Diskuse k článku

Byl by listopad 1989 bez agentů Státní bezpečnosti?

Polistopadová mocenská „avantgarda“ našla viníky, kteří za všechno můžou, zatímco obyvatelé, ještě donedávna chodící volit zločinný režim, byli prohlášeni za nevinné oběti zrůdného režimu. Vinna byla StB a její agenti. I po více než 25 letech tématu změny režimu dominují spíše zjednodušené pohledy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jílek 3.3.2015 23:39

to je blábol....

povídá se....

Tatana 1.3.2015 10:23

Asi žádný stát neexistuje bez rozvědky a

kontrarozvědky.

V roce 89 byly asi nejnebezpečnější Lidové milice. Jejich členy byli buď staří komunisté "důležití vrátní" v každém podniku, nebo ambiciózní komunisté, kteří se chtěli vyšplhat po zádech svých spolupracovníků co nejvýš. Tito lidé byli cvičeni v terorizování a zastrašování spoluobčanů rozhodně lépe, než VB.

A tito lidé měli zbraně i výcvik. Kolem Václaváků bylo takových firem se skladišti zbraní spousta.

Kdyby jim někdo nařídil potlačit demonstrace, šli by střílet naostro.

Takže je li dílem StB, že povoláni nebyli, nezbývá než StB poděkovat.

Dnes se provalují v "demokratickém světě" aféry s různými odposlechy atd., je dobré si uvědomit, že socialismus se od kapitalismu v tomto moc nelišil a 25 let poté je dobré o otázce diskutovat, ale je nutné hodnocení činnosti StB přenechat historiků. Nezapomínejme, že heslo té doby bylo "kdo neokrádá stát, okrádá svou rodinu".

J. Zima 1.3.2015 8:59

Zavádějící článek

Ač se dá v něčem s článkem souhlasit (např ve věcech lustrací a machinací kolem nich), jsou v něm mírně řečeno zavádějící tvrzení.

Především podsouvá nepřijatelný názor, že všichni jsme měli vinu na komunistickím režimu, neboť jsme volili kandidáty NF. V situaci, kdy vládnoucí moc plně ovládá mocenský a justiční aparát a k tomu je zajištěna 90000 sovětských okupačních vojáků, nemá valného smyslu jít čelem proti zdi. Většina z nás bohužel nezodpovídá jen za sebe a je velkým dilematem, zda vystavit postihu i své rodiny jen kvůli nic neřešícímu gestu. Je to zhruba totéž jako vyčítat účast na shromážděních po atentátu na Heydricha, kam byla drtivá většina Čechů pod pohrůžkami nahnána. Záleží samozřejmě na svědomí každého, někteří dokázali více jiní méně a něco nebylo třeba ani vidět, ale mělo to větší význam. Klást však rovnítko mezi zločince a jejich oběti je nepřijatelné. 

Autor dále démonizuje úlohu SSM. Tvrzení, že SSM byla juniorkou KSČ je směšné. SSM byl především prostředek jak mlá

J. Zima 1.3.2015 9:00

Re: Zavádějící článek

Pokračování: 

Autor dále démonizuje úlohu SSM. Tvrzení, že SSM byla juniorkou KSČ je

směšné. SSM byl především prostředek jak mládež ovládat. V mnoha

případech byl na vstup vyvíjen hrubý nátlak  Že se někteří vrcholní

funkcionáři vyšplhali do mocenských pozic je něco jiného a jejich funkce

v SSM v tom nehrála hlavní roli. V roce 1989 se naopak pod hlavičkou

SSM začaly vyvíjet protirežimní aktivity především mezi studenty a KSČ

je právě proto nemohla hrubě potlačit. 

Takže by to chtělo více se držet faktů a méně se zabývat spikleneckými teoriemi.

B. Rudolf 1.3.2015 9:32

Re: Zavádějící článek

Ano, s tímto názorem souhlasím.

V.Hricák 1.3.2015 12:58

Nevím jak jinde,

ale u nás jsme měli závodovou buňku SSM, kam jsem dobrovolně-povinně vstoupil a působil 3-4 roky. Nepamatuji se na nějaký ideologický výplach mozků. Většina z nás byla čerstvě ženatá-vdaná, měli jsme malé děti a řešili jsme podobné problémy. Společné akce, kterých byly 2-3 ročně, se většinou motaly kolem dětí. Dětský den, Mikuláš nebo účast v soutěži ZENIT. Akce byly sponzorované firmou a měly opravdu neformální ráz. Odpoledne besídka pro děti, zakončená mikulášskou nadílkou, večer soudek a posezení u kytary.

