Britský teenager se přes noc stal milionářem. Díky své aplikaci Summly!

Mladý Nick D’Aloisio vymyslel algoritmus, jenž dokáže zkrátit články na 500 znaků. Program padl do oka internetovému gigantu Yahoo. 

Koncem minulého roku ČESKÁ POZICE informovala o 17letém chlapci z Velké Británie, jehož algoritmus by mohl navždy změnit způsob konzumace novinářských článku on-line. Tento týden se z Nicka D’Aloisia stal téměř přes noc jeden z nejbohatších teenagerů světa. Peníze však nevyhrál ani nezdědil, nýbrž vydělal. Jeho společnost Summly, kterou za něj nedávno musela ještě zakládat matka, totiž převzal internetový gigant Yahoo. Cena transakce sice nebyla zveřejněna, podle informací serveru AllThingsD by ale mělo jít o částku kolem třiceti milionů dolarů.  

Algoritmus, jejž D’Aloisio vytvořil v patnácti letech, „rozumí“ psanému textu a dokáže tak například z několik odstavců dlouhého článku v listu The Wall Street Journal poskládat zkrácenou verzi o maximální délce 500 znaků. Summly v podstatě dokáže i ten nejnáročnější článek zhutnit do několika málo vět, které si kdokoli může v mžiku přečíst i na obrazovce mobilního zařízení, aniž by oslepl dříve, než se dozví, o co vlastně jde.

„I kdybych vám teď nabídl 15 pro vás nejzajímavějších informací, stejně byste je na vašem telefonu nečetli, maximálně byste je přelétli. Nezáleží na tom, jak relevantní zprávy jsou. Lidé je prostě na telefonech číst nechtějí,“ míní D’Aloisio, který se rozhodl nabídnout více než jedné miliardě majitelů chytrých telefonů zhuštěnou variantu jejich nejoblíbenějších médií.

Yahoo v Summly zřejmě vidí možnost, jak zaútočit na všemocný Facebook a zároveň si vybojovat lepší pozici na trhu s mobilními produkty

„Sestavili jsme velmi dobrý algoritmus, který dokáže samostatně u každého článku rozhodnout, zda z něj je schopný sestavit ucelené shrnutí. Od první verze, jež sestavovala články pouze heslovitě, jsme ušli mílové kroky,“ nešetří chloubou mladý Brit. První verze aplikace byla uživatelům zpřístupněna počátkem minulého roku, a přestože měla řadu slabin, stáhlo si ji přes 150 tisíc lidí a s investory se roztrhl pytel.

Šikovný vynálezce následně získal „startovné“ přesahující 1,5 milionu dolarů. Do nové aplikace investoval například gigant Horizons Ventures hongkongského miliardáře Li Kcha-šinga, o kterém je známo, že sází pouze na vítěze. Své miliony v minulosti svěřil také Facebooku, umělé inteligenci Siri a hudební službě Spotify. Jeho příkladu následoval mediální mogul Rupert Murdoch, známý hollywoodský herec a nadšený „ajťák“ Ashton Kutcher, manželka Johna Lennona Yoko Ono, popová hvězda Lady Gaga anebo CEO výrobce internetových her Zynga Mark Pincus.  

Vstříc Webu 3.0

S mohutnými investicemi v zádech si mohl tehdy šestnáctiletý D’Aloisio vzít ve škole na chvíli volno a pustit se do reinkarnace svého vynálezu. Aplikace dnes čerpá přibližně z 250 zdrojů včetně zmíněného The Wall Street Journal, Reuters, CNN, Business Insider a mnohých dalších. Zároveň si lze nakonfigurovat oblasti života, které uživatele přednostně zajímají. K dispozici jsou mimo jiné zprávy ze světa byznysu, technologií a politiky. Apple následně zařadil Summly mezi nejlepší aplikace roku 2012.

Současná šéfka gigantu Yahoo Marissa Mayerová v Summly zřejmě vidí možnost, jak zaútočit na všemocný Facebook a zároveň si vybojovat lepší pozici na trhu s mobilními produkty. Počítačoví experti totiž již dnes mají jasno, že budoucnost bude patřit společnostem, které se soustřeďují na mobilní zařízení a již dnes budují základy takzvaného Webu 3.0.

Apple zařadil Summly mezi nejlepší aplikace roku 2012 

Zatímco Nick D‘Aloisio může začít přemýšlet nad tím, že lítačku na londýnskou MHD pomalu vymění za novou limitovanou verzi Lamborghini Veneno (osmnáct mu bude 1. listopadu), pro majitele iPhonů čerstvá akvizice Yahoo zatím nic dobrého neznamená. Aktuální dění jde totiž ruku v ruce s koncem oblíbené aplikace v appláckém App Store. D’Aloisio bude společně se svým piditýmem Summly sice nadále vyvíjet pod taktovkou Yahoo, kam cesta povede, ale zatím ani jedna ze stran neupřesnila.

P.S.: Mladý Brit má rozhodně důvod k radosti, a to ne jen kvůli vydělaným milionům. Když jsme o něm psali naposledy, strachoval se, že bude muset co nevidět zpátky do školy. To se prozatím zřejmě odkládá.