Bude pražský Parkhotel Luďka Sekyry dalším úlovkem Natlandu?

Přestože současný majitel hotelu, stejně jako potenciální kupec (Natland) zprávy popírají, stojí situace alespoň za stručný rozbor.

foto: © ČTKČeská pozice

Na první pohled jde o budovu, která ničím neupoutá. Možná se ale pražský Parkhotel zařadí mezi nemovitosti, o kterých se hovoří. Konkrétně do společnosti jednoho z nejdražších bytů v Praze v komplexu Myšák Gallery ve Vodičkově ulici a administrativní budovy na Smíchově v Radlické ulici, kde se usidluje nová strana Jiřího Paroubka. Pojítkem těchto objektů je jejich vlastník -  společnost Eukaryota patřící do skupiny Natland Group.

ČESKÁ POZICE získala informace, že by se portfolio Natlandu mohlo rozrůst právě o Parkhotel. Přestože současný majitel hotelu, stejně jako potenciální kupec tyto zprávy popírají, stojí situace alespoň za stručný rozbor.

Oč tuctověji Parkhotel vypadá, o to zajímavější příběhy jsou s ním spojeny. V roce 2006 koupila Parkhotel, který se nachází v Praze 7 mezi ulicemi Veletržní, Dukelských hrdinů a Strojnická, společnost Sekyra Group. Čtyřhvězdičkový hotel nabízí 237 pokojů, u budovy je parkoviště s kapacitou 81 míst a dvanáct garážových stání. Krátce po akvizici byla zveřejněna zpráva, že společnost Sekyra Group zaplatila za Parkhotel a ještě hotel Savoy ve Špindlerově Mlýně dohromady zrhuba miliardu korun. Luděk Sekyra, předseda představenstva Sekyra Group, před pěti lety konstatoval, že vybuduje hotelovou divizi, protože v domácím hotelovém průmyslu viděl velkou příležitost.

Zmařená soutěž

Několik let Parkhotel pozornost médií ničím nepoutal. Až loni ale zasáhl do největšího pražského realitního tendru. Stručně připomeňme: Praha 7 dlouhodobě hledá prostory, kam v roce 2015 přesune radnici. Jasným favoritem loňské soutěže byl projekt Argentinská hvězda skupiny PPF. Těsně před začátkem jednání zastupitelstva, na němž měla být schválena koupě, přišla nabídka firmy Neocity, která do tendru přihlásila právě Parkhotel. Společnost ale následně přiznala, že objekt nevlastní. Dodnes není jasné, proč byla nabídka podána, faktem je, že chystanou soutěž zhatila. 

Parkhotel soutěžil v opakovaném tendru Prahy 7 také letos, do užšího výběru však nepostoupil. Mezinárodní poradenská společnost Gleeds, která nabídky developerů posuzovala, aniž by byla radnicí o tuto službu požádána (!), v analýze konstatovala, že nevýhodou Parkhotelu je „potřeba celkové rekonstrukce, ke které nemá developer zajištěná povolení, nízká konstrukční výška kancelářských podlaží, absence krytých garáží a neodhadnutelný stav a životnost železobetonových konstrukcí ze 70. let“.

Nejistý vlastník

Parkohtel vlastní společnost Parkhotel Praha. Ta je dle obchodního rejstříku majetkem firmy SGR International sídlící ve Velké Británii, minoritní podíl drží firma BC Reco. Společnost Sekyra Group, o které se hovoří jako o majiteli, je dle slov Luďka Sekyry pouze developerem modernizace hotelu. Na realitním trhu se nicméně proslýchá, že Sekyra ve společnosti Parkhotel stále majetkovou účast má. Ostatně způsob, jakým o hotelu mluví Luděk Sekyra (viz dále), tomu nasvědčuje.

Spekuluje se však o tom, že novým majitelem by se měla v dohledné době stát Natland Group, firma, jejíž některé obchodní aktivity nasvědčují úzkým vazbám na vlivné pražské lobbisty Romana Janouška a Tomáše Hrdličku. Zástupci Natlandu již dříve odmítli, že by Janoušek či Hrdlička vlastnili akcie společnosti.

„S Natlandem nejednáme, ale různí zájemci (o koupi Parkhotelu – pozn. red.) nás průběžně kontaktují,“ uvedl pro ČESKOU POZICI Sekyra. Obdobně se vyjádřil za Natland i tiskový mluvčí firmy Rostislav Starý. „Co se týče Parkhotelu, mohu vyloučit, že by se Natland v jeho nákupu angažoval.“ Zdroje ČESKÉ POZICE nicméně uvádějí, že by se Natland mohl stát vlastníkem Parkhotelu prostřednictvím dceřiné společnosti, stejně jako mu přes firmu Eukaryota patří luxusní byt v komplexu Myšák Gallery či kancelářská budova na Smíchově, ve které úřaduje Jiří Paroubek.

Banka prý souhlasí

Jak vyplývá z obchodního rejstříku, k obchodnímu podílu SGR International ve firmě Parkhotel a taktéž k obchodnímu podílu společnosti BC Reco má zástavní právo Česká spořitelna. Dle informací ČESKÉ POZICE údajně Česká spořitelna již odsouhlasila, že Natland převezme Parkhotel za částku rovnající se nesplacenému úvěru, který má společnost Parkhotel u České spořitelny, tedy za zhruba 450 milionů korun.

Jak jsme již zmínili, informace o tom, že by měla proběhnout transakce podle tohoto scénáře, jak Natland, tak Luděk Sekyra popírají. Jenže není šprochu... Zvlášť, když můžeme připomenout, že ještě letos v květnu mluvčí Natlandu Rostislav Starý na dotaz ČESKÉ POZICE kategoricky vyloučil, že by společnost měla zájem o slávistický stadion. Uplynuly čtyři měsíce a Natland ovládl firmu, která stadion vlastní. Nechme se překvapit.

Počet příspěvků: 1, poslední 25.10.2011 05:12 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.