Brzdili policisté prošetření Bártových obálek záměrně?

Elitní detektivové, kteří odešli z policie krátce poté, co se případ rozběhl, tvrdí, že postup jejich protikorupčních kolegů nebyl správný.

Další výpověď o problematickém propojení trojúhelníku státní zastupitelství – policie – politici je na světě. Dva bývalí elitní policisté Zdeněk Tomica a Tomáš Krůl podali trestní oznámení kvůli způsobu, jakým policie prošetřuje (podle nich zdržuje) kauzu údajných úplatků Víta Bárty. Peníze měly umlčet neposlušné poslance Věcí veřejných Jaroslava Škárku a Kristýnu Kočí. Policejní prezident Petr Lessy dnes na mimořádné tiskové konferenci popřel, že by policie vyšetřování zbytečně protahovala.

Celá záležitost je o to pikantnější, že šéf protikorupční policie Tomáš Martinec, který má případ na starosti, stejně jako Lessy, byli do funkcí instalováni v době, kdy ministerstvo vnitra spravoval ministr Radek John, předseda VV. John po zveřejnění skandálu oba poslanecké renegáty Kočí a Škárku odsoudil za pokus o vnitrostranický puč a zasadil se o jejich vyloučení ze strany.

Byla to zdržovačka

Jak informoval server ihned.cz, podle bývalých detektivů útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality to byl právě Martinec, kdo rozhodl přeložit vyšetřování případu Bártových obálek na daňový úsek. Tím se prý promarnila možnost okamžitě zajistit potřebné důkazy. Zpoždění nahrálo do karet případným pachatelům, neboť získali čas na sestavení neprůstřelné obhajoby a vyrobení smluv, které by jejich chování legalizovaly.

Není bez zajímavosti připomenout, že Kočí se Škárkou se obávali, že policie nebude ve vyšetřování nestranná, a proto podali trestní oznámení na Bártu ke státnímu zastupitelství. Z interních porad s Bártou prý poslanci pochopili, že tento neoficiální vládce strany řídí také resort vnitra. Ve svém soukromém bytě se scházel s náměstky, kteří v minulosti pracovali pro soukromou bezpečnostní agenturu ABL, již zakládal. Proto se rozhodli využít z jejich pohledu nezávislé instituce – státního zastupitelství.

Kočí a Škárka mají svým způsobem štěstí. Případ dozoruje Hana Vrbová, státní zástupkyně pro Prahu 5 a žena bývalého ředitele protikorupční policie Libora Vrby, jenž musel uvolnit místo pro Martince. Aby měl příběh i svou pointu, Tomica a Krůl byli v minulosti Vrbovými náměstky.