Bruce Willis narazil na úskalí duševního vlastnictví

Americký herec zjistil, že ve skutečnosti nevlastní skladby, které si stáhl z iTunes, a hodlá bojovat za větší práva uživatelů v digitálním věku.

foto: © ReutersČeská pozice

Aktualizováno. Hollywoodský akční hrdina Bruce Willis se rozhodl, že vyrazí do boje s kalifornským technologickým gigantem Apple. Nedávno totiž zjistil, že po své smrti nemůže odkázat vlastní rozsáhlou sbírku hudby ve formátu MP3 svým třem dcerám Rumer, Scout a Tallulah, protože ji ve skutečnosti nevlastní. Píše o tom britský bulvární deník The Sun.

Říká se, že věta „přečetl jsem a souhlasím s podmínkami používání“ je největší lží 21. století. V tomto případě zřejmě zalhal i Bruce Willis, když ji potvrdil. Jak jinak by mohl nevědět, že písně zakoupené v iTunes Store v klasickém slova smyslu nevlastní, nýbrž si je pouze vypůjčil, smí je uchovávat na svých přístrojích značky Apple, v žádném případě je však nemůže jakkoliv sdílet s ostatními.

Hvězda stříbrného plátna teď zvažuje právní kroky proti Applu, prý chce bojovat za větší práva uživatelů v digitální éře. „Spousta lidí bude velmi překvapena, až jednou zjistí, že jim všechny ty skladby a knihy, které si v uplynulých letech koupili, vlastně nepatří,“ cituje The Sun právního experta Chrise Waltona.

Herec prý v nejbližších dnech založí fond, který bude mít na starosti správu Willisových downloadů po hercově skonání 

Herec prý s pomocí právníků v nejbližších dnech založí fond, který bude mít na starosti správu Willisových downloadů po hercově skonání. Samozřejmě by také mohl dcerám jednoduše přenechat heslo ke svému uživatelskému účtu, ale jednoduchá řešení chlápka, který v práci bojuje s asteroidy, zřejmě nemohou uspokojit.

Willis však narazil na problém, který bychom neměli brát na lehkou váhu. „Z právního hlediska existuje většina digitálního obsahu v jakési černé díře,“ konstatoval nedávno The Wall Street Journal v článku nazvaném Who inherits your iTunes library?(Kdo zdědí vaši iTunes knihovnu?). „Zákony jsou světelné roky vzdáleny od situace v 21. století,“ konstatuje mimo jiné právnička Deirdre R. Wheatley-Lissová.

Její kolega David Goldman, který se zabývá zakládáním trustů podobných tomu, o který projevil zájem Bruce Willis, zase upozorňuje, že přístup k digitálnímu obsahu a právo s ním nakládat jsou dvě naprosto odlišné věci. Článek vrcholí větou, která by zkušené čtenáře ČESKÉ POZICE neměla překvapit: „Zákony duševního vlastnictví nutně potřebují reformu.“ Obávám se, že s tím nám akční hrdina Willis nepomůže.

Aktualizace:

Podle hercovy manželky Emmy Hemingové-Willisové se jedná o novinářskou kachnu deníku The Sun. „Není to pravdivý příběh,“ napsala na svém Twitteru. Možná se jí ale jen dotklo, že chce Bruce veškeré hitovky od Beatles a Led Zeppelin odkázat svým dcerám. Nezbývá než počkat, vyjádří-li se k celé věci samotný Willis. Do té doby můžeme všichni přemýšlet, jak naložit s jeho hudbou po hercově smrti.