Bratr Urban, aféra v CzechInvestu a zájmy ČSSD

Jan Urban, bratr exministra průmyslu Milana Urbana, pracuje ve státní agentuře jako náměstek generálního ředitele.

Podoba bratrů Urbanů je celkem zřejmá. Zjistit, jestli se spolu baví o situaci v CzechInvestu, bylo už těžší. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podoba bratrů Urbanů je celkem zřejmá. Zjistit, jestli se spolu baví o situaci v CzechInvestu, bylo už těžší. | foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, UrbČeská pozice
Podoba bratrů Urbanů je celkem zřejmá. Zjistit, jestli se spolu baví o situaci v CzechInvestu, bylo už těžší.

Sociální demokracie se zlobí, že generální ředitel agentury CzechInvest Miroslav Křížek chtěl potichu privatizovat agendu, jež se týká zpracování nabídek průmyslových nemovitostí pro domácí a zahraniční investory. Otázka zní, jestli se ČSSD neměla zlobit trochu dříve. K této úvaze nás vedou dvě informace, jedna z kategorie zajímavostí, druhá dle našeho soudu podstatnější, byť se navzájem proplétají.

Nejprve připomeňme časový sled událostí.

  • Na případ 12. července upozornila ČESKÁ POZICE, původně se nám podivné zdálo, že o veřejné soutěži na zmíněnou agendu firmy, které působí v oboru, nevěděly. Zato zvítězila firma Glafin, propojená s generálním ředitelem Křížkem.
  • Až krátce po zveřejnění článku (tentýž den odpoledne) byla na stránky CzechInvestu umístěna zadávací dokumentace k soutěži, ale s datem 1. června.
  • Nejsilnější opoziční strana ČSSD se informace chytla a o týden později (19. července) rozeslala do médií zprávu, v níž vyzývala ministra průmyslu a obchodu Martina Kubu (ODS), aby okamžitě zasáhl a zastavil všechny snahy o privatizaci CzechInvestu.

O celém procesu a všeobecně o dění v této státní agentuře však mohla právě ČSSD vědět dříve. Náměstek generálního ředitele CzechInvestu Jan Urban je totiž bratr bývalého sociálnědemokratického ministra průmyslu a nynějšího předsedy hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Milana Urbana. Pod náměstka Urbana dokonce spadá přímo oblast IT, a připomeňme, že právě ve správě webu agentury se objevily „zvláštnosti“. 

Ale především: Dle informací ČESKÉ POZICE je Jan Urban nestraník. Lidé obeznámení s jeho příchodem do CzechInvestu, kde začal pracovat v roce 2009, však uvedli, že šlo o politickou nominaci. „V té době agentura bojovala, aby ji ministerstvo průmyslu a obchodu a ministr za ODS Martin Říman, pod nějž instituce spadá, nezrušilo. Bratr tehdy vlivného představitele ČSSD měl být v tomto ohledu trumfem tehdejšího vedení,“ uvedl zdroj ČESKÉ POZICE detailně informovaný o tomto procesu.

Proč až dnes?

Proč sociální demokraté reagovali na podivné dění v CzechInvestu až v polovině července a ne dřív, když uvnitř organizace několik let pracuje bratr předsedy důležitého sněmovního výboru? Snažili jsme se zjistit, jestli sociální demokraté reagovali na situaci v CzechInvestu na základě informací uveřejněných v článku ČESKÉ POZICE, anebo byli o dění v agentuře informováni jinou cestou. Narazili jsme na informační zeď. Kontaktovali jsme nejdříve náměstka Jana Urbana, posléze i jeho bratra Milana. Odpověděl však pouze Jan Urban, a to pouze na dotaz ohledně své stranické příslušnosti. Na co jsme se ptali?

Otázky pro Jana Urbana z CzechInvestu:

  • Měl jste coby náměstek šéfa CzechInvestu, pod nějž spadá IT, nějakou pochybnost o manipulaci s webem agentury a zpětném vkládání informací o tendrech?
  • Hovořil jste o problému s outsourcingem služeb agentury se svým bratrem Milanem z ČSSD, jež tyto praktiky kritizovala?
  • Jste členem sociální demokracie?

Odpověď Jana Urbana: „Nikdy jsem nebyl ani nejsem členem žádné politické strany.“ Ostatní otázky však zůstaly nezodpovězeny.

Otázky na exministra průmyslu Milana Urbana

  • Měl jste od svého bratra Jana, jenž je náměstkem generálního ředitele CzechInvestu, nějaké informace o potížích agentury?
  • Hovořili jste spolu o problému s outsourcingem služeb agentury v oblasti vyhledávání průmyslových zón pro investory, což ČSSD v červenci kritizovala?

Když jsme neobdrželi informace od bratrů Urbanů, šli jsme tedy jinam a oslovili osoby podepsané pod tiskovým prohlášením sociální demokracie z 19. července. Prohlášení podepsal primátor Ostravy a stínový ministr průmyslu a obchodu Petr Kajnar a stínový ministr financí a bývalý ministr zemědělství Jan Mládek. Ptali jsme se politiků, jak se o problémech v CzechInvestu dozvěděli a jestli neměli informace od Jana Urbana.

„Ke mně se informace z Prahy dostávají hůř než k Janu Mládkovi. Volali jsme si spolu. O Janu Urbanovi v CzechInvestu jsem nevěděl. Neznám ho. Mám tam jiné své zdroje,“ řekl ČESKÉ POZICI Kajnar.

Reakci jsme se snažili získat i od Jana Mládka, ten však byl hodně stručný: „No comment.“

Tato informační nevstřícnost vyvolává určité podezření: Kdyby zájem sociální demokracie o funkční CzechInvest byl upřímný, vztah Urban-Urban ryze soukromý a informace o osobách ve vedení agentury spjatých s ČSSD nesprávná, proč funkcionáři strany otevřeně nereagují na relevantní otázky?

Počet příspěvků: 2, poslední 21.8.2012 09:02 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.