Byl jednou jeden dům na Václaváku. Díl čtvrtý.

Rozhodování o demolicí domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy pokračuje. Ministerstvo kultury  kontroluje samo sebe.

foto: © Flow EastČeská pozice

Ministerstvo kultury má zřejmou slabost pro nekonečné seriály. Vedle oblíbených tragikomických epizod z cyklů „Sloučená či oddělená Státní opera“ nebo „Hledá se šéf Národního divadla“ se nyní ministryně Alena Hanáková rozhodla připsat pokračování příběhu „Byl jednou jeden dům“ a nechala zkontrolovat rozhodnutí vlastních úředníků.

Scénář, jehož hrdinou je dům na nároží Václavského náměstí a Opletalovy ulice, začal vloni psát už její předchůdce Jiří Besser. Tehdy příslušný odbor ministerstva kultury nejdříve prohlásil za neplatné stanovisko památkářů na pražském magistrátu, že je možné dům zbourat a na jeho místě postavit moderní obchodně-kancelářskou budovu, takzvaný Květinový dům.

Majitel domu a investor požádal o přezkoumání příslušnou rozkladovou komisí. Ta naopak prohlásila za neplatný závěr úředníků a ministr před rokem její verdikt potvrdil. Pro vlastníka objektu, společnost Flow East, se tím znovu otevřela možnost požádat stavební úřad pro Prahu 1 o souhlas s demolicí domu.

ČESKÁ POZICE vloni kauzu podrobně popsala v článku Demolice na Václavském náměstí: architektura na pozadí úřednických chyb a nemýlila se, když věštila, že tahle story hned tak neskončí.

Ministryně zaúřadovala

Odborná veřejnost, která bojovala za zachování historické stavby, se nevzdala a proti rozhodnutí se opakovaně ohradila. Nakonec musel letos na jaře na podnět Uměleckohistorické společnosti zahájit památkový odbor ministerstva kultury další řízení, jež mělo rozhodnout o tom, zda má být dotčený dům prohlášen kulturní památkou. Pokud by se tak stalo, byl by to argument, proč jeho demolici nepovolit. V září dospěli ministerští úředníci k názoru, že se v tomto případě o kulturní památku nejedná. K 1. říjnu nabylo jejich rozhodnutí právní moci.

V září dospěli ministerští úředníci k názoru, že se v dotčený dům na Václavském náměstí není kulturní památka

Jenže v úterý Alena Hanáková sama požádala o názor rozkladovou komisi ministerstva kultury. Ta má nyní pro změnu posoudit, zda byl postup „jejího“ památkového odboru v souladu se zákonem a zda bylo rozhodnutí dostatečně zdůvodněno. Verdikt má komise vynést nejpozději v prosinci. Pokud závěr památkového odboru zpochybní, bude to už podruhé, co ministerstvo kultury změní vlastní stanovisko.  

Paní ministryně se ČESKÁ POZICE na důvody jejího kroku ani neptala, protože je známo, že za ni zásadně mluví její mluvčí Markéta Ševčíková. Ta ovšem zase nemluví s ČESKOU POZICÍ. Proto jsme otázku položili Stanislavu Polčákovi, místopředsedovi Starostů, o němž je známo, že Aleně Hanákové neformálně s jejím resortem pomáhá.

Polčák nám ochotně vše vysvětlil. Paní ministryně prý nebyla včas informována památkovým odborem o záměru vydat rozhodnutí, že dům není kulturní památkou. Proto by nyní ráda získala jistotu, že věc nebyla posouzena jednostranně a že úředníci měli „sesbírány všechny relevantní podklady“. Zároveň paní ministryně upozornila i příslušný stavební úřad, že se záležitost přezkoumává, což znamená, že by zatím neměl projednávat žádost majitele o demoliční výměr.

Stanislav Polčák na tom, že ministryně zpochybňuje práci vlastního úřadu nevidí nic špatného: „Ministerstvo má realizovat tu kompetenci, kterou má, čili přezkum rozhodnutí svého odboru.“ Předchází prý tak možnosti, že závěr neprohlásit dům za kulturní památku napadne někdo jiný, třeba Klub za starou Prahu. Ministryně také údajně uvažuje o svolání mimořádného zasedání rozkladové komise, aby bylo vše vyjasněno co nejdřív.

Vypadá to, že Alena Hanáková chce mít pro případ, že bude veřejnost dále protestovat proti zbourání domu, neprůstřelné alibi. Asi se můžeme těšit na další pokračování příběhu. Označí-li rozkladová komise názor památkářů jako relevantní, ministryně se nevoli ochránců domu stejně nevyhne. A pokud rozhodování úředníků komise shledá nekompetentním, bude to nakonec i její ostuda.