Diskuse k článku

Bydlet ve vlastním se v Česku stalo silnou sociální normou

Bezmála 80 procent českých obyvatel žije ve vlastním domě nebo bytě, v nájmu pouze 22 procent. Obdobné je tomu třeba v Polsku či v Maďarsku. Opačný trend je v západní Evropě. V nižší atraktivitě nájemního bydlení v Česku hraje roli také to, že nastavení podmínek, především ochrany nájemníků, není na úrovni obvyklé v západních zemích.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Ráž 29.6.2019 13:04

Re: Celý problém s nájemním bydlení způsobili ti,

A ještě k tomu, podle názoru ombudsmanky, nemůžete jako vlastník bytu svobodně rozhodovat, s kým nájemní smlouvu uzavřete a s kým ne.

J. Ráž 29.6.2019 13:00

Ochrana nájemníků

je u nás absurdní. Na jedné straně může bez důvodu majitel vyhodit z bytu nájemníka, který je slušný a platí včas nájemné a na druhé straně musí jiný vlastník strpět, nájemníka, který si do bytu přivede tři psy nebo hejno koček, kteří byt devastují a obtěžují ostatní, nebo nemůže ani za asistence policie v reálném čase vystěhovat nájemníka, který neplatí ani nájemné,ani inkasní poplatky za energie a vodu, takže má byt na hypotéku, kterou musí splácet, ale nájemník s mu směje a neplatí nic.

Majitel bytového domu v Brně to řeší tak, že na všechny byty v domě mají nájemní smlouvy "bílí koně", kteří byt na základě podnájemní smlouvy pronajímají dál a v těch podnájemních smlouvách má ošetřeno vše, co nemůže být ošetřeno podle Obč.Z. v nájemní smlouvě, například může podmínit pobyt psů a koček v bytě svým předběžným souhlasem, což u nájemní smlouvy nejde.. Je to však normální a přispívá to k podpoře nájemního bydlení?

J. Tínek 29.6.2019 9:41

Majitel bytu je většinou jen bezmocná figurka

ktorá musí mnohdy strpět neférové chování a jednání nájemníka. Proto lidé nechtějí pronajímat byty, aby nedopadli podobně jak o tom píše p.Chaloupka níže.

J. Chaloupka 28.6.2019 16:08

Celý problém s nájemním bydlení způsobili ti,

co uzákonili, že nesmíte vyhodit nájemníka, který vám neplatí nájem. Musíte se s ním soudit. Při rychlosti naší "nezávislé" justice, je to doba na několik let. A celou tu dobu se musíte o byt starat. Proto developeři postaví dům a rozprodají byty, než by je pronajímali. To je celé.