Bývalý finanční analytik ohrožuje Rittiga

Jaroslav Kubiska, který už proti lobbistovi svědčí v případu Oleo Chemical, promluvil před vyšetřovateli i o pražských jízdenkách...

Ivo Rittig po jednom ze svých výslechů. foto:  Michal Šula, MAFRA

Ivo Rittig po jednom ze svých výslechů.

Už tři roky se vyšetřuje kauza jízdenek pro pražský dopravní podnik, v níž uvízla skupina podnikatelů a advokátů kolem lobbisty Iva Rittiga. Obviněným se nelíbí, že se případ vleče. Lidové noviny nyní zjistily, co je příčinou této časové prodlevy - detektivům a žalobcům se totiž podařilo rozmluvit důležitého svědka.

Je jím Jaroslav Kubiska, který vyšetřovatelům již pomáhá coby spolupracující obviněný v případu Oleo Chemical, ve kterém byli Rittig a spol. obvinění také.

Kubiska v letech 2009 a 2010 pracoval jako finanční analytik a účetní ve společnosti Peskim, která spolupracuje s advokátní kanceláří MSB Legal, mezi jejíž klienty patří právě Rittig. Podle zdrojů LN blízkých vyšetřování Kubiska policistům poskytl informace o tom, na jaké účty a do jakých zemí proudily Rittigovy miliony z firmy Cokeville Assets.

Špinavé peníze

Tato společnost usídlená na Britských Panenských ostrovech vyinkasovala v letech 2008 až 2011 podle policie přes 40 milionů korun od tiskařské firmy Neograph, která dodávala jízdenky pražskému dopravnímu podniku. Společnost Cokeville si peníze vysloužila za to, že Neographu pomohla zakázku získat.

Kubiska, který jde proti Rittigovi a jeho lidem již ve dvou případech, měl mít na starost finanční toky právě ve firmě Neograph.

Kubiska, který jde proti Rittigovi a jeho lidem již ve dvou případech, měl mít na starost finanční toky právě ve firmě Neograph. Pro policii by zjištěné údaje mohly být významné, neboť dosud nevěděla, na jaké peníze si Rittig z Cokevillu přišel.

Protikorupční policie a dozorující Vrchní státní zastupitelství v Praze proto nyní rozšiřují obvinění, že Rittig a další legalizovali výnosy z trestné činnosti - lidově řečeno prali špinavé peníze.

Rittigovci od počátku jakékoliv pochybení odmítají. Vlivný podnikatel naopak zpochybňuje svědka Kubisku, o němž na sociální síti Twitter několikrát napsal, že o jeho financích nemůže nic vědět. „Nějakej Kubiska. Nikde nebyl, nikoho nezná a s nikým nemluvil. Trumfový eso. Fakt dobrý ;-),“ napsal loni v říjnu. Letos v únoru dodal: „Kubiska lže už v tom, že něco někde účtoval. Spolupracující, který nemluví pravdu, nemůže bejt spolupracující.“

62 milionů navíc

Aféra s jízdenkami vypukla na konci roku 2011 a zažehla hon na do té doby veřejnosti nepříliš známého lobbistu Rittiga. Stíhat ho policie začala loni v únoru (obviněni byli i právníci MSB Legal David Michal a Marek Stubley a podnikatelé Jan Janků a Peter Kmeť).

Podle vyšetřovatelů zaplatil Dopravní podnik za dodávku jízdenek o 62 milionů korun více, než kdyby jízdní doklady dodávala Státní tiskárna cenin.

Podle vyšetřovatelů zaplatil Dopravní podnik hlavního města Prahy v letech 2008 až 2011 za dodávku jízdenek od společnosti Neograph o 62 milionů korun více, než kdyby jízdní doklady dodávala Státní tiskárna cenin.

Jak již bylo uvedeno, 40 milionů údajně odteklo z Neographu do karibské firmy Cokeville Assets, odkud pak peníze měly proudit na Rittigovy účty. Obvinění podnikatelé a právníci se však brání několika posudky, podle kterých údajně nelze stanovit, že by dopravnímu podniku vznikla škoda.

V druhé větvi jízdenkové kauzy figuruje bývalý ředitel dopravního podniku Martin Dvořák, za něhož se smlouva s Neographem v roce 2008 uzavírala.

Kvůli tomu Dvořák a čtyři další lidé čelí od listopadu 2013 obvinění z pletichy a porušení povinností při správě cizího majetku.

Svědkem i v další kauze

Po jízdenkách policie v loňském roce začala rozplétat i případ petrochemické společnosti Oleo Chemical. V tomto příběhu došlo podle vyšetřovatelů ke krácení daní a vyvádění peněz z firmy. Mezi obviněnými skončili Rittig, jeho právníci z kanceláře MSB Legal a spolumajitelé Olea Kamil Jirounek a Michal Urbánek.

Klíčovou roli sehrává karibská offshorová společnost Cokeville Assets.

I v této kauze sehrává klíčovou roli karibská offshorová společnost Cokeville Assets, do níž tekly peníze z Olea Chemical. A klíčovým svědkem je opět účetní Jaroslav Kubiska.

„Můj prvotní zájem byl čistě můj, a to vypovědět pravdu a napomoci rozkrytí celé skupiny. Že jsem se stal i spolupracujícím obviněným, je věc druhotná,“ prohlásil v únoru Kubiska u výslechu, s jehož obsahem se seznámil server Lidovky.cz.

Počet příspěvků: 3, poslední 8.5.2015 02:16 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.