Bumerang dluhových problémů se vrací na finanční trhy

Investoři se opět stahují do bezpečných aktiv, jako je švýcarský frank. Koruna si po předchozím veleúspěšném týdnu znatelně pohoršila.

Bumerang dluhových problémů se vrací na Peloponéský poloostrov. Nejdříve se o Řecích nelichotivě vyjádřil prezident Václav Klaus, jehož mediální přestřelka působila spíše úsměvně a trhy nijak neovlivnila. To ale nebylo v tomto týdnu z Řecka vše. V pátek ráno agentura Reuters zveřejnila zprávu, že země neplní rozpočtové cíle na tento rok a schodek se zvýší minimálně o jeden procentní bod na 8,5 procenta HDP. Navíc se Řecko staví negativně k dalším škrtům, což vedlo dokonce k přerušení návštěvy inspektorů z Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu.

Do toho přišlo několik dalších negativních dat z globální ekonomiky, které potvrzují nebezpečí stagnace světového hospodářství. Z napjaté situace začíná opětovně těžit švýcarský frank. Investoři, jako by zapomněli na reakci švýcarské centrální banky před několika týdny, se opět stahují do bezpečných aktiv.

Výrazné oslabení koruny

Koruna si po předchozím veleúspěšném týdnu znatelně pohoršila. Vůči euru se jako klíčová ukázala hranice 24 Kč, jíž se česká měna několikrát neúspěšně pokusila prolomit. Obchodování se potom vyvíjelo v neprospěch české měny a během pátku koruna výrazně oslabila přibližně o 15 haléřů. Oslabení lze přičítat vnějším faktorům, spíše než datům z domácí ekonomiky. V pátek odpoledne se na mezibankovním trhu euro prodávalo za více než 24,30 koruny.

Také vůči dolaru si koruna připsala výrazné ztráty a ke konci týdne se obchodovala nad hranicí 17 Kč, která je v poslední době klíčová pro vývoj tohoto měnového páru. K polskému zlotému koruna neúspěšně zkoušela dosáhnout nejsilnějších hodnot za poslední dva roky na úrovni 5,76 Kč.

Z domácí ekonomiky přišla řada zajímavých dat:

  • V úterý Česká národní banka zveřejnila výsledky zátěžových testů domácího bankovního sektoru. Tato simulace prokázala dostatečnou odolnost bank. I v případě poklesu ekonomické aktivity by kapitálová přiměřenost zůstala nad požadovanou hranicí osmi procent.
  • Ve čtvrtek ministerstvo financí zveřejnilo plnění státního rozpočtu k 31. srpnu 2011. Celkový schodek se od začátku roku dostal na 87,3 miliardy korun.
  • Poslanecká sněmovna schválila návrh zvýšení daně z přidané hodnoty. Od příštího roku bude snížená sazba na úrovni 14 procent, od roku 2013 bude jedna sazba ve výši 17,5 procenta. Lze však předpokládat, že tento návrh vrátí Senát dolní komoře parlamentu k dalšímu projednání.
  • Zklamáním skončila data z maloobchodu, neboť tržby se v červenci meziročně snížily o 1,7 procenta, a zaznamenaly tak druhý pokles v řadě. Jako hlavní příčinu nízkých prodejů lze uvést slabou domácí poptávku. Ta však není problémem pouze v České republice, ale jde o nebezpečný fenomén ve všech vyspělých státech.