J. Schneider 1.3.2015 20:07

Re: Nevím jak jinde,

podobně popisují své členství Lidoví milicionáři ... čas od času táborák, buřty, div přitom nezpívali Kryla ...

V.Hricák 2.3.2015 6:11

Re: Já nevylučuji možnost,

že se někde výš neplánovaly v řadách SSM nějaké prasečiny. Jenom si matně vzpomínám na těch několik málo let, co jsem byl členem tohoto spolku. Fakt je, že můj šéf - člen KSČ, mi dal vstup do SSM vpodstatě příkazem. Protože tam ale byli lidé, které jsem znal a s většinou z nich si i rozuměl,nechtěl jsem si komplikovat život nějakou zbytečnou pózou. Pokud jsem s nimi chodil na pivo mimo SSM, neviděl jsem problém se s nimi sejít i pod "záštitou" SSM. A Kryla jsme tam zpívali také.

J. Jílek 3.3.2015 23:43

Re: Nevím jak jinde,

plky....ti se učili střílet a potlačovat odpor. To má být analogie? Já jen doufám, že Jirka Schneider z FS s vámi nemá nic společného....

J. Schneider 1.3.2015 20:05

Re: Zavádějící článek

Toto, co předvádíte, je typická obhajoba funkcionáře SSM - nechci vám sahat do svědomí .... ale každopádně to jsou nebetyčné hlouposti, co píšete, pouze mínění, zatímco já jsem uvedl fakta: to vymizení SSM z jakýchkoliv "totalitních" výčtů je signifikantní a neokecáte to. SSM byl klíčovým faktorem pro přijetí na úzkoprofilové školy. Skutečně hanebně lžete a snažíte se bagatelizovat tuto normalizační páku na mládež, pákou, kterou se mladí učili se pěkně ohýbat a pitvořit od mládí - plody toho nás trápí dnes, protože tu blbou náladu tu provozují především svazáci - a jim podobní "antikomunisté". Chabost vaší argumentace je korunována žvástem o nějakých konspiracích, což je bezpečné znamení, že vaříte z vody, důkazy nemáte.

D. Stys 2.3.2015 7:30

Re: Zavádějící článek

Hmm ... v SSM jsem byl a akcím jsem se šikovně vyhýbal tím, že jsem byl zároveň sportovec. Zda bych se bez členství v SSM dostal na vysokou školu jsem netestoval, otázka mého dědečka vězně komunistického režimu ani druhého přepsaného sociálního demokrata, který vystoupil z KSČ v roce 1969, se naštěstí řešila jen velmi sporadicky. Jelikož moje životní strategie byla získat co nejlepší profesionální kvalifikaci, absolvovat vojnu, koupit si zájezd s Čedokem a emigrovat, bylo členství v SSM celkem přirozenou součástí plánu.

Určitě jsem nebyl jediný. Nevím, kdo si to ještě pamatuje, ale na změnu režimu dokonce i začátkem roku 1989 věřil málokdo. Navíc historické poučení bylo, že západ se k nějaké nezištné pomoci Československu nikdy nějak zásadně neměl.

J. Zima 2.3.2015 14:50

Re: Zavádějící článek

To jste mě pobavil. Já a funkcionář SSM. V SSM jsem pravda byl a to pouze a jedině kvůli přijetí na VŠ, stejně jak 99% ostatních vysokoškoláků. A divím se při vašem rozhledu, že nevíte, že členství bylo předpokladem přijetí na jakoukoli VŠ.  Velmi řídké vyjímky existovaly na oborech v velmi nízkým zájmem o studium.

Že se režim snažil prostřednictvím SSM  mládež ovládat o tom není sporu, také jsem to napsal, ale to nějak nekoresponduje Vaším tvrzením, že SSM byla juniorkou KSČ. Dle mého soudu se to však příliš nedařilo. Buď byly organizace SSM zcela pasivní a jakási činnost se vykazoval papírově jako např. u naší ročníkové organizace na fakultě, (což dokonce ve 4. ročníku vedlo k jejímu rozpuštění!) nebo, převážně na vesnicích, šlo o malé skupiny, které tak nanejvýš vytáhly peníze na nějaké akce s politikou vůbec nesouvisející. Leckdy se pod hlavičku SSM schovaly akce jinak  nemyslitelné koncerty, diskotéky apod.

