Bublina na čínském trhu s bydlením je na prasknutí

Investice do bytových projektů v Číně loni dosáhly předkrizové úrovně v USA. Dle analytika Citigroup je to dlouhodobě neudržitelné.

Čínský trh s bydlením se dostává do fáze, která připomíná situaci v USA těsně před vypuknutím krize s podřadnými hypotékami. Investice do bytových projektů loni dosáhly 6,1 procenta hrubého domácího produktu, což je stejná hodnota jako v USA v roce 2005. „Je zřejmé, že ceny nemovitostí nejsou dlouhodobě udržitelné, jakmile se investice do bytových projektů dostanou na osm procent HDP. Ani Čína není výjimkou,“ řekl agentuře Bloomberg šéf analytického oddělení Citigroup v Číně Šen Ming-kao.

Ceny bytů v Číně rostou nepřetržitě 19 měsíců. Loni v prosinci stouply meziročně o 6,4 procenta. Tamní vláda minulý týden zvýšila minimální zálohu, kterou musí složit zájemce o koupi druhého bytu, nařídila místním úřadům, aby stanovily cenové stropy pro nové byty, a zároveň uvalila daně na byty v Šanghaji a Čchung-čchingu. Tato „zchlazovací“ opatření následovala po dvou zvýšeních úrokových sazeb za poslední čtyři měsíce a po zákazu třetích hypoték.

Splasknutí bubliny by pro Čínu představovalo vážný hospodářský problém. Desetiprocentní propad investic na rezidenčním trhu znamená procentní pokles v nominálním HDP, vypočítal Šen. Pokud by se k tomu přičetly investice v návazném průmyslu, ekonomika by mohla klesnout o dvě až 2,5 procenta.

Čínský premiér Wen Ťia-pao v polovině ledna prohlásil, že vláda je odhodlána na realitním trhu zavést v letošním prvním čtvrtletí další regulační opatření. Analytik Citigroup upozornil, že země se může vyhnout potížím pouze v případě, že budou efektivní.

Počet příspěvků: 1, poslední 2.2.2011 11:33 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.