Bude dusno v ČTÚ? Ministr Kuba chce novým radním redaktora HN.

Návrh jmenovat Ondřeje Malého je reakcí na sílící kritiku regulátora. Podaří se mu zlevnit mobilní volání pro české zákazníky?

S překvapivým tahem přišel v pondělí 5. března ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. V reakci na sílící kritiku Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) kvůli příliš drahým službám mobilních operátorů v Česku – naposledy minulý čtvrtek zveřejnil svou analýzu mobilního trhu Informační institut – totiž na tiskové konferenci oznámil, že vládě ve středu navrhne jmenovat pátým radním ČTÚ novináře Hospodářských novin Ondřeje Malého (33). Poslední místo v radě je po skončení mandátu Petra Štěpánka od loňského listopadu prázdné.

„Považuji za nepřijatelné, aby čeští občané museli platit nejvíc v celé Evropské unii. Ovlivnit to mohu personálním nastavením úřadu. Myslím si, že není úplně optimální, když věkový průměr rady je téměř 65 let. Chci za sebe navrhnout člověka, o kterém jsem přesvědčen, že do toho může vnést nový vítr. Člověka, který problematiku chápe a rozumí jí,“ uvedl ministr průmyslu. Za svůj hlavní cíl Kuba považuje, aby čeští zákazníci „mohli volat laciněji a český telekomunikační trh byl atraktivním prostředím“.

Aukce a ceny

Malý si na tiskové konferenci rovnou rýpl do ČTÚ v souvislosti s chystanou aukcí volných kmitočtů pro poskytování mobilního internetu. Označil ji za největší událost v dějinách českých telekomunikací za minulých pět a zřejmě i do budoucích deseti let. Dle něho však dosud nemají potenciální zájemci dostatek relevantních informací, aby mohli aukci přizpůsobit své byznys plány.

Jako příklad otevřenějšího přístupu zmínil Velkou Británii, kde tamní regulátor Ofcom chystá dražbu později než ČTÚ, a přitom již má na rozdíl od našeho úřadu jasnou představu, co od aukce očekává a jak by po ní měl britský telekomunikační trh fungovat.

Za důležité téma považuje Malý i ochranu českého spotřebitele: „Je bezpochyby pravdou, kterou asi není možné PRově nějak zvlášť ohnout, že ceny volání hlavně domácností v Česku jsou nejdražší nebo skoro nejdražší v celé Evropě.“ Český zákazník dle něho za své peníze dostává výrazně méně než jinde v Evropě a je smutné, že si zákazník může vyjednat jiné podmínky, než operátoři nabízejí, jen svým individuálním jednáním nebo jako firma. „Takové vyjednávání je v 21. století ostudné,“ dodal Malý.

Umlčený kritik?

Jak si Kubův návrh vysvětlit? Ministr jím určitě chce ukázat, že hodlá situaci okolo ČTÚ řešit. Volání po hlavě předsedy úřadu Pavla Dvořáka by za současného stavu příprav aukce volných kmitočtů bylo zřejmě příliš riskantním krokem, který by mohl celý proces ohrozit a zbrzdit. Malý bude v radě určitě ostrým protipólem současného složení (kromě předsedy Pavla Dvořáka jsou radními Jana Fürstová, Zdeněk Švrček a Milan Šimonovský). A ministr Kuba se jeho jmenováním elegantně zbaví jednoho z nejhlasitějších a dlouhodobých kritiků úřadu. Pokud bude Malý jmenován, bude muset přestat psát pro média. Otázkou však je, do jaké míry dokáže nový radní rozhýbat úřad natolik, aby sloužil jako regulátor skutečně koncovým zákazníkům, a nikoli operátorům, jak mu i Malý dosud vyčítal.

S podporou ministra Martina Kuby může nový radní vytvářet v radě ČTÚ dusnoNehledě na to, jak se mu bude spolupracovat s týmem, který dosud většinou kritizoval. Již během tiskové konference nicméně Malý upozornil, že ačkoli je úřad jako takový propíraný spíš negativně, „pracuje v něm spousta odborníků, kteří si zaslouží, aby jejich práce byla vypíchnuta“. Není prý možné házet všechny členy do jednoho pytle. „Například radní Jana Fürstová je celonárodně respektovanou odbornicí v oblasti cen,“ uvedl Malý.

S podporou ministra Kuby však může Malý vytvářet v radě ČTÚ dusno. Budeme-li věřit Kubovým slovům o snaze po větším otevření mobilního trhu, Malý může k vlastnímu prospěchu využít zkušeností a kontaktů v médiích. Uvidíme, jak budou na jeho případné kroky reagovat samotní operátoři, pro které je dle aktuálního průzkumu ČESKÉ POZICE Kubův návrh překvapením a sami jsou zvědaví, co přinese. Počkejme si také, zda Malého podpoří také nový radní, kterého bude vláda navrhovat letos v červenci, až skončí mandát současného radního Švrčka.

Autor

David Kasl

David Kasl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Další autorovy články