Bouře v České televizi: Odbory viní vedení z plnění politických objednávek

Management veřejnoprávní ČT nečekaně oznámil stažení Daniely Drtinové z Událostí, komentářů. Odbory se za moderátorku razantně postavily.

Moderátorka Daniela Drtinová. foto: © ISIFAČeská pozice

Moderátorka Daniela Drtinová.

Aktualizováno. Daniela Drtinová, jedna z nejvýraznějších moderátorských tváří České televize (ČT), má odejít z Událostí, komentářů. Generální ředitel ČT Petr Dvořák a šéf zpravodajství Zdeněk Šámal jí nabídli, aby byla tváří pořadu Interview ČT24. Odborům se jednání managementu veřejnoprávní televize hrubě nelíbí, kolega Drtinové z Událostí, komentářů Martin Veselovský žádá šéfa ČT o vysvětlení.

Plánovaný přesun Drtinové z Událostí, komentářů směrem do Interview ČT24 oznámila televize ve středu v tiskové zprávě. Jak ale upozorňují odbory, s moderátorkou ho nikdo nekonzultoval, z pořadu má odejít nedobrovolně a věc nebyla projednána ani s vedením této relace.

„Vše nasvědčuje tomu, že by ze strany ČT mohlo jít o splnění politické zakázky,“ napsal ve svém prohlášení výkonný výbor Nezávislé odborové organizace České televize. Text prohlášení zveřejnil server mediar.cz. Předseda odborů Antonín Dekoj upozorňuje na to, že Drtinová byla mezi politiky silně neoblíbená a na její způsob moderování si údajně stěžoval i ministr kultury Jiří Balvín, kterého moderátorka v nedávném vysílání Událostí, komentářů znemožnila.

Podle verze Dvořáka a Šámala jde o pouhý přesun moderátorky do jiného pořadu. „ČT24 vysílá několik diskusních pořadů, ve kterých se střídá více moderátorů, a které tak nemají svoji jednoznačnou tvář. Rozhodli jsme se proto, že omezíme počet moderátorů Událostí, komentářů na dva a že nabídneme pořad Interview ČT24 jediné osobnosti, která by tak mohla relaci vtisknout vlastní charakter,“ tvrdí Šámal. Drtinová by tak byla po Václavu Moravcovi druhou osobou, která by v ČT měla pořad s vlastním jménem.

Před prezidentskou volbou ne, teď ano?

Jenže pořad Interview, který ČT24 vysílá před hlavními zprávami, má řádově nižší sledovanost než prestižní Události, komentáře (jež samotné vedení označilo za vlajkovou loď ČT). A odboráři upozorňují ještě na jednu pozoruhodnou okolnost: „Daniela Drtinová nemohla moderovat Interview ČT24 v době prezidentské kampaně. Služby tehdy měla normálně napsané, ale přesto tehdy moderovat nemohla. Důvody nám nikdo nesdělil. A teď že by směla moderovat vysokou politiku v vlastním pořadu? To je trošku zvláštní, ne?“ ptá se řečnicky člen vedení odborů ČT Adam Komers.

Ten také ČESKOU POZICI upozornil na to, že oficiální vysvětlení k přesunu Drtinové se liší od toho, které odborářům na osobním setkání prezentoval sám Dvořák. „Řekl nám, že Události, komentáře budou pánskou záležitostí a Interview záležitostí dámskou. Ale tady se nebavíme o záchodcích, aby byly pánské a dámské.“

Petr Dvořák: „Vidí-li zde politické tlaky, musím konstatovat, že to jsou právě odbory, kdo je do této věci vnáší.“ Dvořák vysvětlení odborů odmítá. „Nerozumím tomu, proč se proti takové nabídce vymezují. Vidí-li zde politické tlaky, musím konstatovat, že to jsou právě odbory, kdo je do této věci vnáší,“ sdělil šéf ČT v dnešním tiskovém prohlášení.

Sama moderátorka situaci příliš komentovat nechtěla: Zatím se k tomu nechci moc vyjadřovat. S generálním ředitelem Petrem Dvořákem se mám setkat v pondělí, řekla Drtinová ČESKÉ POZICI.

S žádostí o vysvětlení důvodů odvolání Drtinové se na Dvořáka obrátil její kolega z Událostí, komentářů Martin Veselovský spolu s editory pořadu Janem Ouředníkem a Janem Rozkošným. „Pokud byla Daniela Drtinová odvolána z moderace Událostí, komentářů bez uvedení konkrétních důvodů, a navíc v době před pravděpodobnými mimořádnými volbami do Poslanecké sněmovny, vyvolává to vážné obavy ze snahy otupit hlavní večerní zpravodajskou relaci ČT24 během předvolební kampaně. V takovém případě by byla fatálně oslabena důvěryhodnost nejen Událostí, komentářů, ale i celého zpravodajství České televize,“ stojí v jejich dopise, který má ČESKÁ POZICE k dispozici.

Servilita vůči politikům?

Vedení ČT bývá obviňováno ze servility vůči politikům v pravidelných intervalech. Naposledy například při prezidentské volbě, kdy je na již legendárním záznamu vidět, jak generální ředitel shání pro Miloše Zemana v přísně nekuřácké budově „popelníček“ a šéf zpravodajství Zdeněk Šámal Zemana žádá o podpis do památníku.

