů od Prahy má kompletní infrastrukturu – plyn, kanalizaci, vodovod nebo i obyčejné chodníky a bezprašné komunikace,“ vypočítává další úskalí.

Nabídka nového bydlení v krajích v prvním čtvrtletí 2017

(průměr za nabídkové ceny v korunách za metr čtverečný)

 • Královéhradecký: 68 057
 • Jihomoravský: 54 820
 • Plzeňský: 48 863
 • Středočeský: 47 753
 • Pardubický: 45 065
 • Karlovarský: 44 890
 • Jihočeský: 43 242
 • Ústecký: 40 693
 • Olomoucký: 38 417
 • Moravskoslezský: 33 090
 • Vysočina: 32 474
 • Zlínský: 31 184
 • Liberecký: 26 273

Vývoj průměrné ceny prodaných nových bytů v Praze

(v korunách za metr čtverečný)

 • První čtvrtletí 2016: 60 517
 • Druhé čtvrtletí 2016: 65 922
 • Třetí čtvrtletí 2016: 69 517
 • Čtvrté čtvrtletí 2016: 71 567
 • První čtvrtletí 2016: 72 131

Zdroj: Trigema

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.