J. Zima 2.3.2015 14:58

Re: Zavádějící článek

Pokračování:

Samozřejmě, že pár jedinců si přes SSM začala budovat politickou

kariéru, ale aby se stali významnými funkcionáři s nadějí na postup, tak se museli velmi brzy stát kandidáty KSČ a to už bylo jiné kafe a s normálními lidmi to mělo málo společného. Byly i případy (a nebylo jich málo), kdy dotyční svou kandidaturu před ostatními tajili.

Bohužel opět nerozlišujete mezi zločincem a obětí a házíte do jednoho pytle obyčejné lidi s bolševiky či prospěcháři, kteří se přes KSČ chtěli dostat k moci a prebendám.

V.Hricák 2.3.2015 20:00

Mám podobnou zkušenost

V SSM jsem byl krátce (3-4 roky). Vstoupit jsem více méně musel. Šéf, sám člen KSČ, prý tenkrát dostal stranický úkol, že všechny mladé THP na jeho Lesní správě vstoupí do SSM. Nějaký soudruh tlačil na něj, on tlačil na nás. Nechtěl jsem dráždit zbytečně hada bosou nohou. S většinou svých spolusvazáků jsem si rozuměl a tak jsem svoje členství bral jako formalitu. Politiku jsme tam nikdy neprobírali. Svým odporem bych stejně ničemu neprospěl a sobě bych asi hodně zkomplikoval život. Navíc jsem si časem vydobyl pověst věčného kverulanta, tak že místo prospěchu mne čekaly kontroly všeho možného s tuplovanými následky. Když tak nad tím dnes přemýšlím, opravdu jsem nebyl u řady lidí na direkci oblíbený. Tak že moje členství v SSM mi rozhodně žádné výhody nepřineslo. Přesto bych byl panem Schneiderem asi vhozen do jednoho pytle s Mohoritou.

J. Schneider 2.3.2015 22:52

Nemáte pravdu

přečtěte si Moc bezmocných. Právě v těch "drobných" gestech podvolení spočívá ten fígl. Je to drobnost, řekne se napoprvé. Napodruhé. Napotřetí už třeba jde o víc, ale vždyť i to se dá omluvit. Jak říkají Francouzi: "Jednou - nikdy. Dvakrát - zvyk." Takhle plíživě se ten národ lámal. Víte to, cítíte to, ale štengrujete se to přiznat. Vy byste se rád pasoval na oběť "totality", ale to nefunguje. Nebo chcete říci, že "obyčejný člověk" je člověk bez paměti, páteře a hrdosti? Nene, pane, furt se řve po "vyrovnání s minulostí", ale každý by se s ní chtěl vyrovnávat na něčí účet. Proto byla geniální ta finta s estébáky a agenty - na ně mohou ti "hrdinní obyčejní lidé" prstem ukázat, a začít se stavět jako oběti. --- Pouze jste vlastním příspěvkem potvrdil to, co jsem napsal.

V.Hricák 3.3.2015 6:30

Re: Nemáte pravdu

Ale já se do žádné oběti režimu nepasuji. Tenkrát se mi spousta věcí nelíbila a většinou jsem to dával i najevo. Až s časovým odstupem jsem pochopil, že v životě není nikdy nic zadarmo. Platili jsme tenkrát, platíme i dnes. Jenom stále přemýšlím, zda cena, kterou platíme dnes, není vyšší, než ta co jsme platili tenkrát. Jinými slovy, zda jsme nezískali málo a nezaplatili mnoho. Stačí se podívat do různých statistik na čísla reálných mezd, počtech bezdomovců a lidí pod hranicí chudoby. Pokud se stále oháníme demokracií, mělo by jít vždy o zájem většiny. A i blbec je člověk. A pokud pro něj nemáme připravenou lopatu, sami ho tlačíme do role socky, nebo kriminálního živlu (někde na živobytí vzít musí). A i blbcův hlas má stejnou váhu, bohužel (bohudík ?), jako hlas vzdělance. Svoboda je sice krásná, ale nenasytí. A když tak sleduji události posledních dnů, kolik té svobody dnes vlastně ještě máme a jak dlouho nám ještě vydrží?

