Čeho se asi ještě dočkáme, když Praha 7 hledá sídlo radnice!

Sedmá pražská městská část hledá již více než 17 let prostory pro novou radnici. A ani současný pokus zatím nevypadá moc nadějně.

Že by si vedení městské části v čele s Markem Ječménkem (ODS) připravovalo půdu, jak z nepodařeného výběrového řízení vybruslit? foto: © montáž ČESKÁ POZICEČeská pozice

Že by si vedení městské části v čele s Markem Ječménkem (ODS) připravovalo půdu, jak z nepodařeného výběrového řízení vybruslit?

Jak pokračuje zřejmě největší současný realitní tendr v Praze? Další epizoda nekonečného seriálu zvláštností kolem hledání sídla radnice Prahy 7 přivedla na scénu společnost Baram Invest. Budovu Merkurie, která se dostala do finále výběru, najednou nabízí s více než padesátiprocentní slevou oproti původní nabídce. A jako by kuriozit nebylo dost, tuto budovu nabízí, přestože firmě nepatří.

Ten příběh by se také mohl jmenovat: Jak se průzkumem trhu dopracovat až ke koupi budovy, v níž bude sídlit radnice? Městská část zveřejnila již před rokem a půl výzvu k podání nabídek objektů, v nichž by mohli od roku 2015 zakotvit tamní úředníci. Doposud ale nebyla schopna rozhodnout, jakou kancelářskou budovu si pořídí. Vzhledem k dosavadnímu průběhu průzkumu trhu (vedení radnice nechce tento výběr nazývat tendrem?!) a s ohledem na poslední události je to ale nejspíš štěstí.

Do finále „průzkumu“ se z jedenácti nabídek dostaly dvě, a to Mercuria, někdy též označovaná jako Mercury Tower, a budova B projektu Argentinská hvězda. Finalisty schválili zastupitelé již začátkem září loňského roku. Kupní cena za Mecurii zněla na 845 milionů korun, za budovu B Argentinské hvězdy požadoval majitel, skupina PPF, 762 milionů korun. Jde tak zřejmě o aktuálně největší realitní tendr v Praze.

Spěch před koncem roku

Po zbytek loňského roku, tedy od výběru finalistů, vedení Prahy 7 nezahálelo. Na podzim si nechalo zpracovat právní stanovisko, zda samotná výzva k podání nabídek byla v souladu se zákony. Těžko říct, proč si takovýto posudek nenechala Praha 7 vyhotovit dříve. Právníci ve stanovisku poukázali na některé sporné body postupu městské části, ale jelo se dál. Ještě před koncem loňského roku si vedení radnice nechalo prošetřit „průzkum trhu“ Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Ani letošní posun v hledání nových radničních prostor za loňským kuriózním vývojem nezaostává. V dubnu přišel na radnici, kterou vede starosta Marek Ječmének (ODS), dopis od společnosti Baram Invest. Firma nabídla městské části odprodej budovy Mercurie za 390 milionů korun.

Objekt Mercurie nabídla Praze 7 za sníženou cenu firma Baram Invest, ale dle obchodního rejstříku je majoritním vlastníkem budovy rakouská firma REWOLákavá nabídka, která v porovnání s původní cenou znamenala snížení bezmála o půl miliardy korun, však platila pouze do 20. června. Ještě větší rozpaky než závratná sleva budí skutečnost, že objekt prodává Praze 7 firma Baram Invest, ale dle obchodního rejstříku je majoritním vlastníkem budovy rakouská firma REWO.

Na nesrovnalosti upozornila TOP 09, která je v Praze 7 v opozici. „TOP 09 považuje uvedenou změnu nabídky vzhledem k nedostatku informací za podezřelou. Ještě před jakýmkoliv závazným rozhodnutím radnice proto TOP 09 požaduje za důležité provést důkladnou technickou a právní kontrolu budovy. S tímto požadavkem se obrátila na skutečného majitele objektu a informovala o něm i starostu Marka Ječménka. Vlastník budovy ani starosta ovšem na požadavek nereagovali,“ informovala strana v polovině června.

