Bývalý šéf odborů a později spoluvlastník MUS Luboš Měkota zemřel

Miliardář, který zbohatl na akciích hnědouhelných dolů, zkolaboval v golfovém klubu u Berouna.

István Léko 26.3.2013

Luboš Měkota patřil mezi padesátku nejbohatších Čechů. foto: © ČTKČeská pozice

Luboš Měkota patřil mezi padesátku nejbohatších Čechů.

Bývalý odborářský boss zemřel jako miliardář na golfu. Není to příběh z hollywoodského filmu o americkém snu, ale česká realita. V sobotu 9. března v golfovém klubu u Berouna zemřel Luboš Měkota (55), který podle různých žebříčků patřil mezi 50 nejbohatších Čechů.

K obrovskému bohatství přišel poté, co koncem 90. let minulého století jako odborář a bagrista na šachtě, avšak v roli spojence Antonína Koláčka, získal významnou účast v Mostecké uhelné společnosti (MUS). Svůj akciový podíl, který nakonec zvýšil na 40 procent, později za miliardy prodal finančníkovi Pavlu Tykačovi. Kvůli způsobu nabytí podílu v MUS Měkotu vyšetřovala jak česká, tak švýcarská policie. Měkota byl rozvedený, děti neměl.

Měkota byl nejvěrnějším spojencem Antonína Koláčka, architekta procesu privatizace Mostecké uhelnéMěkota hrál při „odklonění“ akcií MUS od státu klíčovou roli. V té době byl chudým bagristou, ale jako odborářský boss řídil v březnu 1998, kdy se Fond národního majetku snažil odvrátit převzetí podniku za jeho vlastní peníze, stávkovou pohotovost ve prospěch „amerického investora“ Appian. Později vyšlo najevo, že žádný americký investor neexistuje, za Appianem ve skutečnosti stáli lidé, kteří nakonec MUS úplně ovládli.

Měkota jako odborář podporoval Appian jako údajného zachránce zaměstnanosti proti zájmu Fondu národního majetku udržet největší české hnědouhelné doly pod kontrolou státu. Měkota byl nejvěrnějším spojencem Koláčka, architekta procesu privatizace.

Část peněz, které výše uvedeným způsobem získal, použil na různé typy podnikání, například solární byznys. Byl spoluzakladatelem Vysoké školy finanční a správní. Pořizoval si také golfové kluby. Nedávno neúspěšně investoval do médií – do televizí Metropol a Pětka.

Kauzu kolem Mostecké uhelné společnosti sledujeme v rubrice HOT TOP.

Počet příspěvků: 3, poslední 11.3.2013 10:03 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.