Čeká nás rok nakousnutého jablka

Koncern Apple letos představí iPad 3 i iPhone 5.

V Číně sice 23. ledna odstartuje rok draka, už dnes je ale jasné, že 2012 se bude odehrávat především ve znamení nakousnutého jablka. To, že se ani letošek neobejde bez cupertinské dílny snů, si asi většina z nás uvědomila již 24. prosince, kdy pod stromečkem nalezla životopis Steva Jobse, nedávno zesnulého zakladatele společnosti. Kniha Waltera Isaacsona se již několik týdnů v řadě drží v první pětici nejprodávanějších knih největšího internetového knihkupectví Amazon.

Že Apple bude hrát významnou roli i v roce 2012, pak zbytku populace došlo nejpozději na Silvestra, kdy BBC přinesla informaci, že britská královna pasovala hlavního designéra koncernu Jonathana Ivea na rytíře. Co je ale mnohem důležitější – kalifornský gigant si pro své fanoušky letos připravil hned několik iVymožeností.

Co nevidět by měl současný CEO společnosti Tim Cook veřejnosti představit novou generaci tabletu iPad. Podle informací ze serveru Focus Taiwan se asijští dodavatelé komponent na výrobu iPadu 3 usilovně snaží stihnout termín ke konci února. A shodou okolností je 24. února datum narození bývalého šéfa, vizionáře a ikony celé společnosti – Steva Jobse. Ten v říjnu minulého roku zemřel na následky rakoviny slinivky břišní. Jednalo by se tak o příležitost k uctění jeho památky a také, co si budeme povídat, povedený marketingový tah ze strany Applu. A právě zmiňované datum se z různých zdrojů ozývá stále častěji ve spojení s chystaným tabletem.

Trojkový iPad by se měl vyznačovat především novou technologií displejů. Podle některých IT blogů by se dokonce mělo jednat o jeden z prvních tabletů, který umožní sledovat videa v plném rozlišení Full HD. Revoluční technologie se prý jmenuje IGZO, tedy indium gallium zinc oxide flat panels. Takto našlapaný displej bude bezesporu vyžadovat vysoký výpočetní výkon, který pravděpodobně zajistí chystaný čip Apple A6. Tento čtyřjádrový procesor by měla pro Apple vyrábět korejská společnost Samsung, se kterou Apple paradoxně vede desítky patentových soudních sporů.

Ve druhé polovině roku 2012 bychom se mohli konečně dočkat i páté generace chytrých telefonů iPhoneKapacita baterie nového iPadu se podle některých informací zdvojnásobí ze stávajících 6500 miliampér hodin na 14000 miliampér hodin. Ani pak však iPad pravděpodobně nevydrží o moc déle, než současných deset hodin. Baterii vyšťaví náročné nové komponenty jako již zmíněný displej s vyšším rozlišením anebo podpora vysokorychlostního mobilního internetu 4G. Výkonnější součástky s největší pravděpodobností zapříčiní i to, že iPad 3 bude o něco tlustší než je jeho předchůdce. Ten by ostatně krátce po uvedení na trh svého mladšího bratříčka (jak je u Applu zvykem) měl výrazně zlevnit.

Ve druhé polovině roku 2012 bychom se pak mohli konečně dočkat i páté generace chytrých telefonů iPhone. Koncem minulého roku to blogu BGR prozradil nejmenovaný zdroj blízký kalifornské společnosti. Dle něj by iPhone 5 měl mít, podobně jako současný iPad, hliníkový obal a větší displej. Kompletní seznam spekulací o tom, jak by nová pětka mohla a nemohla vypadat, naleznete zde