Bublina jménem Apple?

Společnost Apple až nepřirozeně roste. Někteří analytici se obávají bubliny, jiní netrpělivě očekávají, až její tržní kapitalizace dosáhne jednoho bilionu.

Společnost Apple za posledních téměř 35 let potěšila mnoho lidí. Například filmového Forresta Gumpa, muže s IQ pod 70 a neobvyklým životem. V jedné proslulé scéně Gump vesele konstatuje: „Pro poručíka Dana už jsem nikdy nepracoval. Přiměl mě investovat do nějaké ovocnářské firmy. A jednoho dne my zavolal, že už se nikdy nemusíme starat o peníze.“ To mnohé diváky rozesmálo, některé nadchlo, bohužel málokoho inspirovalo.

Gumpův úspěch mohl totiž kdokoliv zopakovat. Stačilo si například v roce 2001 nekoupit za 399 dolarů iPod, který společnost tehdy představila, a peníze investovat do akcií. Dnes by měl šťastlivec na účtu o 26 tisíc dolarů víc.

Růst Applu je opravdu neuvěřitelný. Cena akcií společnosti stoupla v minulém roce o 83 procent. V roce 2012 zatím o padesát procent. Tržní kapitalizace Applu dnes činí zhruba 565 miliard dolarů. V jejím zpětném zrcátku se s tržní kapitalizací 408 miliardy dolarů pomalu ztrácí Exxon Mobil. Od začátku roku vzrostla hodnota Applu o 187 miliard dolarů.

Nárůst je tak značný, že když někteří američtí analytici mluví o růstu amerických firem, Apple raději vynechávají, aby kalifornská firma nezkreslovala výsledky. Tak například společný zisk koncernů zastoupených v indexu S&P 500 vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku v meziročním srovnání o 6,7 procent, kdybychom vynechali Apple, činil by nárůst pouze 3,6 procenta. Žádná jiná společnost neměla na indexy tak významný vliv jako právě Apple, prohlásil nedávno Howard Silverblatt z ratingové agentury Standard & Poor’s.

I přesto, že růst nabírá až nepřirozené obrátky, většina analytiků akciím Apple stále ještě důvěřuje. Někteří dokonce věří, že tržní kapitalizace společnosti již brzy dosáhne magického bilionu dolarů. Penetrace chytrých telefonů a osobních počítačů z kalifornské dílny totiž stále ještě není příliš vysoká. Navíc si společnost slibuje přísun dalších zákazníků z rozvíjejících se trhů, jako jsou Čína nebo Brazílie, a růst v oblasti mobilních plateb a digitální televize.

Jiní zase varují, že Apple roste tak rychle, že investoři si již nemohou dovolit nemít společnost v portfoliu. V tom je ukryté nebezpečí: Spousta lidí akcie kupuje, jelikož musí. Ne proto, že by je opravdu chtěli. A někteří začínají varovat před jablečnou bublinou.

Otázkou také zůstává, do jaké míry je úspěch stále ještě spojený s geniálním Stevem Jobsem, který zemřel v říjnu minulého roku. Na stránkách Thingsappleisworthmorethan se mohou fanoušci například dočíst, že Apple má větší cenu než pivo, které Irové vypijí během příštích 300 let, americká flotila letadlových lodí anebo celosvětový trh s drogami. Blog ale pátého října 2011 rovněž správně konstatoval, že existovalo i něco většího než Apple – Steve Jobs.

Počet příspěvků: 1, poslední 1.4.2012 09:32 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.