V.Hricák 1.3.2015 6:59

No nevím,

vůbec se nechci na nic vymlouvat, pane Schneidere. V roce 1989 mi bylo 26. I když mi na minulém režimu vadila spousta věcí, stále jsem ho považoval za něco normálního. O kapitalismu jsem byl přesvědčený, v duchu toho ,co nás na školách učili, že je to přežitý model. A nezlobte se na mne, to si myslím dnes, po čtvrt století české pseudodemokracie, stále. Tak že uznávám, byl jsem onou šedou myší, která měla sice spoustu výhrad, ale volit jsem chodil kandidáty NF. Nikdy jsem nebyl členem KSČ a moje, asi čtyři roky trvající členství v SSM nemělo zásadní vliv na mé politické názory. Víte, stále si myslím, že každá změna, aby měla smysl, by měla být změnou k lepšímu. A protože demokracie je o zájmech většiny, tak v české kotlině tak nějak popírá sama sebe.

B. Rudolf 1.3.2015 8:22

Re: No nevím,

A Vám za bolševiků nevadilo, že:

- Rudá knížka (členství v KSČ) byla knížkou pracovní?

- I konstruktivní kritika byla režimem dost tvrdě trestána?

- Výsledky práce byly v práci až na jednom z posledních míst?

- K bytu se dalo dostat pouze prostřednictvím přídělového systému založeném na idiocii?

- Že jsme byli odstřiženi od všech informací, které bolševikům nebyly po chuti? Včetně filosofický založených?

Naše současná demokracie se od bolševického systému liší v jedné zásadní věci: "Můžeme ji kritizovat !!!" A právě proto je životaschopná.

Tatana 1.3.2015 10:01

Re: No nevím,

Sned se vším , co říkáte, lze souhlasit.

Hlavní rozdíl, mezi rokem 90 a současností vidím v něčem jiném. Tehdy lidé doufali, že bude líp. Dnes se bojíme, že bude hůř.

Naši demokracii sice můžeme kritizovat, ale mne kritika vždy přejde, když procházím Krakovskou nebo Smečkama.

Pak zase nenacházím slušná slova směrem k současnosti - před 30-ti lety jsem tudy procházela ve 2 v noci a ani mne nenapadlo se bát. Věřte, že s těmito skutečnosti výhody cestování blednou.

B. Rudolf 1.3.2015 19:48

Re: No nevím,

Máme holt důrazy každý někde jinde.

Určitě máte kus pravdy.

J. Poděbradský 1.3.2015 10:09

Re: No nevím,

současnou demokraturu už není možné beztrestně kritizovat !! Nastupuje plíživá fašistická plutokracie , která se právě projevuje v jednostrannosti těch "správných" pravd a  zesměšňování , dehonestování, ironizování , nálepkování a následnou likvidací všech nepohodlných... První zpráva, která mne před pár dny šokovala, je informace slovenského

serveru Hlavné Správy, že v Česku padla vůbec první sankce za diskusní

příspěvek. Ještě větší šok však následoval, že Babišovo ministerstvo

obecního blaha (pozn. financí) si chce uzurpovat právo na vytvoření

jakéhosi seznamu závadných webů. A právě proto demokracie už umřela...v současné době si na ni jen hrajeme !!

B. Rudolf 1.3.2015 19:55

Re: No nevím,

Pokud uvádíte pouze dva argumenty v tak závažné věci, jako je omezování svobody projevu v Čechách, pak je nutné uvést k těmto dvěma informacím odkazy na podrobnosti. Jinak nemohu brát Vaše argumenty vážně.

J. Poděbradský 1.3.2015 21:01

Re: No nevím, teď už víš

http://mediamania.tyden.cz/rubriky/on-line/bezbreha-svoboda-na-internetu-konci_334195.html

http://www.hlavnespravy.sk/prva-sankcia-v-cesku-sud-pokutoval-medium-za-diskusny-prispevok-pod-internetovym-clankom/560519

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Omezit-svobodu-slova-na-obranu-pred-propagandou-Ruska-Bude-to-nezbytne-nutne-rika-rozhlasovy-expert-Alexander-Tolcinsky-363208

http://echo24.cz/a/isYwV/42-ceskych-a-slovenskych-webu-ktere-siri-ruske-lzi

V.Hricák 1.3.2015 12:34

Tak to vezmu popořadě

-Rudá knížka, co by kvalifikační předpoklad, mi vadila.

