Ceska Pozice

Brněnský veletrh pravicového zoufalství: Takhle se nová krev nechová!

Odkaz delegáta z Toskánska, diagnóza porodníka, odborník na Key Investments ve vedení strany a Nečasovo snění o jednotné pravici.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČTKČeská pozice

KOMENTÁŘ Istvána Léka / Při sledování významné společenské či sportovní události nám utkví v paměti pouze pár výmluvných výroků či obrazů, „panenkovských dloubáčků“, s jejichž pomocí pak s odstupem času hodnotíme celou záležitost. Z kongresu ODS považuji za důležité zaznamenat čtyři zásadní sdělení:

Lékař Svoboda se rozhovořil o obrodě. Popisoval ODS jako pacienta na jednotce intenzivní péče, který potřebuje transfúzi čerstvé krve. Jenže hovořil k nesprávným posluchačům. Od drtivé většiny delegátů, kteří na kongres přijeli, se žádná obroda čekat nedala. To nebyla nová krev, ale staří rutinéři z regionů, lidé, kteří prohráli krajské volby.

Po debaklu však krajské sněmy ODS neodvolaly krajská vedení. Nebyl oslaben žádný regionální kmotr. Kdepak! Delegáti, kteří se časem pravděpodobně vytratí z pozic v krajích, naopak přijeli do Brna, aby za prohrané volby vytrestali centrální vedení strany. Byli přesvědčeni, že ODS volby prohrála hlavně kvůli Nečasovi a jeho vládní politice. Motivace těchto lidí byla zřejmá: Realizujme ještě nějaký krátký zisk, pak zmizíme! A tito lidé mají změnit fungování ODS a obsah vládní politiky?!

Mirku, dobrý!

Absurditou to začalo, když předseda strany Petr Nečas prohlásil, že značka ODS je poškozena, že je symbolem korupce, a krátce po něm vystoupil delegát z Toskánska, jeden ze symbolů korupce. A za svůj projev, který mu pravděpodobně opět – a opět skvěle – napsal Martin Schmarcz, „falešný a prázdný Topol“ sklidil větší potlesk než předseda strany! Nejlepší přítel Marka Dalíka ani náznakem nepřipustil, že by snad on a jeho slavná ekipa měli jakýkoli vliv na současnou krizi ODS. Zato každého zkritizoval a rozdával rozumy.

Nikdo ze šesti stovek delegátů strany, někdo, kdo by snad reprezentoval onu novou krev, nezačal pískat. Nikdo neměl odvahu přihlásit se a zeptat se na řadu kauz, kde siamská dvojčata Topolánek-Dalík figurují. Nepovstal ani nikdo z pamětníků, například senátor a přírodní úkaz Jaroslav Kubera, s výzvou: Mirku, dobrý, a teď znova, ale pomalu!

Topolánek musí odvrátit comeback „ceremoniáře a kladeče věnců“ Václava Klause, uhlídat pokračování jakékoli vlády, v níž sedí jeho pragmatický spojenec Miroslav Kalousek, a zároveň udržet Nečase na krátkém řetězu

Topolánek na kongres – soudě podle jeho projevu – přijel pouze vyřídit svoji pracovní agendu. O politiku už mu nejde, což Nečase jistě těší. O peníze také ne, rezident letoviska Monte Argentario má vyděláno nejspíše pro mnoho generací svých potomků. Současnou agendou bývalého premiéra je, že musí odvrátit comeback „ceremoniáře a kladeče věnců“ Václava Klause (do ODS či do vlády), uhlídat pokračování jakékoli vlády, v níž sedí jeho pragmatický spojenec Miroslav Kalousek, a zároveň udržet Nečase na krátkém řetězu. V opačném případě expremiér, stále ve službách společného podniku zahraničních finančních skupin PPF, J&T a miliardáře Daniela Křetínského, nebude mít komunikaci s některými vládními politiky a vysoce postavenými úředníky vůbec jednoduchou.

Žádná jiná alternativa nemůže Topolánkovi vyhovovat. Kdyby na jaře ODS ovládli lidé kolem prezidenta Václava Klause, Topolánek se při návštěvě Strakovy akademie nepodívá dál než do vrátnice. Pokud by se premiérem stal předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, padlý šéf ODS může být dokonce fatálně ohrožen, protože sociální demokraté jsou po kauze Rath vysloveně posedlí myšlenkou dostat Marka Dalíka do tepláků. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa správně varoval delegáty větou: „Prohráli jsme volby více, než myslíte.“ Na otázku, kolik je v ODS topolánkovců, se dá odpovídat také jednoznačně: Více, než si myslíte.

To abychom se nedivili, když reprezentace strany, kterou stmeluje strach, která korupční kauzy zlehčuje lacinými útoky na média, která svoje členy burcuje trapným strašením komunisty a která vážné vnitrostranické konflikty a válku mezi kmotry označuje za žabomyší svár, tleská bývalému předsedovi více než stávajícímu. Takhle se nová krev nechová.

Ticho kolem Key Investments

Když už jsme zmínili Tomáše Chalupu: nelze se nepozastavit nad jeho zvolením místopředsedou ODS. Ještě v době, kdy byl dlouhá léta starostou Prahy 6, tato městská část více než půl miliardy korun svěřila firmě Key Investments a na vrácení zhruba poloviny této částky dodnes marně čeká. Chalupa se brání tím, že Praha 6 se stala obětí podvodu, v čemž má možná pravdu. Jenže už těžko vysvětlí, proč jeho podřízení svěřili veřejné stamiliony této firmě jako první a ještě firmu doporučovali jiným, čímž přispěli ke vzniku dlouhé řady napálených klientů. Proč důsledně nekontrolovali, do jakých investičních „skvostů“ vložila Key Investments svěřené peníze? Proč nezjišťovali, komu celý podnik patří a podobně? Zkrátka proč se městská část nechovala odpovědně?

Skutečnost, že auditorem Key Investments a některých s ní spojených společností, jejichž neprodejné cenné papíry Praha 6 stále vlastní (Borsay a E Side Property), byla firma Auditing-Dykast, která patří strýci Vladislava Dykasta, ředitele kanceláře ministra životního prostředí, vysvětluje Chalupa tím, že se jedná o náhodu. Ano, všechno je možné, jenže zarážející je, že se na kongresu mezi víc než půltisícovkou delegátů nenašel nikdo, kdo by kandidáta na post místopředsedy – jen pro pořádek – veřejně požádal o vysvětlení, jak to s Key Investments bylo.

Ostatně vyměnit Alexandra Vondru, jemuž naštvaná zbrojařská lobby nadělila kauzu ProMoPro, za Tomáše Chalupu byl opravdu výborný tah...

Proč se pravice nedomluví a nepostaví společného kandidáta na prezidenta republiky?

Jak poznáme, že to předseda myslí vážně

A nakonec vize Petra Nečase o společném postupu pravicových stran, ODS a TOP 09. Byly to krásné věty, připomínající odkaz knížete Svatopluka, ale otázka je, zda se Nečas pouze zasnil, nebo takový krok má předjednaný s vedením TOP 09. Pokud totiž něco takového myslí Nečas vážně, proč se pravice nedomluví a nepostaví společného kandidáta na prezidenta republiky? Ať ve prospěch Karla Schwarzenberga odstoupí z boje o Hrad Přemysl Sobotka, anebo naopak! Takového společného kandidáta by jistě zvolilo tvrdé jádro příznivců obou stran, což by pravděpodobně stačilo dostat ho do druhého kola. Jenže nic takového. ODS zůstala sama, zbyl jí pouze boj o vlastní přežití.

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.