Byznys s tygry: První stopa byla ze Stuttgartu

Kde se scházeli? Jakým způsobem se domlouvali a připravovali tygří zboží? A jakými cestami ho následně dostávali ke koncovým zákazníkům? Na základě informací z vyšetřovacího spisu, do kterého jsme měli možnost nahlédnout, lze vysledovat, co předcházelo razii proti pašeráckému gangu s tygry.

Martin Shabu 6.8.2018

Tygr zabitý pravděpodobně v neděli, tedy den před zátahem. foto: Celní správa ČR

Tygr zabitý pravděpodobně v neděli, tedy den před zátahem.

V případu ilegálního obchodu s přísně střeženými šelmami s krycím názvem Trofi se dosud popisovaly zejména role dvou mužů. A sice stíhaného majitele Zooparku Bašť Ludvíka Berouska a preparátora zvířat Miloše Hrozínka.

Klíčovou postavou a organizátorem nelegálního byznysu však byl podle vyšetřovatelů Le Xuan Vu. Šestapadesátiletý muž původem z Vietnamu má v Česku trvalé bydliště. Podílel se na zpracování mrtvých tygrů, vařil vývar z tygřích kostí a tajně převážel zásilky do Vietnamu. Staral se o to, aby neustával přísun zvířat i klientů z řad asijské komunity, jež věří v blahodárný a ozdravný účinek tygřích produktů.

Haló, tady kontrola

Na začátku případu stála vlastně náhoda. Na letišti ve Stuttgartu našli v lednu tamní bezpečnostní složky v příručních zavazadlech dvou mužů řetízek s tygřím drápem, podivnou rosolovitou hmotu, která byla ve skutečnosti masox z tygřích kostí, a další biologický materiál ze šelem chráněných mezinárodní úmluvou CITES. Zboží převáželi bez potřebného povolení. Tvrdili, že je chtějí využít pro tradiční asijskou medicínu. Tehdy se do případu vložili díky informacím od německých kolegů i čeští celníci. „Pověsili“ se na Vietnamce, který je dovedl k dalšímu podezřelému. A sice preparátorovi. Vyšetřování však komplikovaly dvě věci. Vietnamec vystupoval navenek pod dvěma odlišnými identitami a měl i dva pasy. Nezákonného jednání si byl navíc podle detektivů velmi dobře vědom, a proto při rozhovorech používal speciální kódovanou řeč.

Detektivové v květnu zadokumentovali, jak se Vu s Hrozínkem schází v místě jeho bydliště a porcuje s ním uhynulého tygra, jenž podle policistů pocházel od chovatele Ludvíka Berouska.

I přesto se jim podařilo za pomoci odposlechů zjistit, že se na statku ve Zbynech u Doks chystá tajná schůzka. A nejen to. Detektivové v květnu zadokumentovali, jak se Vu s Hrozínkem schází v místě jeho bydliště a porcuje s ním uhynulého tygra, jenž podle policistů pocházel od chovatele Ludvíka Berouska, o čemž spolu oba muži hovořili i po telefonu.

Zároveň podle vyšetřovatelů Vu domlouval možnost, aby se potenciální zájemci o koupi vyhledávaných artefaktů z tygra mohli na exponáty jako drápy či kůže přijít osobně podívat. Obdobný scénář se opakoval počátkem června, a to s dalším mrtvým tygrem od Berouska.

Detektivy přitom zarazilo, že na „bourání“ tygrů se Vu s Hrozínkem domlouvali dopředu. „Ze situace vyplynulo, že u tygřice od Berouska se nejednalo o náhodný úhyn,“ poznamenali si proto do policejního protokolu.

Spadla klec

Vyšetřovatelé tvrdí, že Vu zajišťoval například i kotouč do elektrické pily, kterou se tygři porcovali. Měl na starosti také odbyt finálních produktů, které kromě drápů, zubů a kůže zahrnovaly rovněž prodej tygřího vína a masoxu, jehož příprava zahrnuje několikadenní vaření kostí. Výsledný produkt nabízel na různých místech: jak v Žatci, kde pobýval, tak i v severočeském Kamenickém Šenově či v pražské vietnamské tržnici Sapa.

Kauza bude mít zřejmě i legislativní dohru. Chystá se totiž zpřísnění chovu vzácných šelem u soukromníků. V budoucnu by měly být umístěny výhradně ve veřejných zoologických zahradách.

V polovině července spustila celní správa s libereckou krajskou policií a Českou inspekci životního prostředí razii. Při domovních prohlídkách zajistila čerstvě zastřeleného tygra i 1,8 milionu korun v hotovosti. Po zadržení obvinila za neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami Vu, Hrozínka i Berouska. Následně na ně soud uvalil vazbu. Za jejich jednání jim podle vyšetřovatelů hrozí až pět let za mřížemi. Berousek vinu odmítá. Jeho advokát zdůraznil, že jeho klient je obviněn z přečinu a nikoli trestného činu.

Kauza bude mít zřejmě i legislativní dohru. Chystá se totiž zpřísnění chovu vzácných šelem u soukromníků. V budoucnu by měly být umístěny výhradně ve veřejných zoologických zahradách. Za bezprecedentní skandál evropského rozměru označila rozbití skupiny osob zapojených do tygřího byznysu v Česku i mezinárodní organizace na ochranu zvířat Four Paws.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.