Brusel neproplatí Česku 11 miliard korun na stavby ministerstva dopravy

Stavby se rozjely za bývalého ministra dopravy Aleše Řebíčka (ODS). Současný ministr dopravy Pavel Dobeš (VV) viníka hledat nehodlá.

Je to sice průšvih za jedenáct miliard korun, ale nikdo za něj pykat nebude. Tak aspoň vyznívá zpráva serveru aktualně.cz. Zjistil totiž, že Evropská komise (EK) neproplatí Česku faktury za některé stavby prováděné ministerstvem dopravy. Současný ministr dopravy Pavel Dobeš (VV) sice tvrdí, že jde o chyby jeho politických předchůdců a úředníků, ale viníka hledat nehodlá.

Brusel nechce poslat peníze na stavby, které se rozjely za bývalého ministra dopravy Aleše Řebíčka (ODS). Evropská komise neproplatí dotace na následující projekty:

  • Dálnice D8 v úseku Lovosice-Řehlovice – 8,2 miliardy korun
  • Silniční přeložka Nymburk – 1,04 miliardy korun
  • Zdvihací most Kolín – 0,877 miliardy korun
  • Vodní cesta České Budějovice-Hluboká – 0,748 miliardy korun
  • Vodní cesta Hněvkovice-Týn nad Vltavou – 0,624 miliardy korun

„V této věci přišel dopis z Bruselu. Jednání tím v podstatě teprve začínají. Rozhodně to neznamená, že o prostředky automaticky přijdeme,“ řekla ČESKÉ POZICI Jana Jabůrková z ministerstva pro místní rozvoj, které má na starosti kordinaci čerpání peněz z Evropské unie.

Všechny zmíněné projekty jsou však rozestavěné a český stát bude muset najít peníze ve vlastním rozpočtu, aby je dobudoval. Dle EK Česko podcenilo projednávání dopadů na životní prostředí především u dostavby dálnice D8. V ostatních případech šlo o nestandardní výběrová řízení.

Například při stavbě silniční přeložky okolo Nymburka Ředitelství silnic a dálnic vyplatilo stavebním firmám o 131 milionů korun více, než byl celkový rozpočet. Na vícepráce však nevypsalo žádné výběrové řízení, což se kontrolorům Evropského účetního dvora nelíbilo. Problém měli Češi i se zvedacím mostem v Kolíně. Podle Bruselu jej mohlo kvůli nevhodně nastaveným kritériím postavit pouze konsorcium firem Viamont DSP, Eurovia a EDS Holding.

Dle informací aktuálně.cz ministr Dobeš hodlá unijní miliardy zachránit. Chce, aby Brusel z nepoužitých peněz finacoval jiné dopravní stavby. Dobeše však zaměstnává i další problém. Praha dosud vyčerpala přibližně 17 procent z celkové částky 170 miliard korun, jež se má v letech 2007 až 2013 v Česku použít na dopravní stavby.

Počet příspěvků: 1, poslední 19.9.2011 07:21 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.