Celostátní stávka v dopravě: v pondělí od 3:00 hodin

Odborářské protesty paralyzují hromadnou dopravu v Praze, Brně a dalších městech a na železnici. Přesný konec stávky není stanoven.

Potvrzeno! V pondělí ve 3:00 ráno začne avizovaná celostátní stávka v dopravě. Odboráři paralyzují městskou hromadnou dopravu v Praze, Brně, Plzni, Opavě či Olomouci. Vlaky nebudou jezdit v celé České republice. V metropoli a na hlavních silnicích se přidají blokády, oznámilo v pátek vedení Koalice dopravních odborových svazů (KDOS), která protest pořádá. V Praze zřejmě nepojede ani metro, protestní akce se zúčastní i zaměstnanci v logistice České pošty a horníci. Více než sto jich přijede do Prahy blokovat hlavní tepny z Ostravy a ze severních Čech.

Premiér Petr Nečas považuje „za nepřijatelné, pokud takový protest naruší chod státu“. „Vláda nepodlehne nátlaku odborářů, kteří si berou občany jako živý štít či živé rukojmí,“ zdůraznil v pátek Nečas. A dodal, že jde o „závažné omezení práv občanů“, se kterým nesouhlasí. Odstoupení od reforem dle premiéra nepřichází v úvahu, vláda je prý navzdory tomu ochotná jednat o změně některých jejich parametrů. „Budeme vyjednávat, byly to odbory, kdo dopředu rezignoval na sociální dialog,“ dodal ministr financí Miroslav Kalousek.

Co odboráři požadují?

Stažení zdravotnické reformy, jinou podobu reformy penzí i zachování daňového zvýhodnění benefitů. Českomoravská konfederace odborových svazů ve své výzvě ke stávce mimo jiné uvádí: „Vláda nebojuje proti korupci a nebrání účinně neuvěřitelnému mrhání veřejnými financemi. Místo toho prosazuje důchodovou reformu prospěšnou pouze pro soukromé penzijní fondy se záměrem devalvovat průběžný důchodový systém. Odchod do důchodu v 70 letech je hazardem se zdravím lidí a výsměchem zaměstnanců v náročných profesích. Zvyšování plateb od pacientů, při jakékoli absenci opatření zamezujících plýtvání, vydává za zdravotnickou reformu. Nesmyslné rušení zaměstnaneckých benefitů bude mít silné negativní sociální a ekonomické dopady.“

Z prohlášení, jež v pátek zazněla k pondělnímu vyhlášení odborářských protestů, vybíráme:

  • Šéf Koalice dopravních odborových svazů Jindřich Hlas: „Dobrá, tak holt jeden den budou mít (obyčejní lidé) nepříjemnosti, ale je možné, že právě touto akcí jim zajistíme další roky lepšího života.“ „Tato akce je první, ale nemusí být poslední. Pokud bude vláda nadále tak arogantní jako doposud, tak se může zopakovat a může být daleko rozsáhlejší.“ „Nemohu sice mluvit za soukromé dopravce, ale budou stávkovat i výpravčí, takže ani soukromí dopravci nebudou mít kudy jet.“ Na odvolání stávky je dle něho v současném stadiu pozdě.
  • Předseda Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša: „Stávky se zúčastní všechny odborové svazy na železnici. Provoz na dráze by se měl obnovit po 16. hodině.“ Všechny spoje se náhradní autobusovou dopravou nahradit nepodaří. „Protože tolik autobusů v republice není,“ řekl tiskový mluvčí ČD Radek Joklík.
  • Asociace samostatných odborů chystá blokády na silnicích po republice i v metropoli. „Praha má několik páteřních komunikací. Můžete počítat, že tyto páteřní komunikace to zasáhne. Samozřejmě i s tím, že provedeme pochod celou Prahou, abychom ukázali vládě, že nehodláme ustoupit,“ uvedl její předseda Bohumír Dufek.
  • Předseda odborového svazu pracovníků hornictví Jan Sábel: „Horníci s sebou nebudou ,tahat‘ těžkou techniku. V tomto ohledu budeme spolupracovat s odbory zemědělství.“
  • Předseda podnikového výboru svazu dopravy České pošty Evžen Dvorský: „Základní organizace odborového svazu dopravy se aktivně zapojí do stávky dopravy a zastaví část provozu pošt v Praze a Ostravě.“
  • Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil: „Vyzýváme vládu, aby vzala rozum do hrsti. Jinak se může stát, že ta stávka bude mít úplně jiné rozměry.“ ČMKOS podpoří pondělní akci vyhlášením stávkové pohotovosti.
  • Šéf Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) Martin Dvořák: „Máme krizové plány, jak se na situaci připravit. Problém je v tom, že trasy nemusí být průjezdné.“ Reálně podle něho může nastat, že přepravní kapacita v Praze bude menší, extrémní by například bylo zavření některých stanic metra. Jeden z odborářů DPP odhaduje, že 80 až 90 procent zaměstnanců vyjede jako v jiné dny.
  • Odborářský boss Jaromír Dušek: „Svým přátelům doporučuju, aby šli v pondělí do práce pěšky. Nedoporučuji uvěřit komsomolcům z jakékoli politické strany, že metro pojede.“
  • Pražský primátor Bohuslav Svoboda: „Zvažte, zda je nutné, abyste jezdili v pondělí do práce a posílali děti do školy. Návštěvníci ať se Praze vyhnou úplně.“
  • Místopředseda opoziční ČSSD Zdeněk Škromach: „Sociální demokracie podporuje požadavky, za které budou demonstrovat a stávkovat odboráři. Je to nakonec výsledek neschopnosti vlády najít způsob komunikace se sociálními partnery.“ Stávka dle něho není vydíráním, ale „normálním demokratickým způsobem vyjádření názoru“.

Počet příspěvků: 1, poslední 10.6.2011 11:55 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.