Bude ministrem životního prostředí Stanjura?

Premiér Nečas získal dalšího kandidáta na ministra životního prostředí – poslance Zbyňka Stanjuru. Možností na výběr má však víc.

Bývalý primátor Opavy a současný poslanec Zbyněk Stanjura je kandidátem na funkci ministra životního prostředí. foto: © ČTKČeská pozice

Bývalý primátor Opavy a současný poslanec Zbyněk Stanjura je kandidátem na funkci ministra životního prostředí.

Po rezignaci Pavla Drobila na funkci ministra životního prostředí je toto křeslo ve vládě stále neobsazené. Počet kandidátů se však premiérovi Petru Nečasovi rozrůstá. Dalším adeptem na kabinetní post by měl být poslanec a šéf ODS v Moravskoslezském kraji Zbyněk Stanjura (46). ČESKÉ POZICI to sdělil zdroj z vedení Občanské demokratické strany.

Premiér má z čeho vybírat. Z Drobilova kraje se hlásí jeho kolega Stanjura. Pražská ODS a prý i prezident Václav Klaus by v čele resortu rádi viděli starostu Prahy 6 a poslance Tomáše Chalupu. Z jižní Moravy připadá v úvahu někdejší stínový ministr životního prostředí, poslanec Václav Mencl. Nabízí se i současná náměstkyně ministra a exministryně Rut Bízková nebo další náměstek Ivo Hlaváč. Koho a kdy Nečas vybere?

Jisté je jen to, že to bude „někdy po Novém roce“. A volba pro premiéra Nečase nebude vůbec jednoduchá. Může tedy nějaký týden trvat. Otázka zní: Komu má Petr Nečas vyhovět?

Těžká volba

Praha nemá ve vládě nikoho a Chalupa je zřejmě průchodnější než třeba starosta Prahy 4 a vlivná osobnost pražské ODS Pavel Horálek. Nevíme, co obsahuje nedávná tajná dohoda z Hradu, která „zachránila“ koalici, a proto si můžeme zaspekulovat, že obsahuje jméno Chalupa v kolonce ministr životního prostředí. Půjde Nečas proti Klausovi? Tomáš Chalupa se před nedávnem svěřil Hospodářským novinám, že velmi dbá, aby se na jeho Praze 6 co možná nejvíc sázely květiny. To je jistě dostatečná kvalifikace na takový exponovaný post...

Petr Nečas musí uvažovat výhradně po politické linii; možnost, že si vybere experta na životní prostředí,  je nejméně pravděpodobná

O „své“ ministerstvo však nechtějí přijít ani Moraváci. Drobilův dlouholetý souputník v Moravskoslezském kraji Stanjura byl do října primátorem Opavy. A v květnu se stal poslancem Parlamentu ČR. Internetovým novinám infoportály.cz v polovině července sdělil, že „ministr životního prostředí je dost silné ministerstvo“ (s tím by určitě souhlasil i Pavel Drobil) a ve sněmovně se chce soustředit zejména na dopravu a energetiku. Elektroinženýr Stanjura jako ministr životního prostředí jistě potěší ekologické aktivisty.

Protikorupční bojovník Nečas by však neměl zapomínat ani na to, že tento kandidát platil z opavské pokladny firmu své manželky a nic špatného, natož střet zájmů, v tom neviděl. V září tuto kauzu otevřel časopis Týden.

Kdyby premiér nominoval nevýrazného poslance Václava Mencla, zřejmě by napravil pošramocené vztahy s místopředsedou ODS a předsedou brněnského oblastního sdružení strany Pavlem Blažkem. Nečas se s ním nepohodl kvůli ustavení koalice ODS a ČSSD na brněnské radnici. Těžká volba.

Petr Nečas musí uvažovat výhradně po politické linii a možnost, že si vybere nějakého experta na životní prostředí – třeba Rut Bízkovou – je nejméně pravděpodobná. Smutná realita pro ambiciózního politika, jehož konání ovládají stranické půtky a zákulisní dohody. Namísto aby se soustředil na práci ve prospěch země, jejíž vládu (snad) řídí.