Ceska Pozice

Bude moci každý stávkovat proti vládě?

Ministr práce Jaromír Drábek připravuje obecný zákon o stávkách, například proti krokům vlády. Odbory jej odmítají. 

David Kasl 27.7.2012

foto: © ČTKČeská pozice

Odbory ve čtvrtek vyzvaly vládu, aby přestala připravovat obecný zákon o stávce. Argument předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslava Zavadila zněl: Současný zákon o kolektivním vyjednávání vyhovuje, a není ho proto třeba měnit. Naopak ministerstvo práce a sociálních věcí odborářům nevyhovělo a návrh věcného záměru zákona o stávce pouze vrátilo do připomínkového řízení. Argument ministra Jaromíra Drábka (TOP 09) zněl: Zastavit práce na novém zákoně o stávkách nelze, protože tato zákonná úprava chybí. Oč v tomto sporu jde?

Kořeny je třeba hledat v loňském „horkém“ červnu. Stručná rekapitulace tehdejších událostí:

A nastala mela. S právem na stávku obecně počítá Listina základních práv a svobod, která však zároveň stanoví, že je zaručeno za podmínek stanovených zákonem. Norma s názvem „zákon o kolektivním vyjednávání“ skutečně existuje, týká se ale pouze stávek zaměřených proti zaměstnavatelům, nikoli stávek zaměřených například proti vládě (právě zákon upravující „ostatní“ stávky dosud chybí). Před rokem se ohledně tohoto tématu neshodli ani právníci oslovení v rámci průzkumu ČESKÉ POZICE Hlas elity.

Stávka v dopravě byla impulsem pro vládu; zaúkolovala Drábkovo ministerstvo, aby připravilo obecný zákon, který by stanovil pravidla i pro stávky, které s kolektivním vyjednáváním nesouvisejí. Zejména proto, aby se při nich „zajistil minimální provoz a snížil se jejich ekonomický dopad“. Odboráři protestovali, že návrh obecného zákona vznikl na politickou objednávku a jeho záměrěm je podobným akcím, jako byla zmíněná stávka v dopravě, zabránit.

Pouze odboráři?

Z věcného záměru obecného zákona o stávkách, který MPSV nyní poslalo znovu do připomínkového řízení (přikládáme ho v příloze PDF), vybíráme několik základních bodů, které jsou v tomto návrhu „doporučeny“:

Poslední zmíněný bod se nelíbí šéfovi ČMKOS Zavadilovi: „Když to velmi nadnesu, tak v této zemi by mohly stávkovat jenom odbory, a ne nikdo jiný,“ prohlásil Zavadil na tiskové konferenci po čtvrtečním jednání tripartity. A dodal, že „pak ovšem popíráme to ústavní právo, že právo na stávku má každý“. Což Drábek odmítl s tím, že takové právo rozhodně nepopírá.

Jak nakonec bude zákon o stávkách vypadat, bude ještě výsledkem dalších diskusí (aktuální připomínkové řízení končí posledního července). Na závěr snad jen dvě klíčové pasáže z Listiny základních práv a svobod:

PS: K politickým stávkám v posledních měsících vyzývají i „neodborové“ subjekty. V pátek mi přišel e-mail od mluvčího Platformy pro přímou demokracii a občanské iniciativy Čas na změny. Ve „Svatoanenské výzvě“, jak se nazývá v předmětu zprávy, mimo jiné stojí:

Vyzýváme českou vládu, prezidenta a obě komory parlamentu, aby s okamžitou platností přistoupili ke snížení svých platů o 30 procent od 1. 1. 2013 tak, jako je tomu ve Francii, a zastavili proces uzákonění narovnání státu s církvemi ve vládní podobě. Pokud k tomuto kroku do 15. 9. 2012 příslušné orgány nedají zelenou, vyzveme všechny občany ČR k časově neomezené generální stávce a blokádě Prahy od 28. 9. 2012 do doby, kdy stávající česká vláda podá demisi!

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.