Čekání na konopí

Americký deník The Washington Post kritizuje české (ne)zavedení léčby konopím do lékařské praxe.

Zakleté rostlinky konopí (cannabisu) doprovázejí lidstvo nejméně od časů Hérodotových. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zakleté rostlinky konopí (cannabisu) doprovázejí lidstvo nejméně od časů Hérodotových. | foto: © repro Franz Eugen Köhler: Medizinal-Pflantzen, 1887Česká pozice
Zakleté rostlinky konopí (cannabisu) doprovázejí lidstvo nejméně od časů Hérodotových.

Už to vědí i v Americe: Zavedení léčby konopím do lékařské praxe po přijetí zákona v dubnu 2013 připomíná v českém provedení absurdní drama z padesátých let minulého století. S ohledem na pacienty zatím nezbývá než doufat, že to s příchodem této léčebné byliny do tuzemských lékáren nedopadne jako s Godotem. List The Washington Post konstatoval koncem minulého týdne, že ani přes půl roku po „legalizaci“ nemá zhruba dvacet tisíc pacientů, kterým by marihuana mohla v České republice teoreticky pomoci, jinou možnost, než si kytku obstarat ilegálně.  

Přitom se proces zprvu podobal spíše startu raketoplánu než šnečímu blues, ve které se časem proměnil. V polovině srpna 2011 vznikla petice za legislativní změny zpřístupňující pacientům v České republice léčbu konopím a umožňující jeho výzkum. Ještě ve stejném měsíci se dala dohromady pracovní skupina, která již počátkem prosince téhož roku odevzdala tehdejšímu předsedovi vlády a předsedkyni sněmovny návrh zákona. Přibližně po roce hotový zákon podepsal prezident Václav Klaus.

A přesto dnes americký The Washington Post cituje 67letého Zdeňka Majzlíka, který říká, že musí pro svou dceru, jíž byla před devatenácti lety diagnostikována roztroušená skleróza, pěstovat konopí na zahrádce. „Je to mé dítě a je mou povinností se o něj postarat, ať to stojí, co to stojí,“ cituje list bývalého zaměstnance atomové elektrárny, jenž za současné situace riskuje kvůli své dceři, které marihuana zachránila život, kriminál. „Že mi hrozí až pět let vězení za to, že se snažím zajistit něco, co současná medicína nedokáže, považuji za naprosto šílené,“ zoufale konstatuje Majzlík.„Že mi hrozí až pět let vězení za to, že se snažím zajistit něco, co současná medicína nedokáže, považuji za naprosto šílené“

Souhrn otazníků

Zdá se, že statečný otec bude muset české legislativě navzdory ještě nějakou dobu riskovat. Minulý týden sice kvůli stěží pochopitelnému otálení byla národním protidrogovým koordinátorem Jindřichem Vobořilem svolána pracovní skupina, která má za úkol prověřit proces zavádění zákona do praxe. Jenže z jednání vyplynulo „pouze“, že je nutné podniknout ještě řadu administrativních a technických kroků. Dle účastníků se během setkání, které se prý velmi rychle zvrhlo v nepřehlednou diskuzi, pouze podařilo popsat riziková místa. A sestavit další dvě podskupiny, jež by měly co nevidět přijít s nějakým řešením.

Otazníků je hned několik:

  • K tomu, aby bylo možné konopí předepisovat, je potřeba zajistit komunikaci centrálního úložiště elektronických receptů s registrem pro léčivé přípravky s omezením. Jenže Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL) dle informací ČESKÉ POZICE publikoval použitelný technický dokument, v němž jsou specifikovány parametry přístupu do registru léčivých přípravků s omezením, teprve v listopadu. Je tedy otázkou, jak dlouho bude vývojářům trvat implementace dané funkcionality do softwarů používaných lékaři a lékárníky.
  • Povolení k nakládání, které je podmínkou k dovozu konkrétního množství léčebného konopí, dosud získali dva distributoři. Ti s médii již nějakou dobu odmítají komunikovat. Navzdory tomu, že budoucnost léčebného konopí zřejmě z velké části záleží i na nich. Mnohem podstatnější je ale otázka, zda vůbec bude co dovážet. Začíná se totiž proslýchat, že se nizozemské vládě přestává líbit statut exportéra konopí a začíná množství, jež smí monopolní holandský pěstitel Bedrocan vyvážet, zásadním způsobem omezovat. Na české distributory by tedy po tradičních odběratelích už nemuselo nic zbýt. Problém je v tom, že se ministerstvo zdravotnictví ve své vyhlášce rozhodlo připustit k léčebnému použití v České republice pouze čtyři typy konopí. Ty sice odpovídají všem typům od Bedrocanu, už ale žádnému jinému z mnoha typů, jež se pěstují v Izraeli, Kanadě, USA i jinde.
  • Státní ústav pro kontrolu léčiv vydal koncem dubna tohoto roku opatření obecné povahy, v němž se mimo jiné píše, že se z prostředků veřejného zdravotního pojištění nebude hradit konopí pro léčebné použití. K závěru SÚKL zřejmě dospěl na základě domněnky, že léčivé konopí neléčí, a to bez ohledu na skutečnost, že dnes existují o léčivých účincích konopí desítky tisíc studií. „Těch 32 tisíc studií, které prokazují léčebné účinky, jsme si nevymysleli. Jsou z recenzovaných vědeckých časopisů, to je důvod, proč se léčí všude v zemích kolem nás. Pro mě je to trošičku nepochopitelný pokus, který je vyargumentován něčím, co je v naprostém v rozporu s vědeckým poznáním,“ řekl ČESKÉ POZICI známý adiktolog Tomáš Zábranský.
    Rozhodnutí SÚKL by zastáncům léčby konopím mohlo ještě pěkně zavařit. Jak totiž zdůrazňuje bývalý šéf SÚKL Martin Beneš: „Již v roce 2007 Ústavní soud konstatoval, že o bytí a nebytí léčivého přípravku rozhoduje jeho zařazení respektive nezařazení do systému úhrad ze zdravotního pojištění. Existuje tedy přímá vazba mezi férovým stanovením úhrady a dostupností léčivého přípravku. Jakákoliv obstrukce v této souvislosti může zahubit i tu sebelepší myšlenku.“

Léčebné užití konopí přitom, jak uvádí národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil, podle celopopulační studie z roku 2012 přiznává více než půl milionu Čechů. A Vobořil je přesvědčen, že „pokud jsme se shodli, že konopí je lékem, pak bychom s ním měli zacházet jako s každým jiným lékem a umožnit k němu přístup pacientům tak, aby neměli důvod obracet se na černý trh“.

Bohužel zasadit a žít tak quasi v ilegalitě je pro pana Majzlíka a jeho dceru Martinou Kafkovou zatím jedinou možností, jak s její zákeřnou nemocí bojovat. „Jen doufám, že zemřu dřív než mí rodiče. Co bych si bez nich počala,“ říká na konci článku v The Washington Post Kafková. Od SÚKL a spol. zřejmě zatím pomoc čekat nemůže.

Počet příspěvků: 1, poslední 19.11.2013 12:40 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.