Bývalý policejní náměstek Osvald požádal o Martincův post. Neuspěl.

Postavení Pavla Osvalda mu umožňuje ucházet se o post ředitele protikorupční policie bez tendru. Policejní prezidium chce nabídkové řízení.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

V pondělí 20. května končí lhůta pro podávání přihlášek do nabídkového řízení na ředitele Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) uvolněného po rezignaci Tomáše Martince. Dle informací ČESKÉ POZICE o tento post projevil zájem bývalý náměstek policejního prezidenta Pavel Osvald, a vzhledem ke svému postavení v jedenácté platové třídě má na něj přednostní nárok. Pokud totiž policejní funkcionář požádá o post v nižší platové třídě — například ředitele protikorupční policie v desáté platové třídě — může ho náměstek pro službu kriminální policie a vyšetřování ustanovit bez tendru. To se však nestalo.

„Podal jsem žádost o ustanovení na místo ředitele Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality policejnímu prezidentovi Martinu Červíčkovi, který to postoupil náměstkovi pro trestní řízení Václavu Kučerovi. Ten mi napsal, že moji žádost přijal, ale zařadil ji do nabídkového řízení pro desátou platovou třídu,“ sdělil ČESKÉ POZICI Osvald.

Kučerova reakce se však Osvaldovi, v současnosti v policejní záloze, nelíbila. „Odepsal jsem, že mu děkuji za přístup, avšak na protiprávním jednání se účastnit nebudu, a tím, že mě pan Červíček do funkce neustanovil, můj zájem o pozici padá,“ dodal Osvald. Dle něho vedení policie na jeho mzdu vynakládá státní prostředky, aniž by adekvátně využilo jeho schopnosti, v čemž spatřuje protiprávní jednání. Proto zvažuje trestní oznámení.

Vážné námitky

„Pan náměstek uvedenou žádost posoudil, a protože  nemá zákonnou povinnost plukovníka Osvalda na služební místo ustanovit, vyzval jej, aby se zúčastnil nabídkového řízení. V rámci tohoto řízení proběhne výběr nejvhodnějšího kandidáta, který bude splňovat všechny zákonné podmínky, ale i předpoklady pro výkon funkce ředitele ÚOKFK,“ napsala ČESKÉ POZICI mluvčí prezidia Pavla Kopecká.

Osvald sice dříve pracoval na Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, ale nemá velké znalosti z trestního řízení

Důvěryhodný zdroj z ministerstva vnitra (MV) ČESKÉ POZICI sdělil, že Osvald není vhodný kandidát pro pozici ředitele protikorupční policie, protože se v minulosti postavil za bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho, který se střetl s ministrem vnitra Janem Kubicem kvůli systemizaci míst v policii. „Místo toho, aby připravil kompromisní návrhy, které by zohledňovaly přání ministra, aby byl posílen přímý výkon služby, se Osvald coby Lessyho náměstek pro personalistiku vždy stavěl automaticky proti, že to nejde. Pozice ředitele ÚOKFK vyžaduje člověka, který bude umět komunikovat,“ řekl nám vysoce postavený úředník MV.

Jiný zdroj obeznámený s nabídkovým řízením ČESKÉ POZICI řekl, že Osvald sice dříve pracoval na Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, ale nemá velké znalosti z trestního řízení, ani se v minulosti nevěnoval hospodářské kriminalitě, která tvoří podstatnou část práce protikorupční policie. Proti tomuto vyjádření se však Osvald ohradil: „V letech 1992 až 2007 jsem coby policista na okrese a později jako operativec na organizovaném zločinu úkony trestního řízení běžně zahajoval.“

V záloze do roku 2014

Po příchodu policejního prezidenta Červíčka loni v létě bylo policejní prezidium reorganizováno, a v rámci této reorganizace byl letos v únoru Osvaldův post náměstka policejního prezidenta zrušen. Osvald je v současnosti v policejní záloze, nedochází do zaměstnání a pobírá 80 procent své mzdy. Pokud se něco nezmění, tato situace zůstane nezměněna do ledna 2014. Z několika důvěryhodných zdrojů jsme se dozvěděli, že mu prý uškodilo spojení s Lessym a vazba na Věci veřejné, které se Osvalda prostřednictvím lídra strany Víta Bárty zastaly.

Navíc Osvald byl v komisi jmenované exministrem vnitra Radkem Johnem, jež doporučila Lessyho na post policejního prezidenta. Následně pak byl  jmenován jeho náměstkem, což lidé z branže považovali za protislužbu policejního šéfa.

Počet příspěvků: 3, poslední 23.5.2013 06:28 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.