Bude mít třetí a čtvrtá fáze EET očekávaný dopad na DPH?

Zhruba rok od doby, kdy návrh na dokončení EET poslala vláda do sněmovny, zvítězily argumenty o narovnání podnikatelského prostředí a o lepším výběru daní. Třetí a čtvrtou fázi EET teď čeká Senát. Naplní-li se představy vládní koalice, mohli by podnikatelé či živnostníci začít s elektronickou evidencí účtenek začátkem příštího roku.

EET - ilustrační foto. foto: MAFRA

EET - ilustrační foto.

Marné byly výhrady opozice a varování před nárůstem byrokracie a hrozbou likvidace některých živnostníků. Nakonec, zhruba rok od doby, kdy návrh na dokončení projektu EET poslala vláda do Poslanecké sněmovny, zvítězily argumenty o narovnání podnikatelského prostředí. A také ty o lepším výběru daní. Třetí a čtvrtá fáze EET tak prošla v pátek 7. června s několika výjimkami díky 102 hlasům poslanců za ANO, ČSSD a KSČM. Teď ji čeká hlasování v Senátu.

Pokud vše půjde dál podle představ vládní koalice, mohli by řemeslníci, lékaři, právníci, kadeřnice, automechanici, instalatéři a další podnikatelé či živnostníci začít s elektronickou evidencí účtenek někdy začátkem příštího roku – šest měsíců poté, co zákon vstoupí v platnost. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) má jasno: „Bylo by chybou, aby reforma, jejímž hlavním cílem je narovnání podnikatelského prostředí, zůstala v polovině cesty,“ uvedla.

Novinka

Opozice se neúspěšně pokusila zrušit celý systém EET nebo zamítnout projednávanou předlohu. Naposled už finální hlasování brzdilo „jen“ na 800 pozměňovacích návrhů, z toho přes 700 navržených občanskými demokraty jako jednotlivé výjimky pro konkrétní profese. Z nich prošlo díky podpoře vládní ČSSD celkem 17 určených pro různé sociální služby. Platit bude také už dříve komunisty navržený pardon pro předvánoční prodej sladkovodních ryb. Návrh vyloučit podobně z EET také prodej vánočních stromků však neprošel.

Novinkou je zvýšení horní hranice hotovostních příjmů pro podnikatele, kteří budou moci evidovat tržby čtvrtletně na papírových účtenkách místo elektronicky přes internet – z původně navržených 200 tisíc korun ročně na 600 tisíc korun

Novinkou je zvýšení horní hranice hotovostních příjmů pro podnikatele, kteří budou moci evidovat tržby čtvrtletně na papírových účtenkách místo elektronicky přes internet – z původně navržených 200 tisíc korun ročně na 600 tisíc korun. „Jsme zklamaní. Je to vítězství propagandy nad zdravým rozumem,“ komentoval hlasování o EET pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. Papírová evidence bude podle něho natolik byrokraticky náročná, že ji využije málokdo.

A třetí ani čtvrtá etapa podle jeho odhadů nepřinesou očekávaný efekt v podobě navýšení celkového inkasa DPH o šest miliard korun, protože stát není schopný zabránit – stejně jako dnes –, aby se třeba instalatér nebo jiný řemeslník nedohodl se zákazníkem na zaplacení „bez papíru“, tedy mimo jakoukoliv evidenci. Absurdní a likvidační. Tak zase označují schválený zákon o EET občanští demokraté. „Doufám, že Senát to vrátí zpátky do Poslanecké sněmovny,“ nechal se slyšet předseda ODS Petr Fiala.

Čepované pivo, vodné a stočné

Třetí a čtvrtou vlnu EET provázejí i změny daňových zákonů, jež některé služby, prodej čepovaného piva a také platby za vodné a stočné přesouvají do snížené desetiprocentní sazby DPH. To zlevní odběratelům sazby za vodné a stočné. I když v některých případech se může stát, že domácnostem i tak cena vzroste – pokud obce navýší vlivem potřebných vysokých investic do obnovy infrastruktury cenu vody víc, než kolik činí chystaná daňová sleva.

Třetí a čtvrtou vlnu EET provázejí i změny daňových zákonů, jež některé služby, prodej čepovaného piva a také platby za vodné a stočné přesouvají do snížené desetiprocentní sazby DPH. To zlevní odběratelům sazby za vodné a stočné.

„Každý odběratel na své faktuře uvidí snížení DPH a fakticky uhradí celkově nižší vodné a stočné. V souvislosti s přeřazením DPH do druhé snížené sazby bychom ale také rádi připomněli, že výše DPH pro vodné a stočné před 1. lednem 2008 byla ve výši pěti procent,“ uvedl Filip Wanner, odborný asistent Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR.

Oproti tomu v případě snížení sazby DPH na deset procent u prodeje čepovaného piva už předem ministerstvo financí připouští, že ušetřená částka zůstane hospodským jako určitá kompenzace za vyšší náklady s evidencí tržeb. Stát přitom paradoxně v jiné souvislosti alkohol zdražuje – k poslancům už z vlády putuje návrh zákona, který výrazně zvyšuje spotřební daň z lihovin.

Kolik stát vybírá na DPH

2017

381,7 miliardy korun

2018

413,3 miliardy korun

 • Nelze ovšem zjistit, jaký podíl na meziročním přírůstku 31,6 miliardy korun či 8,3 procenta měly první a druhá fáze EET a jaký růst hospodářství, který má na DPH největší vliv.

Jízdní řád EET

plánovaná data zahájení jednotlivých fází zavádění elektronické evidence tržeb

Kdo a odkdy

 • 1. prosinec 2016

ubytovací a pohostinská zařízení (hotely, kempy, restaurace, hospody, bary…)

 • 1. březen 2017

maloobchod a velkoobchod (malé kamenné prodejny, obchodní řetězce, velkoobchodní dodavatelé…)

 • 2020

ostatní činnosti (svobodná povolání, lékaři, právníci, doprava, zemědělství, řemeslníci a výrobní činnosti, stánkový prodej, kadeřníci, maséři, pekaři, elektrikáři, opraváři, autoservisy…)

EET se nevztahuje

 • na platby kartou
 • převod z účtu na účet
 • finanční instituce, poštovní služby
 • stravování a ubytování studentů poskytnuté školou
 • na platby v osobní železniční přepravě a hromadné přepravě cestujících

nově navrženo

 • prodej sladkovodních ryb před Vánocemi
 • některé sociální služby
 • podnikatelé s hotovostními příjmy do 600 tisíc korun by měli moci využít za určitých podmínek papírovou formu evidence tržeb.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.