Ceska Pozice

Byl by čínský mobilní operátor v Česku vítaný?

Minianketa ČESKÉ POZICE: Nechť se čtvrtým mobilním operátorem stane kdokoliv. Pokud ovšem neohrozí vnitřní bezpečnost.

David Kasl 13.7.2012

Finanční skupina PPF Petra Kellnera tvrdě tlačí na změnu podmínek aukce volných kmitočtů, kterou na konec roku chystá Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Jednoduše řečeno, snaží se „vybojovat“ co nejpříznivější podmínky pro vstup čtvrtého mobilního operátora, což je jeden z oficiálních cílů aukce, jak deklaroval ČTÚ i ministr průmyslu Martin Kuba, pod jehož resort tato problematika spadá.

Jak ČESKÁ POZICE minulý týden informovala, po telekomunikačním trhu se čím dál hlasitěji šíří zvěsti, že případným „telco“ partnerem PPF by mohl být některý z čínských operátorů. Smysl to dává: PPF se snaží rozvíjet byznys v Číně. Pokud pomůže čínskému operátorovi otevřít bránu na evropský telekomunikační trh, na revanš se může dočkat pomoci v Číně. Zároveň s tím jsme zaznamenali i obavy, zda by čínský operátor nepředstavoval bezpečnostní rizika.

Upozornění na tato rizika se objevila i v odpovědích na otázku, kterou v souvislosti s kuloárními informacemi o možném vstupu čínského operátora ČESKÁ POZICE poslala relevantním zástupcům státu.

ČESKÁ POZICE: Považoval byste za přínosné, kdyby se případným čtvrtým mobilním operátorem na českém trhu stala čínská společnost?

Trojské koně a nedovolená podpora

V souvislosti s bezpečnostními „riziky“ čínského operátora připomeňme, že na sklonku loňského roku nechal americký prezident Barack Obama prověřit, zda zahraniční zařízení v telekomunikačních sítích v USA nefungují jako inteligentní trojské koně shromažďující cenné informace, případně poskytující zázemí pro potenciální kybernetické útoky proti USA. V podezření měly být hlavně technologie dodávané čínskými firmami.

A zmiňme i aktuální přípravu Evropské unie na střet s čínskými technologickými giganty, firmami Huawei a ZTE. Ty mají na evropských trzích profitovat díky nelegální podpoře poskytnuté čínskou vládou, jak jsme informovali v článku Chystá se obchodní válka Evropské unie s Čínou?

Co lze v aukci kmitočtů získat?

ČTÚ nabídne zájemcům tři frekvenční pásma: 800, 1800 a 2600 MHz. Klíčové pro budování sítě pro vysokorychlostní mobilní internet (LTE) i v řídce obydlených oblastech je pásmo 800 MHz. Vyvolávací cena za jeden z celkem šesti nabízených bloků je 1,1 miliardy korun. V dosavadních podmínkách aukce je mimo jiné rovněž stanovena povinnost takzvaného národního roamingu – současní operátoři by po určitou dobu museli případnému čtvrtému hráči dát velkoobchodní nabídku na služby poskytované na již vybudovaných sítích – jde zejména o hlasové služby v klasickém pásmu GSM.
V pátek 11. května skončila lhůta pro zasílání připomínek k podmínkám aukce volných kmitočtů. Podmínky aukce se zohledněnými připomínkami by měly být známy 11. června.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.