Breivikovo doživotí: pracovna, tělocvična, ložnice

Norskému atentátníkovi byla uložena zvláštní forma trestu. „Forvaring“ dává možnost uvěznění odsouzeného opakovaně prodlužovat o pět let.

Zpráva dne, kterou nelze opominout: Norský atentátník a mnohonásobný vrah Anders Breivik podle očekávání dostal maximální trest, jaký umožňuje udělit norské právo: 21 let. Někomu se to může zdát za spáchání útoků, při nichž loni 22. července v Oslu a na nedalekém ostrově Utoya zahynulo celkem 77 lidí, málo. Breivikovi však lze trest opakovaně prodlužovat až do jeho smrti.

V Norsku formálně neexistuje doživotní trest vězení. Avšak, jak vysvětluje mimo jiné agentura ČTK, Breivikovi byla uložena zvláštní forma trestu zvaná „forvaring“, jež dává možnost uvěznění odsouzeného opakovaně prodloužit vždy o pět let. Dotyčný tak teoreticky může zůstat v cele až do konce svého života. Do délky trestu bude Breivikovi započítáno i 445 dní, které strávil ve vazbě.

Spisovatel? Na samotce.

Pro pozůstalé i samotného Breivika bylo klíčovou otázkou, zda pětičlenný senát uzná obžalovaného příčetným a pošle ho do vězení, nebo zda ho označí za nesvéprávného a rozhodne o jeho umístění do psychiatrické léčebny. Soud nakonec dospěl k názoru, že Breivik byl v době útoků duševně zdráv a že si byl plně vědom toho, co dělá. Breivik již dříve prohlásil, že proti takovému verdiktu se neodvolá.

Při vynášení rozsudku se Breivik usmíval, protože zřejmě dostal, co chtěl, respektive ho názor soudu nepřekvapilPři vynášení rozsudku se Breivik usmíval, protože zřejmě dostal, co chtěl, respektive ho názor soudu nepřekvapil. Prohlášení za nepříčetného by naopak podle atentátníka zdiskreditovalo jeho ideologii. Breivik se ke svým činům již dříve přiznal, ale trvá na tom, že je nevinný. Masakr podle svých slov spáchal v sebeobraně, aby uchránil Norsko a celou Evropu před multikulturalismem, za jehož podporu kritizuje norské instituce.

Breivik chce ve vězení za své pokřivené ideje dále bojovat tím, že bude psát knihy. V plánu má prý tři. V té první autobiografické se chce věnovat přípravě na útok a samotnému činu. Životopis píše v angličtině a neplánuje prý jeho vydání v Norsku. Již ho ale údajně kontaktovalo několik zahraničních nakladatelství. Třiatřicetiletý pravicový extremista prý pracuje ještě na dvou dalších textech, které se zabývají jeho protiislámskou ideologií a vizí budoucnosti.

Samostatnou kapitolu představuje vězení Ila několik desítek kilometrů severozápadně od Osla, kam bude Breivik umístěn na samotce. Zda se bude časem moci s ostatními stýkat, se teprve rozhodne. K dispozici má tři cely sloužící jako ložnice, tělocvična a pracovna, a také počítač bez připojení na internet, což je standard, který nejen v České republice není obvyklý.

ČESKÁ POZICE nedávno zjišťovala názor právníků na podmínky v českých věznicích.

Dokonce i více než polovina Norů se domnívá, že je to až zbytečný komfort. Naopak téměř tři čtvrtiny jsou přesvědčené, že vězení je pro Breivika odpovídající trest.