Brouka zeleného už nepotřebujeme

Odvolaný šéf organizace CERMAT Pavel Zelený ve své roli strůjce státních maturit opakovaně zklamal. Nejde o nevinnou oběť.

Šéf Cermatu Pavel Zelený se stal symbolem státních maturit. foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, Petr UrbanČeská pozice

Šéf Cermatu Pavel Zelený se stal symbolem státních maturit.

Ministr školství Petr Fiala odvolal v pátek 8. června 2012 z pozice ředitele organizace CERMAT Pavla Zeleného. Komentář, který jsme přinesli ve čtvrtek v podvečer, připojujeme beze změny. 

KOMENTÁŘ Martina Rychlíka / Jsou v tom emoce. Na všech stranách. A nelze jinak, neboť jde o mladé životy, které mají dostat zásadní vzkaz ke své zkoušce dospělosti. Jde o státní maturity. Nyní konkrétně o (subjektivní) hodnocení písemných slohových prací, jež se nepovedlo. Už je to evidentní, byť mohou experti debatovat o tom, zda je, či není jediným řešením ponechat písemný projev posuzovat učitelům ve škole a „racionalizované“ testování o pár stech slovech změnit na lidštější projev, k němuž budou mít studenti ne hodinu, ale třeba čtyři.

O přípravu státních maturit se léta stará státní příspěvková organizace CERMAT. V jejím čele stojí ředitel Pavel Zelený, jenž se stal symbolem maturit. S jednou přestávkou, kdy jej v roce 2009 odvolal „zelený“ ministr školství Ondřej Liška (aby ministryně Miroslava Kopicová brzy uvedla Zeleného zpět), stojí v čele stále – skandál neskandál, stamiliony nestamiliony. Mrtvého brouka už hrál mnohokrát. (Státní maturity byly loni spuštěny po 14 letech příprav, projekt přišel na 680 milionů korun. Letošní druhý ročník vyjde zhruba na 207 milionů.) Kromě toho za maturity nese zodpovědnost – slovo, na jehož význam se v Česku tak trochu pozapomnělo.

„Už nikdy nebudeme učit sloh tak, abychom naučili studenty adekvátně se vyjadřovat a myslet v jazyce. Teď už to bude vždycky trénink, jak napsat práci takovým způsobem, aby byl spokojen anonymní hodnotitel Cermatu,“ píše diskutující pedagog na webu společnosti EDUin. Úředníci se brání, že dělají, co mohou, že těch chyb není tolik, že chaos není zase tak chaotický, že čakovická ředitelka píše o nátlaku na hodnotitele jen z čiré uraženosti, že nastavovat laťku je správné, že byli hodnotitelé správně „nakalibrováni“, že propadnout někdo musí... Že, že, že.

Je třeba konat

Omluv a výmluv jsme už z Cermatu slyšeli dost! Často jimi nešetří právě Zelený, jehož nedávné vystoupení v televizním pořadu Hyde Park budiž mementem, jak se nemá státní úředník chovat. Ať už by byl Zelený největším expertem na maturitní zkoušky, jak se rád s pomocí svých politických štítů prezentuje, nejsme zvědaví na takovou aroganci, s jakou vede klíčový úřad. Instituci, jež má státu garantovat úroveň vzdělanosti.

Zelený není jen předhozeným kusem lačné veřejnosti. Je to šéf, který má nést zodpovědnost. A letošní paskvil – maturity – se hrubě nepovedl.Ke vzdělanosti a výchově patří též rovná páteř. Neuhýbat, neutíkat před zodpovědností. Zelený se veřejnosti a študákům nemusí líbit svým zevnějškem, může jim vadit jeho zpupnost a přezíravost k věcné kritice, ale nic z toho by nemělo být důvodem k případným podpásovým atakům. Hlavním důvodem, proč už přežilého bosse v úřadě nepotřebujeme, je to, že ve své roli strůjce maturit opakovaně zklamal a zklamává.

Pokud si jej exministr Josef Dobeš (ex-VV) nechával v Cermatu jen proto, že si potřeboval uchránit „obětního“ beránka, kdyby byl rozjezd maturit úplnou katastrofou, nyní už v případě Zeleného odvolání nepůjde o nějakou nevinnou oběť. Není jen předhozeným kusem lačné veřejnosti. Je to šéf, který má nést zodpovědnost. A letošní paskvil se hrubě nepovedl. Pokud ji neponese sám a nerezignuje, je zkrátka třeba konat, pane ministře Fialo.

Bude se ministr omlouvat i podruhé?

Ministr Fiala se krátce po svém nástupu v České televizi omluvil za špatně nastavenou písemku z matematiky. „Považuji to za slušné. Pokud stát udělá chybu, nemá okolo toho moc chodit a má říci: promiňte. Považuji za nešťastné, že je mladý člověk vystaven stresové situaci, která je naprosto neadekvátní a zbytečná. A to, myslím, stojí za omluvu,“ řekl v interview pro ČESKOU POZICI ministr Fiala.

Brzy, zřejmě již tento pátek, půjde ředitel Zelený na ministerský kobereček. Pokud ředitel Cermatu nerezignuje sám (což je pravděpodobné), lze jen stěží očekávat, že se ministr školství bude chtít za cizí přehmaty omlouvat i podruhé...

Politolog Fiala je autorem knížky, v níž formuloval desatero o tom, jaká politika nemá (a tedy i má) být. Politika nemá být byrokracií. Politika nemá být žurnalismem, kdy se zabývá tématy a agendou, kterou nastolují novináři. Nicméně poprask kolem slohovek není jen mediální realitou, ale reálným problémem, který je třeba řešit a k němuž bohužel mlčí naši akademici a moudré autority z pedagogických fakult napříč Českem.

Ministr Fiala v pátek ukáže, zda lze politologii skloubit s politikouPolitika nemá být dle ministra Fialy kompromisem – někdy je třeba jasně a nekompromisně jednat: „Politika je mimo jiné ideový střet... Pokud není demokratická politika střetem idejí, programů, koncepcí, osobností a mocenským zápasem, ztrácí smysl,“ napsal ministr přede dvěma roky. Nelze kličkovat a mlžit. Veřejnost napjatě čeká vzkaz, podle nějž bude Fialu (a jeho ochránce premiéra Petra Nečase) do jisté míry i vnímat.

Bude to důležitý vzkaz, zda chceme mladým lidem, na kterých byly školskou byrokracií napáchány citové škody, ukázat, že sami mají být v životě zodpovědní, že mají mít ke své vlasti důvěru a že před chybami a šlendriánem se nelze anonymně skrývat. Ve druhém případě bychom museli uvěřit všem těm řečem o tom, že ředitele Zeleného chrání mocné vlivy blízké ODS, zadávané studie a analýzy za miliony. Ministr Fiala v pátek ukáže, zda lze politologii skloubit s politikou.

petrib nejsme zvědaví oni jich je víc? 6:27 8.6.2012

Počet příspěvků: 29, poslední 14.6.2012 12:15 Zobrazuji posledních 29 příspěvků.