Ceska Pozice

Bratr Urban, aféra v CzechInvestu a zájmy ČSSD

Jan Urban, bratr exministra průmyslu Milana Urbana, pracuje ve státní agentuře jako náměstek generálního ředitele.

Podoba bratrů Urbanů je celkem zřejmá. Zjistit, jestli se spolu baví o situaci v CzechInvestu, bylo už těžší. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podoba bratrů Urbanů je celkem zřejmá. Zjistit, jestli se spolu baví o situaci v CzechInvestu, bylo už těžší. | foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, UrbČeská pozice
Podoba bratrů Urbanů je celkem zřejmá. Zjistit, jestli se spolu baví o situaci v CzechInvestu, bylo už těžší.

Sociální demokracie se zlobí, že generální ředitel agentury CzechInvest Miroslav Křížek chtěl potichu privatizovat agendu, jež se týká zpracování nabídek průmyslových nemovitostí pro domácí a zahraniční investory. Otázka zní, jestli se ČSSD neměla zlobit trochu dříve. K této úvaze nás vedou dvě informace, jedna z kategorie zajímavostí, druhá dle našeho soudu podstatnější, byť se navzájem proplétají.

Nejprve připomeňme časový sled událostí.

O celém procesu a všeobecně o dění v této státní agentuře však mohla právě ČSSD vědět dříve. Náměstek generálního ředitele CzechInvestu Jan Urban je totiž bratr bývalého sociálnědemokratického ministra průmyslu a nynějšího předsedy hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Milana Urbana. Pod náměstka Urbana dokonce spadá přímo oblast IT, a připomeňme, že právě ve správě webu agentury se objevily „zvláštnosti“. 

Ale především: Dle informací ČESKÉ POZICE je Jan Urban nestraník. Lidé obeznámení s jeho příchodem do CzechInvestu, kde začal pracovat v roce 2009, však uvedli, že šlo o politickou nominaci. „V té době agentura bojovala, aby ji ministerstvo průmyslu a obchodu a ministr za ODS Martin Říman, pod nějž instituce spadá, nezrušilo. Bratr tehdy vlivného představitele ČSSD měl být v tomto ohledu trumfem tehdejšího vedení,“ uvedl zdroj ČESKÉ POZICE detailně informovaný o tomto procesu.

Proč až dnes?

Proč sociální demokraté reagovali na podivné dění v CzechInvestu až v polovině července a ne dřív, když uvnitř organizace několik let pracuje bratr předsedy důležitého sněmovního výboru? Snažili jsme se zjistit, jestli sociální demokraté reagovali na situaci v CzechInvestu na základě informací uveřejněných v článku ČESKÉ POZICE, anebo byli o dění v agentuře informováni jinou cestou. Narazili jsme na informační zeď. Kontaktovali jsme nejdříve náměstka Jana Urbana, posléze i jeho bratra Milana. Odpověděl však pouze Jan Urban, a to pouze na dotaz ohledně své stranické příslušnosti. Na co jsme se ptali?

Otázky pro Jana Urbana z CzechInvestu:

Odpověď Jana Urbana: „Nikdy jsem nebyl ani nejsem členem žádné politické strany.“ Ostatní otázky však zůstaly nezodpovězeny.

Otázky na exministra průmyslu Milana Urbana

Když jsme neobdrželi informace od bratrů Urbanů, šli jsme tedy jinam a oslovili osoby podepsané pod tiskovým prohlášením sociální demokracie z 19. července. Prohlášení podepsal primátor Ostravy a stínový ministr průmyslu a obchodu Petr Kajnar a stínový ministr financí a bývalý ministr zemědělství Jan Mládek. Ptali jsme se politiků, jak se o problémech v CzechInvestu dozvěděli a jestli neměli informace od Jana Urbana.

„Ke mně se informace z Prahy dostávají hůř než k Janu Mládkovi. Volali jsme si spolu. O Janu Urbanovi v CzechInvestu jsem nevěděl. Neznám ho. Mám tam jiné své zdroje,“ řekl ČESKÉ POZICI Kajnar.

Reakci jsme se snažili získat i od Jana Mládka, ten však byl hodně stručný: „No comment.“

Tato informační nevstřícnost vyvolává určité podezření: Kdyby zájem sociální demokracie o funkční CzechInvest byl upřímný, vztah Urban-Urban ryze soukromý a informace o osobách ve vedení agentury spjatých s ČSSD nesprávná, proč funkcionáři strany otevřeně nereagují na relevantní otázky?

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.