Diskuse k článku

Čas na kritiku nového občanského zákoníku je pryč

„Za novým občanským zákoníkem je kus práce. Naší povinností je nabídnout jeho srozumitelný výklad praxi i občanům. Je to příležitost promyslet řadu otázek soukromého práva,“ říká v rozhovoru děkanka brněnských práv Markéta Selucká.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Zastupitel Mč

Občanský zákoník musí ctít i orgány samospráv.

„ Za novým občanským zákoníkem je velký kus práce. Naší povinností je nabídnout jeho srozumitelný výklad praxi i občanům..."

Paní děkanka se v textu evidentně zaměřila na komerční smlouvy sektor, smlouvy a vztahy mezi občany. Ovšem NOZ se v § 159 dotýká kupř. i vztahů, pravidel ve veřejné správě a v orgánech samospráv obcí.

Vážený pane šéfredaktore, avizujete - li srozumitelný výklad zákona občanům, mohl byste se prosím zasadit / zaměřit i na výklad vazby pravomocí a osobní odpovědnosti zastupitelů / mandatářů za rozhodování v samosprávách?

Před vznikem NOZ, se koaličně smluvená zastupitelstva zaštiťovala rozhodnutími kolektivními, - anonymními usneseními. Podle NOZ se však od ledna 2014 i na jednolivé zastupitele vzahuje osobní a to až trestní odpovědnost za rozhodnutí, která nejsou ( zjištěno ex-post nebyla) v souladu s vůlí občanů - resp. z jejichž (mandatářských) rozhodnutí vzešly hospodářské škody.

Výklad § 159 NOZ od dozorového orgánu ODK MV ČR je jednoznačný. V praxi ovšem si jedn

0/0
17.5.2016 16:52