Brazílie a Argentina nechtějí regulaci cen komodit

Francie prohlásila, že chce využít předsednictví ve skupině G20 k prosazení regulace cen komodit. Brazílie a Argentina s tím nesouhlasí.

Francie prohlásila, že chce využít předsednictví ve skupině G20 k prosazení regulace cen komodit, aby zabránila údajným spekulacím na trhu se zemědělskými plodinami, jako je obilí. Skupina G20 – dvacet největších rozvíjejících se a vyspělých států na světě – se má sejít tento týden v pátek a v sobotu v Paříži.

Brazílie a Argentina však společně vystoupily proti návrhu Francie projednat na setkání skupiny G20 regulaci cen komodit, jejichž současný nárůst způsobuje zvýšení nákladů na potraviny. „Zaujali jsme podobné stanovisko na tento i další problémy,“ prohlásil v pátek 11. února v Sao Paulu brazilský ministr financí Guido Mantega na společné tiskové konferenci se svým argentinským protějškem Amadem Boudouem. „Pokud je třeba něco dělat, pak podpořit hospodářský růst a produkci, nikoli je tlumit,“ prohlásil brazilský ministr.

Argentinský šéf financí Boudou řekl, že obě země, které jsou významnými vývozci komodit, budou na setkání G20 vystupovat společně. A dodal: „Souhlasíme s nárůstem zásob v našich zemích i s přesunem technologií do jiných států. Diskuse se však v žádném případě nesmí zaměřit na regulaci cen komodit.“