ČEB vyhrála arbitráž s americkou AIG o půl miliardy korun

Českou exportní banku při vítězné arbitráži s AIG zastupovala právní kancelář Squire, Sanders & Dempsey.

Arbitrážní soud dal za pravdu naší argumentaci, a žalobu AIG zamítl, říká Michal Bakajsa, místopředseda představenstva ČEB pověřený jejím řízením. foto: © Michal BakajsaČeská pozice

Arbitrážní soud dal za pravdu naší argumentaci, a žalobu AIG zamítl, říká Michal Bakajsa, místopředseda představenstva ČEB pověřený jejím řízením.

Vídeňský rozhodčí soud zamítl žalobu americké AIG, která po České exportní bance (ČEB) požadovala zhruba 24 milionů amerických dolarů, tedy přibližně 440 milionů korun, a odsoudil AIG k plné úhradě nákladů arbitráže. Spor, který souvisel s dodávkou trolejbusů Škoda do San Franciska z devadesátých let, je tak po více než roce definitivně ukončen.

Na rozsudek, jehož znění obdržela státní ČEB koncem září 2010, navazuje verdikt z tohoto týdne, v němž rozhodčí soud stanovil, že AIG musí ČEB uhradit veškeré náklady právního zastoupení ve výši 48 milionů korun a náklady na arbitráž v hodnotě 169 tisíc eur, tedy asi čtyři miliony korun. Uvedl to pro ČESKOU POZICI mluvčí banky Jiří Pekárek.

Šlo o složitý spor s potenciálním dopadem na státní rozpočet ve výši asi půl miliardy korun

„Jednalo se o velmi složitý spor s potenciálním dopadem na státní rozpočet ve výši asi půl miliardy korun. Arbitrážní soud dal za pravdu naší argumentaci, a žalobu AIG zamítl,“ řekl Michal Bakajsa, místopředseda představenstva ČEB pověřený jejím řízením. „Rozhodnutí o úhradě právních nákladů banky je podtržením vynikajícího úspěchu celého týmu pracovníků banky. Chtěl bych poděkovat za úsilí, které této záležitosti věnovali. Poděkování a ocenění profesionální práce samozřejmě patří i advokátní kanceláři Squire, Sanders & Dempsey, která nás zastupovala, a pracovníkům pojišťovny EGAP, kteří úzce spolupracovali s naším týmem,“ dodal Bakajsa.

AIG podala žalobu na plnění proti ČEB v listopadu 2009 prostřednictvím svých právních zástupců Gardere Wynne Sewell a Steptoe & Johnson k Mezinárodnímu rozhodčímu soudu Hospodářské komory Rakouska ve Vídni.