Bude důchodová reforma již příští týden?

Ministr práce Jaromír Drábek tvrdí, že konečné jednání o penzijní reformě bude příští týden na tripartitě. Zbývá však vyřešit spoustu otázek.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) ve středu večer po jednání ekonomických ministrů agentuře ČTK řekl, že už příští týden by se mohlo uskutečnit závěrečné kolo debat o podobě důchodové reformy. Trochu odvážné tvrzení, jestliže – jak vyplynulo z jeho dalších slov – ministři stále nemají jasno o několika zásadních otázkách, které reformu penzí provázejí.

Především se prý zatím neshodnou, zda má být spoření na důchod na individuální účty povinné (TOP 09), dobrovolné (ODS), nebo kombinované z obou možností (Věci veřejné). Vládní strany tím nechávají penzijní fondy, potažmo banky, které se již na přísun peněz třesou, pořádně vydusit.

V nejistotě zůstávají také daňoví poplatníci, kterým se má zvýšit spodní sazba DPH. Z jejího výnosu by měla být reforma spolufinancovaná. Nejčastěji se hovoří o tom, že vyšší sazba 20 procent by měla klesnout o jeden procentní bod, zatímco spodní stoupnout o devět procentních bodů. To se však nezdá populisticky laděným Věcem veřejným.

To však ani zdaleka není všechno. Velkou diskusi si ve středu večer dle ministra Drábka vyžádala i problematika prorodinné politiky a jejího co nejlepšího zakomponování do reformy důchodového systému. S ohledem na to, že koncept důchodové reformy chce mít koalice připravený nejpozději letos na přelomu února a března, musí vláda pořádně zabrat.