Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 1
  • Poslední: 17.5.2016 16:52
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
Občanský zákoník musí ctít i orgány samospráv.

„ Za novým občanským zákoníkem je velký kus práce. Naší povinností je nabídnout jeho srozumitelný výklad praxi i občanům..."

Paní děkanka se v textu evidentně zaměřila na komerční smlouvy sektor, smlouvy a vztahy mezi občany. Ovšem NOZ se v § 159 dotýká kupř. i vztahů, pravidel ve veřejné správě a v orgánech samospráv obcí.

Vážený pane šéfredaktore, avizujete - li srozumitelný výklad zákona občanům, mohl byste se prosím zasadit / zaměřit i na výklad vazby pravomocí a osobní odpovědnosti zastupitelů / mandatářů za rozhodování v samosprávách?

Před vznikem NOZ, se koaličně smluvená zastupitelstva zaštiťovala rozhodnutími kolektivními, - anonymními usneseními. Podle NOZ se však od ledna 2014 i na jednolivé zastupitele vzahuje osobní a to až trestní odpovědnost za rozhodnutí, která nejsou ( zjištěno ex-post nebyla) v souladu s vůlí občanů - resp. z jejichž (mandatářských) rozhodnutí vzešly hospodářské škody.

Výklad § 159 NOZ od dozorového orgánu ODK MV ČR je jednoznačný. V praxi ovšem si jedn