V pondělí 18. června zasedalo zastupitelstvo, které mělo nabídku společnosti Baram Invest projednávat. Rozhodnutí o koupi budovy ale nepadlo. Jeden z opozičních zastupitelů pro ČESKOU POZICI uvedl, že koalice složená z ODS a ČSSD „na to neměla žaludek a materiál nakonec stáhla, protože to bylo děsně děravé“.

Inspirace opozicí

Baram Invest ale není zcela ze hry, přestože lhůta pro přijetí „modifikované“ nabídky již vypršela. „Praha 7 jedná o prodloužení platnosti této nabídky, aby mohly být kompletně dopracovány veškeré podklady pro příští zasedání zastupitelstva,“ uvedl pro ČESKOU POZICI Martin Vokuš, tiskový mluvčí Prahy 7.

Termín řádného zastupitelstva je stanoven na 3. září. Vokuš dodal, že je třeba jednoznačné doložit majetkoprávní vztahy a posoudit technický stav budovy. Opozice může mít radost z toho, že se koalice jejími návrhy, které předkládala ještě před jednáním zastupitelstva, nechala inspirovat.

Vedení radnice se zabývá ještě další možností na přesun, a to do areálu holešovické tržnice. Začátkem června o této variantě jednal starosta Ječmének s magistrátní radní Aleksandrou Udženijou (ODS). Dle mluvčího by tato varianta byla pro Prahu 7 ideální.

„Svěření pozemku v rámci holešovické tržnice k výstavbě radnice, či svěření stávajících objektů vhodných k adaptaci by pro nás navíc bylo ekonomicky velmi výhodné,“ dodal Vokuš. Jenže jako problém se může ukázat, že areál tržnice je památkově chráněn a město zřejmě čeká vleklý spor s nájemcem tržnice, kterému dal magistrát koncem loňského roku výpověď.

Kuchařka pro radní

Shrňme fakta. Radnice hledá kancelářské prostory od Vánoc 2010. A nikoliv poprvé – Praha 7 se pokouší nalézt kanceláře více než sedmnáct let. Pro současné vedení městské části jde o druhý pokus. Vypsat tendr, který by byl v souladu se zákony, u nějž by bylo dopředu známo, kolik peněz si městská část může dovolit za objekt utratit a podle jakých kritérií se bude rozhodovat, se prostě Praze 7 nedaří.

Mluvčí Prahy 7: „Stále platí, že prioritou Prahy 7 je vybrat ze všech myslitelných variant tu nejvýhodnější.“Na dotaz ČESKÉ POZICE, jak bude vypadat další pokračování „průzkumu trhu“, mluvčí Vokuš odpověděl: „Ze zmiňovaného průzkumu trhu vzešly dvě varianty, kterými se Praha 7 dále zabývá. Mezitím se objevily další možnosti, respektive nová nabídka k jedné z dřívějších variant. Stále platí, že prioritou Prahy 7 je vybrat ze všech myslitelných variant tu nejvýhodnější.“ Držme palce, ať má šťastnou ruku.

A pro případ, že by se to (opět) nepodařilo, oslovila ČESKÁ POZICE realitní makléře, kteří sestavili „kuchařku“, jak postupovat při vyhledávání administrativních prostor. Praze 7 poskytujeme rady zcela zdarma:

  1. Úvahová fáze – extrémně důležitá: ujasnit si, co chtějí, co potřebují, jakou lokalitu, jak jsou závislí na MHD, stanovit si rozpočet, kolik na to mají, jestli chtějí novou nebo starší budovu, na jak dlouhou dobu budou smlouvu uzavírat, zda budou chtít expandovat, jaké potřeby mají jednotlivá oddělení.
  2. Přehled trhu – nechat si zpracovat přehled toho, co je podle požadavků v dané lokalitě k dispozici. Dobrý agent hodně ulehčí!!!
  3. Prohlídky – během prohlídek se ověří parametry jednotlivých budov, zda mají všechno požadované.
  4. Sestavení užšího seznamu 2 až 3 budov – od budov na takzvaném shortlistu si nechat zpracovat individuální nabídku a začít jednat. Na závěr s předkladatelem nejlepší nabídky jednat o kupní smlouvě.

Výběru nového sídla radnice Prahy 7 se ČESKÁ POZICE průběžně věnuje:

Počet příspěvků: 1, poslední 22.6.2012 06:48 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.