Část ČSSD přidá Zemanovi na benzín

Stane se Miloš Zeman hlavním kandidátem levice pro prezidentské volby?

Koho ČSSD podpoří v prezidentské volbě? Zapeklitá otázka, na kterou sociální demokraté hledali odpověď v únoru v Osadě havranůu Znojma. Domluvili se, že o oranžovou šálu se utká duo Dienstbier – Švejnar. Již tehdy však prosakovaly informace, že křídlo strany kolem místopředsedů Michala Haška a Marie Benešové by nejradši podpořilo expremiéra Miloše Zemana. Tyto chutě žijí v sociální demokracii svým životem, což tento týden ve středu potvrdily informace deníku Právo.

Redaktor listu Jiří Ovčáček uvedl, že senátor Vladimír Dryml (ČSSD) sehnal již devět senátorských podpisů pro Zemanovu nominaci pro přímou volbu. (Podle zákona kandidát pro účast v přímé volbě musí získat buď 50 tisíc podpisů občanů, nebo souhlas alespoň 20 poslanců či 10 senátorů.) „Pro mě je Miloš Zeman jednoznačně levicovým prezidentským kandidátem,“ řekl královéhradecký senátor. Teď mu zbývá sehnat jeden senátorský podpis a „jezevec“ bude mít cestu do souboje otevřenou.

Podle deníku se pod Zemanovu kandidaturu podepsala senátorka za KSČM, dva senátoři za hnutí Severočeši.cz, a zbytek senátoři za ČSSD. Mezi nimi Jaroslav Palas a snad prý i místopředseda strany Zdeněk Škromach. Oba patří do haškovského křídla. Naopak u části ČSSD kolem šéfa strany Bohuslava Sobotky můžeme s jistotou předpokládat, že pro Zemana ruku nezvedne, a vybere si z dvojice Švejnar – Dienstbier, z nichž druhý je navíc Sobotkovým spojencem. Celý prezidentský příběh ukazuje, jak se „socdemácká“ nejednota ve vedení partaje projevuje.

Podle aktuálního průzkumu agentury Median patří Zeman k předběžným spolufavoritům: s 10 procenty je na třetím místě za Švejnarem (19 procent) a Fischerem (31,5 procent). Švejnar ale zatím nepotvrdil zájem o Hrad bojovat. Že muž z Vysočiny může být černým koněm prezidentských voleb jsme komentovali už článku Poslední zápas Miloše Zemana: Převléct, do Prahy, do televize a pak na Hrad. Podpora části levicově orientovaných politiků mu přidá na benzín.

Počet příspěvků: 1, poslední 19.4.2012 06:05 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.