Brutální výsměch Karolíny Peake

Vicepremiérka v pondělním tisku brojí proti udílení trafik. Během téhož dne vychází najevo, že její asistent jednu takovou dostane.

foto: © ČTKČeská pozice

Málokdy se cynismus politiků odhaluje v takové nahotě. Zatímco v pondělním vydání novin místopředsedkyně vlády pro boj s korupcí Karolína Peake kritizuje udělení trafik bývalým poslancům ODS Marku Šnajdrovi a Ivanu Fuksovi, přes den se objeví zpráva, že její asistent si půjde sednout do dozorčí rady národního podniku Budějovický Budvar.

„Je to především vizitka ODS. Takový postup jsme nepodpořili, naopak jsme jej kritizovali. Je to čistě věc dohody ODS a ministerstva financí. Stranickou knížku však nepovažuji za diskvalifikaci ani stigma. Jen je potřeba, aby nominant měl také vzdělání a kvalifikaci na danou pozici. Už rok se snažím domluvit s ministry návrh zákona o jmenování zástupců státu do státních podniků. Za minimum považuji zveřejňování kritérií pro výběr kandidátů předem a vyhlašování transparentních výběrových řízení a zveřejňování výší odměn. Návrh zákona bude projednávat Legislativní rada vlády. Je však v podobě, kterou považuji za nevyhovující, mé připomínky zapracovány nebyly.“

Tolik citát Karolíny Peake z pondělní MF Dnes na adresu udělení trafik bývalým občanskodemokratickým poslancům. Během téhož dne portál iHNed.cz přichází se zprávou, že do dozorčí rady Budvaru má namířeno Pavel Kotrba, pětadvacetiletý mladík studující práva.

Kotrba na počátku politické kariéry dělal asistenta poslancovi Pavlu Severovi z KDU-ČSL a po intermezzu ve straničce Občané.cz vstoupil spolu s ním do TOP 09. V jejích barvách kritizoval Věci veřejné coby pseudostranu, aby po volbách 2010 vstoupil do jejích služeb jako asistent Peake. S ní odešel i do subjektu LIDEM, pracoval s ní na Úřadu vlády a později spolu prováděli personální čistky na ministerstvu obrany.

Kvalifikace: Asistent poslankyně

Peake i Kotrba byli po zásahu premiéra Petra Nečase z ministerstva „odejiti“ rekordní rychlostí, mladý student je však stále poslaneckým asistentem místopředsedkyně vlády. Pokud má na novou funkci v českobudějovickém výrobci piva nějaké jiné „vzdělání a kvalifikaci“ než jen asistování předsedkyni strany LIDEM, zůstává to tajemstvím, protože Kotrba s portálem iHNed.cz nekomunikuje (odmítl hovořit i s redakcí ČESKÉ POZICE v době, kdy připravovala text o jeho strmé kariéře).

Kotrba ve funkci člena dozorčí rady Budvaru střídá Jiřího Lexu. Tento jihočeský podnikatel se o víkendu stal novým místopředsedou Věcí veřejných, jeho odstranění tak lze vnímat jako logickou součást „debártizace“ veřejného sektoru. Proč má ale Lexu nahradit právě asistent Peake s nulovými zkušenostmi? Opravdu její strana LIDEM není schopná vygenerovat člověka, jehož umístění do dozorčího orgánu národního podniku by nepůsobilo jako parodie?

Jestliže Peake svou bohulibou legislativní snahu – zákon o jmenování zástupců státu do státních podniků – myslí vážně, mohla by začít u sebe a transparentně zveřejnit, na základě jakých kritérií její asistent dostal nový post. Popřípadě jak náročným výběrovým řízením prošel a jaké protikandidáty v něm porazil. Kromě toho, že by pak její slova o zmiňovaném zákonu vyzněla o mnoho důvěryhodněji, mohlo by jít o docela zábavné vyprávění.