-Dnes vás sice za konstruktivní kritiku nikdo netrestá, ale ani vás nikdo nevyslyší.

-V mém oboru bylo 99% činností znormováno. Splnil jste normu, bral jste peníze. Nesplnil, nebral jste. Jedno, zda straník, či bezpartijní.

-K bytu jste se dostal vcelku jednoduše. Upsal jste se nějakému podniku. U st. lesů jste, co by ženatý, dostal byt při nástupu. Já, co by hajný jsem za něj platil 100,-Kčs měsíčně. Pokud máte na mysli byty ve městech, tak vás musím jenom upozornit, že dnes už vám asi nikdo byt nepřidělí. A když ano, nebude to za symbolické nájemné.

-Cenzura mi vadila stejně, jako mi vadí dnes. Tenkrát jsem bral vymývání mozků, jako určitou úlitbu bohům. Systém s námi sice krutě manipuloval, ale na oplátku většině z nás i něco dával. Co nám dává za vymývání mozků ten dnešní?

-A když jste nakousl kritiku systému, osobně považuji za největší slabinu toho současného, složky činné v trestním řízení. Všichni je kritizují

V.Hricák 1.3.2015 12:36

Re: Tak to vezmu popořadě

a změnilo se něco k lepšímu? Opravdu platí, padni komu padni. Bez ohledu na postavení, moc a peníze?

B. Rudolf 1.3.2015 20:09

Re: Tak to vezmu popořadě

Do jisté míry s Vámi souhlasím.

Nerozumím tomu, jak je 99% činností hajného normováno. Nezpochybňuji to, opravdu tomu jen nerozumím.

Vždycky budou u moci alespoň někteří lidé, kteří se nám budou snažit vymývat mozky. Ale mluvit pravdu už není trestné, jako tomu bylo za bolševika. A to je podstatné.

Není pravda, že věci nelze měnit k lepšímu. Ale je to strašná dřina, trvá to strašně dlouho a chce to mimořádné morální zábrany a sebekázeň. Takže to málokdo vydrží.

Tatana 2.3.2015 0:33

Re: Tak to vezmu popořadě

Pravda se dala říci i za socialismu, jenže člověk nesměl potom spoléhat na prémie.

Mne stál záchvat smíchu  300 Kč, když nás šéf bývalý lampasák, protipožárně školil.

Seděli jsme v Koospolu, kde se topilo naftou.

Zatímco řidiči se svými vozy odjížděli na západ /neřekl kde se mají zastavit/ ostatní se měli shromáždit nad tanky s naftou a čekat na pokyny.

Ten poslední odstavec je 100% pravdivý, jenže to platí za úplně každého režimu.

Jen snad že současní mocní se od zbytku světa už úplně odstřihli.

Jak může soudce spravedlivě soudit člověka, který pobírá minimální mzdu a dostal se do dluhové pasti, když měl už nástupní plat 7x vyšší?

V.Hricák 2.3.2015 5:59

Re: THP v úkole samozřejmě nepracovali

Já jsem měl fixní plat s možností pololetních prémií v závislosti na plnění úkolů lesního hospodářského plánu (LHP). Nenechte se mýlit. LHP byl spojen se socialistickým budováním pouze částečně. Jeho plnění zahrnovalo, krom těžby dřeva i výchovu mladých porostů, stav lesních kultur a jiné. K vaší poznámce o svobodě vyjadřování. Začínají se ozývat hlasy volající po cenzuře v souvislosti s Ruskem. Asi málokdo si ještě nevšimnul, že u nás již tato cenzura funguje. Ale zatím nemá oporu v zákonech. Pokud by došlo k jejímu uzákonění, tak jsme tam, odkud jsme před čtvrt stoletím vyšli. Už jenom fakt, že se o tom začíná mluvit v médiích je alarmující. Co by nám z té "svobody" pak vlastně zůstalo?

V. Venc 28.2.2015 23:39

Výborný článek

Není moc co dodat, jenom v klidu uvažovat a pokud možno selským rozumem.

J. Poděbradský 28.2.2015 19:01

samet?

Je zcela nepochybne, ze chlapci z STb nemohli konat jen sami od sebe, Vse bylo podle dohody KGB a CIA