Ceska Pozice

Celostátní stávka v dopravě: v pondělí od 3:00 hodin

Odborářské protesty paralyzují hromadnou dopravu v Praze, Brně a dalších městech a na železnici. Přesný konec stávky není stanoven.

Potvrzeno! V pondělí ve 3:00 ráno začne avizovaná celostátní stávka v dopravě. Odboráři paralyzují městskou hromadnou dopravu v Praze, Brně, Plzni, Opavě či Olomouci. Vlaky nebudou jezdit v celé České republice. V metropoli a na hlavních silnicích se přidají blokády, oznámilo v pátek vedení Koalice dopravních odborových svazů (KDOS), která protest pořádá. V Praze zřejmě nepojede ani metro, protestní akce se zúčastní i zaměstnanci v logistice České pošty a horníci. Více než sto jich přijede do Prahy blokovat hlavní tepny z Ostravy a ze severních Čech.

Premiér Petr Nečas považuje „za nepřijatelné, pokud takový protest naruší chod státu“. „Vláda nepodlehne nátlaku odborářů, kteří si berou občany jako živý štít či živé rukojmí,“ zdůraznil v pátek Nečas. A dodal, že jde o „závažné omezení práv občanů“, se kterým nesouhlasí. Odstoupení od reforem dle premiéra nepřichází v úvahu, vláda je prý navzdory tomu ochotná jednat o změně některých jejich parametrů. „Budeme vyjednávat, byly to odbory, kdo dopředu rezignoval na sociální dialog,“ dodal ministr financí Miroslav Kalousek.

Co odboráři požadují?

Stažení zdravotnické reformy, jinou podobu reformy penzí i zachování daňového zvýhodnění benefitů. Českomoravská konfederace odborových svazů ve své výzvě ke stávce mimo jiné uvádí: „Vláda nebojuje proti korupci a nebrání účinně neuvěřitelnému mrhání veřejnými financemi. Místo toho prosazuje důchodovou reformu prospěšnou pouze pro soukromé penzijní fondy se záměrem devalvovat průběžný důchodový systém. Odchod do důchodu v 70 letech je hazardem se zdravím lidí a výsměchem zaměstnanců v náročných profesích. Zvyšování plateb od pacientů, při jakékoli absenci opatření zamezujících plýtvání, vydává za zdravotnickou reformu. Nesmyslné rušení zaměstnaneckých benefitů bude mít silné negativní sociální a ekonomické dopady.“

Z prohlášení, jež v pátek zazněla k pondělnímu vyhlášení odborářských protestů, vybíráme:

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.