V prosinci 2011 si také část redaktorů z domácího zpravodajství stěžovala na neodvysílání již natočených reportáží, které se týkaly „kmotrů“ ODS Romana Janouška a Pavla Dlouhého. V témže měsíci rovněž ČESKÁ POZICE zveřejnila zprávu, že si Dvořák u hejtmanů ČSSD objednal analýzu, která měla hodnotit práci krajských štábů ČT.

Se Šámalem už měla jeden veřejný střet i samotná Drtinová, která loni v Interview ČT24 „grilovala“ svého šéfa v rozhovoru o novém formátu Událostí. Řada otázek moderátorky byla řediteli zpravodajství evidentně nepříjemná.

Jiří David: Šámal tlačí na Drtinovou, aby přijala politický handl

Za Danielu Drtinovou se kromě odborů staví také osobnosti veřejného života. Výtvarník Jiří David zaslal ČESKÉ POZICI dopis, který předkládáme v plném znění:

„Daniela Drtinová, jedna z nejerudovanějších moderátorek ČT, vždy pečlivě reflektující zdejší politické i kulturní situace, charakterní osobnost bez devótních rysů vůči pánům politikům i pánům umělcům, byla bez udání důvodů odvolána z komentování publicistického pořadu Události, komentáře. Stáhli tak z pořadu, který má opravdový vliv, jednoho z nejschopnějšího, nebojácného člověka, na politickou objednávku? Marně se teď totiž snaží ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal navenek celou podivnou záležitost maskovat „svým“ záměrem (zadáním!), že by mohlo vzniknout Interview Daniely Drtinové, neboť i vrabci na střeše České televize vědí, že Události, komentáře jsou nejméně třikrát sledovanější než současné Interview ČT24! Takže prohlášení Zdeňka Šámala je bohužel nepokrytý tlak na Danielu Drtinovou, aby vzala rádoby výhodnou nabídku na vlastní pořad a pokryla jim tuto tristní situaci marketingově navenek, tedy zjevně dojednaný politický handl!

Pojďme si už pánové a dámy říci, kde to opravdu žijeme, pojďme si bez trapných a navíc průhledných alibi říkat věci tak, jak jsou, pojďme si například neříkat jen další mediální Ano, ale pojmenovávat jevy bez politikaření, zákulisních intrik, svinstev na schopných lidech, pojďme si říkat kdo je kdo. Daniela Drtinová je současnou „obětí“ prachobyčejných čistek, které se v současné době tak snadno akcelerují. Je totiž nepohodlnou osobností, která vyžadovala, pro nás posluchače, diváky, autentická sdělení a ne prázdné, připitomělé bulvární tlachání. Nestranila však ve svých vystoupeních ani lidem, kteří ji byli jistě lidsky i názorově bližší, vždy se snažila své moderování vést zcela korektně, byť ostřeji, a to bylo, je a zcela jistě bude i v naší politicko-kulturní selánce nutné, každý měl prostor k vyjádření.

Viz její jedno z posledních a zcela exceletní moderování situace okolo Národního divadla a Národní galerie s ministrem kultury Jiřím Balvínem, které jasně odhalilo jeho smutnou nekompetentnost a profesní nezvládnutí situace. Přesto ji Jiří Balvín nakonec v přímém přenosu poděkoval za objektivní vedení rozhovoru! Nechci a ani nemohu spekulovat, jestli Daniele Drtinové tento poslední pořad „zlomil“ vaz. Pravděpodobně byl jen onou pověstnou poslední kapkou, někdo prostě sčítá, a pak v pozadí vyhodnocuje.

Ano, zní to jistě paranoidně, ale stačí se nezaujatě a s jasnou, čistou myslí porozhlédnout naší krásnou krajinou. Strach z lidí, kteří se nebojí vyjadřovat své názory, obava z lidí, kteří mají co říci a nejsou jen slouhy jakékoliv moci, nebo pohodlného nic nedělání, strach z profesionality, jež nečernobíle zviditelňuje většinově rozšířenou nevzdělanost, či nepatřičnost lidí na pozicích, pro které nemají předpoklady atd. Odvolání Daniely Drtinové – a znovu zdůrazňuji, bez udání důvodů, či-li opět ubohých praktik zdejších státních institucí – jde zjevně ruku v ruce s politickým vývojem této země. Raději ji odklidíme, aby nám nepřekážela, neodkrývala to, co je sice i tak zjevné, ale TV je médium, kterému stále většina národa nějak prostě věří. Speciálně ta část, která volila současného prezidenta. Tito lidé, včetně jeho samotného, nepotřebují potenciálního moderátora, který nebude jejich hodným, poslušným nástrojem, troubou (hlásnou). Předčasné volby jsou za humny, hra se rozehrává i těmito špinavými preventivními kroky.“

Kulihrach Souhlasím Já... 10:41 13.8.2013

Počet příspěvků: 35, poslední 13.8.2013 11:03 Zobrazuji posledních 35 příspěvků.